You are currently viewing Evelyn Insam robi przerwę od skoków: „Może okazać się końcem kariery”

Evelyn Insam robi przerwę od skoków: „Może okazać się końcem kariery”

Evelyn Insam fot.Kata .Deak  - Evelyn Insam robi przerwę od skoków: "Może okazać się końcem kariery"Koniec sezonu olimpijskiego przynosi coraz więcej pożegnań ze światem skoków narciarskich. Sytuacje te nie omijają też żeńskiej części tej dyscypliny sportu. Po tym jak karierę zakończyła medalistka olimpijska z 2014 roku, Francuzka Coline Mattel, jej koleżanka i wicemistrzyni świata juniorek z 2013 roku, Włoszka Evelyn Insam, przerwała swoją przygodę ze skokami.

 

Evelyn Insam, włoska skoczkini, siostra Alexa Insama po nieudanym sezonie postanowiła zrobić sobie przerwę od uprawiania koronnej dyscypliny sportu. O decyzji poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Olimpijski sezon był niezwykle ciężki dla 24-letniej skoczkini z Trydentu. W porównaniu do poprzedniej zimy, można twierdzić, że nawet tragiczny. Sezon 2016/2017, Evelyn Insam zakończyła na 30. miejscu zdobywając 93 punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W tym sezonie nie było już tak dobrze. Insam sześć razy została zgłoszona do zawodów najwyższej rangi i tylko raz wystartowała w konkursie głównym – w japońskim Zao zajęła jednak ostatnie, 50. miejsce. Włoszka reprezentowała swój kraj w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w PyeongChang, jednak swoją przygodę zakończyła na przedostatnim, 34. miejscu.

Te wyniki przekonały Włoszkę do podjęcia kluczowej decyzji. – To był ciężki sezon i zrobię sobie teraz przerwę. Nie wiem jak długa będzie to przerwa, ale przez jakiś czas muszę zając się czymś innym niż skoki. Może przerwa okaże się końcem kariery, a może po chwili będę czuła, że znowu chcę skakać. Chcę bardzo podziękować każdemu, kto mi pomagał i we mnie wierzył. Składam podziękowania także dla zawodniczek, z którymi rywalizowałam, dzięki wam stałam się silniejsza – napisała reprezentantka klubu Gardena Raiffeisen. – Dziękuję też trenerom, fizjoterapeutom, rodzinie, przyjaciołom, sponsorom i fanom za dobre i radosne momenty, dzięki którym czułam że żyję, nawet jeśli moje wyniki były złe – dodała.

Przypomnijmy, że mimo nie najlepszych ostatnich sezonów, Evelyn Insam ma na swoim koncie bardzo udane starty na międzynarodowej arenie. Jej największym sukcesem jest srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów wywalczony w 2013 roku w Libercu. Włoszka dwukrotnie wystartowała w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, a w 2014 roku w Soczi zajęła nawet 5. miejsce. Wzięła także udział w czterech Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym – jej najlepszym osiągnięciem jest wywalczenie 8. lokaty – dokonała tego w Oslo (2011 r.) oraz Val di Fiemme (2013 r.). Insam dwukrotnie stawała także na podium zawodów Pucharu Świata – w 2013 r. w Schonach (2. miejsce) oraz w 2014 r. w Rasnovie (3. miejsce).

Warto zaznaczyć, że przez ostatnie kilka lat mimo iż regularnie startowała w zawodach najwyższej rangi, nie znajdowała się we włoskiej kadrze skoczkiń narciarskich. Przygotowywała się wraz z kilkoma francuskimi skoczkiniami, w tym medalistką olimpijską Coline Mattel, która niedawno zakończyła sportową karierę.

 

Bartosz Leja, Agata Bodak
źródło: Facebook.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz