You are currently viewing Francuzi bez trenera, jaka będzie przyszłość Descombes Sevoie i Learoyda?

Francuzi bez trenera, jaka będzie przyszłość Descombes Sevoie i Learoyda?

DSC 0051 2182 - Francuzi bez trenera, jaka będzie przyszłość Descombes Sevoie i Learoyda?Roszad w trenerskim światku skoków narciarskich ciąg dalszy. Po tym jak z prowadzenia Austriaków zrezygnował Heinz Kuttin, współpracę z reprezentacją Francji zakończyli trener Gerard Colin i jego asystent Robert Treitinger. – Przywróciliśmy francuskie skoki na światła międzynarodowych aren, ale nie wszystko udało się zrealizować – ocenił Colin.

 
Jonathan.Learoyd.LPK .Szczyrk.2017.fot .Magdalena 1 300x200 - Francuzi bez trenera, jaka będzie przyszłość Descombes Sevoie i Learoyda?
Jonathan Learoyd (fot. Magdalena Janeczko)

Miniony sezon olimpijski nie był dla Trójkolorowych wymarzony. Najbardziej doświadczonemu z Francuzów, Vincentowi Descombes Sevoie nie udało się nawiązać do bardzo udanych występów z lat 2016-2017, kiedy to zajmował on nawet 5. miejsce w zawodach Pucharu Świata (w fińskiej Ruce) i plasował się w czołowej „10” klasyfikacji generalnej. Z pewnością sporym plusem minionej zimy była osoba 17-letniego Jonathana Learoyda, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność szczególnie w narciarskiej „drugiej lidze” trzykrotnie stając na podium konkursów Pucharu Kontynentalnego (był drugi w Whistler i Erzurum, wygrał w Engelbergu) i zajmując 13. miejsce w klasyfikacji generalnej tego cyklu. Szósty zawodnik tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów zdobył także pierwsze punkty w generalce Pucharu Świata. Pozostała część francuskiej drużyny jednak praktycznie nie istniała.

Cztery lata temu zdefiniowaliśmy nasze cele. Teraz, cztery lata później spoglądamy wstecz i zdajemy sobie sprawę, że byliśmy w stanie osiągnąć niektóre, natomiast innych nie udało się zrealizować. Przywróciliśmy jednak francuskie skoki na światła międzynarodowych aren, w pewnych momentach byliśmy konkurencyjni i kreowaliśmy emocje. W tym samym czasie nie byliśmy w stanie osiągnąć naszych celów związanych z byciem w czołowej trójce i ze stworzeniem drużyny – podsumowuje trener Gerard Colin, który po sezonie 2017/2018 wraz ze swoim asystentem Robertem Treitingerem zrezygnował z prowadzenia Francuzów.

Descombes Sevoie Vincent lot.WC .Planica.2014 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Francuzi bez trenera, jaka będzie przyszłość Descombes Sevoie i Learoyda?
Vincent Descombes Sevoie (fot. Stefan Piwowar)

Patrzymy w przeszłość bez żalu, ponieważ daliśmy z siebie wszystko i staraliśmy się osiągnąć te cele. Francuskie skoki narciarskie potrzebują jednak więcej czasu, aby wypełnić luki i wskoczyć na najwyższy międzynarodowy poziom – podkreślił 60-letni szkoleniowiec, niegdyś sam skaczący na nartach olimpijczyk i uczestnik mistrzostw świata. – Teraz nadszedł czas, aby każdy z nas znalazł dla siebie nowe zadania. Dla mnie było jasne to, że zrezygnuję po Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChang. Dla Roberta Treitingera to czas reorganizacji – podsumował.

Przypomnijmy, że w latach 2014-2018 zdecydowanym liderem francuskiej kadry skoczków był Vincent Descombes Sevoie. Jego największymi osiągnięciami są udane starty podczas Mistrzostw Świata w lotach w Tauplitz w 2016 r. (13. miejsce), 65. Turnieju Czterech Skoczni 2016/2017 (13. miejsce), a także Pucharze Świata w sezonie 2016/2017, który zakończył na 16. pozycji. Sporą nadzieją na przyszłość dla Trojkolorowych jest wspomniany Jonathan Learoyd. W międzynarodowych zawodach FIS minionej zimy punktowało jeszcze kilku młodych Francuzów (Thomas Roch Dupland, Paul Brasme, Mathis Contamine, Alessandro Batby), którzy jednak póki co nie pokazali dużego potencjału.

Póki co nie są znane nazwiska potencjalnych następców Gerarda Colina. Czy któryś z narciarskich szkoleniowców doprowadzi Vincenta Descombes Sevoie do formy, w której będzie mógł on w specyficzny sobie ekspresyjny sposób wyrażać radość po udanych skokach?

 

źródło: fis-ski.com

 

Dodaj komentarz