You are currently viewing Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów – Nansen Ski Jump

Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów – Nansen Ski Jump

Berlin New.Hampshire Nansen.Ski .Jump fot.Scott .Halvorson3 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski JumpBez wątpienia sporo obiektów narciarskich okres sportowej świetności mają już za sobą. Często niszczeją i odchodzą w zapomnienie, a w ich miejsce powstaje nowoczesna infrastruktura. Za Oceanem grupa miłośników skoków narciarskich, postanowiła walczyć o to, aby przywrócić dawny blask Nansen Ski Jump w mieście Berlin w stanie New Hampshire.

 

Historyczne dziedzictwo norweskich imigrantów

Berlin New.Hampshire Nansen.Ski .Jump fot.Coos .Historical.Society 300x200 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski Jump
Berlin, New Hampshire – 'Nansen Ski Jump’ (fot. Coos Historical Society)

Do rozwoju narciarstwa w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych przyczynili się skandynawscy imigranci, którzy w latach 40. XIX wieku masowo przybywali do stanu New Hampshire w poszukiwaniu pracy. Początkowo zajmowali się głównie budową linii kolejowych, jednak wielu z nich postanowiło zatrudnić się w pobliskich fabrykach i na stałe osiedlić w amerykańskiej miejscowości Berlin. Przybysze z północnej Europy stali się także prekursorami narciarstwa - jednej z tradycyjnych norweskich dyscyplin zimowych. W 1872 roku utworzyli Berlin Mills Ski Club.

Berlin New.Hampshire Nansen.Ski .Jump fot.MrBerlin.NH  300x200 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski Jump
Berlin, New Hampshire - 'Nansen Ski Jump' (fot. MrBerlin NH / skisprungschanzen.com)

Warto wspomnieć, że w tamtych czasach narty były wykorzystywane nie tylko w celach rekreacyjnych, ale doskonale sprawdzały się również jako środek transportu na zaśnieżonych, miejskich uliczkach. W pierwszych latach swojego istnienia klub skupiał głównie lokalnych miłośników narciarstwa pochodzących z Norwegii, z czasem jednak liczba jego członków wzrastała, a rywalizacja na dwóch deskach przypiętych do butów zaczęła interesować także rdzennych mieszkańców stanowego miasteczka. Niedługo po założeniu Berlin Mills Ski Club zdecydowano, aby na cześć Fridtjofa Nansena – laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1938 roku, zmienić jego nazwę na Nansen Ski Club. Jest on najdłużej nieprzerwanie działającym klubem narciarskim w Stanach Zjednoczonych.

Berlin New.Hampshire Nansen.Ski .Jump fot.Scott .Halvorson 300x199 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski Jump
Widok ze szczytu 'Nansen Ski Jump' (fot. Scott Halvorson)

W narciarskiej historii New Hampshire zapisała się także skocznia narciarska - Nansen Ski Jump o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 82. metrze. Drewniany obiekt, znany także jako The Big Nansen, został wybudowany w 1936 roku między miejscowościami Berlin i Milan. Wieża startowa wznosiła się na wysokość 52 metrów, a długość rozbiegu wynosiła około 80 metrów, przez co uznawano ją wówczas za największą skocznię narciarską świata. Przez kilkadziesiąt lat Nansen Ski Jump cieszyła się ogromną popularnością, była m.in. areną amerykańskich kwalifikacji olimpijskich w 1938 roku, czterech konkursów o mistrzostwo kraju (ostatni raz w 1972 r.) oraz wielu zawodów międzynarodowych.

Ostatni skoczek odbił się z progu Nansen Ski Jump w 1985 roku. Rosnące koszty utrzymania obiektu, nowo wybudowana infrastruktura narciarska oraz coraz mniejsze wsparcie lokalnych władz doprowadziły do tego, że trzy lata później nastąpiło jej oficjalne zamknięcie. Od tego czasu skocznia zaczęła popadać w ruinę. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że to koniec historii skoków narciarskich w stanie New Hampshire.

 

"Friends of Nansen Ski Jump" i plany reaktywacji obiektu

Berlin New.Hampshire Nansen.Ski .Jump fot.Scott .Halvorson4 300x200 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski Jump
Działacze związani z 'Nansen Ski Jump' (fot. Scott Halvorson)

Blisko trzy dekady obiekt niszczał, a jego bogata historia odeszła w zapomnienie. Momentem przełomowym, rodzącym nadzieję na przywrócenie dawnego blasku Nansen Ski Jump, był 2014 rok. Lokalna społeczność postanowiła utworzyć grupę "Friends of Nansen Ski Jump" i podjąć próbę ratowania "pomnika" dziedzictwa historycznego całego regionu. Ostatecznie entuzjastom udało się przekonać władze stanu New Hampshire do swojego projektu i przy współpracy ze stanowym Biurem ds. Miejsc Historycznych, rozpoczęto proces reaktywacji skoczni narciarskiej.

Rok później, po dopełnieniu wszystkich formalności, wokół obiektu rozpoczęły się pierwsze prace związane z oczyszczaniem terenu. Proces stopniowego usuwania drzew i dziko rosnącej roślinności w okolicach Nansen Ski Jump, a także ocena zachowanych elementów konstrukcji trwały blisko dwa lata. W styczniu 2017 roku wyłoniono wykonawcę, a następnie położono nowe odeskowanie na rozbiegu skoczni. Były to pierwsze prace i zarazem pierwszy krok do odrodzenia narciarskich tradycji w północno-wschodniej części USA. W celu nagłośnienia całego projektu, grupa "Friends of Nansen Ski Jump" przy współpracy z firmą Red Bull, 4 marca 2017 roku umożliwiła Sarze Hendrickson oddanie skoku na nieużywanym od 32 lat obiekcie.

Wobec wyraźnego zainteresowania, które wywołała próba mistrzyni świata z 2013 roku z Val di Fiemme, podjęto decyzję o kontynuowaniu reaktywacji obiektu. Pomoc i wskazówki dotyczące realizacji planu napłynęły z wielu stron, a Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy przejął nadzór nad konkretnymi rozwiązaniami technicznymi.

hendrickson s.piwowar 300x200 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski Jump
Sarah Hendrickson (fot. Stefan Piwowar)

Z informacji, które dla naszego portalu przekazał jeden z przedstawicieli "Friends of Nansen Ski Jump", Scott Halvorson, wynika, że dotychczas przeprowadzono już szereg prac mających na celu przywrócenie obiektu do codziennego użytku. Oprócz wcześniej wspomnianych działań, podjętych celem umożliwienia oddania skoku Sarze Hendrickson, udało się m.in. ogrodzić teren wokół skoczni, uzyskać wsparcie finansowe w celu kontynuowania projektu reaktywacji Nansen Ski Jump oraz zakończono analizę profilu obiektu pod kątem zgodności ze standardami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Lokalni działacze pozostają także w stałym kontakcie z włodarzami narciarskiej infrastruktury w Salisbury i Brattleboro, które obecnie organizują zawody w skokach narciarskich.

Berlin New.Hampshire Nansen.Ski .Jump fot.Scott .Halvorson2 300x199 - Zapomniane dziedzictwo norweskich imigrantów - Nansen Ski Jump
Berlin, New Hampshire - 'Nansen Ski Jump' (fot. Scott Halvorson)

Niestety, aby spełnić marzenia o powrocie sportowej rywalizacji na obiekt położony między Berlinem i Milanem, wciąż należy wykonać sporo prac modernizacyjnych, które generują ogromne koszty. Stosunkowo łatwo będzie doprowadzić na skocznię źródło energii elektrycznej, kolejne etapy projektu wymagają jednak znacznie więcej pracy oraz funduszy. Osoby odpowiedzialne za nadzorowanie projektu twierdzą, że woda potrzebna do produkcji śniegu może zostać doprowadzona z pobliskiej rzeki, jednak w tym celu wymagane będzie wybudowanie pompowni, bądź znalezienie alternatywnego źródła. Następny krok zakłada instalację poręczy i nowych torów najazdowych na rozbiegu, a także band i barierek zabezpieczających strefę lądowania. Ponadto, należy wyposażyć obiekt w wymaganą przez FIS elektronikę - nowoczesny system pomiaru siły wiatru, monitory oraz sygnalizację startową, a także zamontować siatki przeciwwietrzne. Gdyby tego było mało, kolejną bardzo potrzebną inwestycją są boksy startowe, schody na wieżę startową i konstrukcja nowego miejsca pracy sędziów.

Mimo ogromu prac, które pozostały do wykonania, Scott Halvorson wierzy w powrót Nansen na mapę aktywnych obiektów narciarskich. Jakie plany na przyszłość snuje przedstawiciel grupy miłośników skoków narciarskich z New Hampshire?

- Nasz najbliższy cel to doprowadzenie obiektu do takiego stanu, aby mogły się na nim odbywać zawody. Wspólnie z Salisbury, Brattleboro i Lake Placid planujemy w styczniu 2019 roku zorganizować  "Eastern Four Jump Tournament". Długoterminowy plan zakłada organizowanie corocznych zawodów w skokach narciarskich i przywrócenie narciarskich tradycji w New Hampshire. Chcielibyśmy w przyszłości wybudować także kilka mniejszych skoczni, aby rozwijać młodych adeptów narciarstwa - powiedział Halvorson.

 

Zobaczcie więcej informacji o Nansen Ski Jump na Skisprungschanzen.com >>>

 

Oskar Szechnicki
źródła: newenglandhistoricalsociety.com / nhstateparks.org / informacja własna

 

Dodaj komentarz