You are currently viewing Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Lauri Hakola (fot. Tuija Hankkila)

Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!

Lauri Hakola fot.Tuija .Hankkila - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!Fiński Związek Narciarski ogłosił nazwisko nowego trenera reprezentacji Suomi w skokach narciarskich. Nową nadzieją na przełamanie sportowego impasu w Kraju Tysiąca Jezior ma być Lauri Hakola, który zastąpił na tym stanowisku Andreasa Mittera. – W drużynach narodowych następuje zmiana pokoleniowa. Kadry są młode i głodne rozwoju – mówi nowy szkoleniowiec.

 
mitter 300x199 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Andreas Mitter – już były trener Finów (fot. Bartosz Leja)

Fińskie skoki narciarskie w ciągu mijającej dekady znajdują się w ogromnym kryzysie. Kraj, który jeszcze kilkanaście lat temu brylował na światowych arenach, obecnie nie jest w stanie nawiązać walki z takimi nacjami jak Norwegia, Niemcy czy Polska, co więcej – najczęściej w zawodach najwyższej rangi kupuje lokaty z tyłu stawki. Z zadaniem odbudowy fińskiej potęgi nie poradzili sobie tacy szkoleniowcy jak Pekka Niemelä, Kari Ylianttila, Jani Klinga, czy Andreas Mitter, który był pierwszym od wielu lat zagranicznym trenerem ekipy z Kraju Świętego Mikołaja. Austriak w latach 2016-2018 nie zdołał jednak nawiązać do sukcesów, które ze swoimi podopiecznymi odnosili choćby Mika Kojonkoski, czy Janne Väätäinen. W związku z tym, po sezonie olimpijskim 2017/2018 działacze Fińskiego Związku Narciarskiego zakończyli współpracę z Mitterem i rozpoczęli poszukiwania nowego szkoleniowca.

8H7A2794 300x200 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Jarkko Määttä (fot. Julia Piątkowska)

Okazuje się, że nie musieli daleko szukać. Najlepszym kandydatem okazał się dotychczasowy trener fińskiego zaplecza, czyli 38-letni Lauri Hakola. Pochodzący z Kuopio Fin w przeszłości sam czynnie uprawiał skoki narciarskie, a do jego największych sukcesów można zaliczyć trzy podia wywalczone w konkursach Pucharu Kontynentalnego oraz srebrny medal, który wraz z kolegami z drużyny wywalczył podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 1997 roku. W Pucharze Świata nie brylował - w zawodach najwyższej rangi wystartował 10-krotnie, a najwyższą zajęta przez niego lokatą była 10. (w Ruce w 2006 r.). Od kilku lat jednak Hakola zajmował się odbudową zaplecza fińskich skoków pracując głównie z juniorami. Teraz oczekiwania względem niego wzrosną - zajmie się bowiem szkoleniem kadry narodowej i podobnie jak jego poprzednicy, będzie miał za zadanie doprowadzenie reprezentantów Suomi do szansy na rywalizację z najlepszymi.

Aalto Antti TCS.Bischofshofen.2017 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Jak zapowiedział nowy trener Finów, zamierza wprowadzić scentralizowany sposób działania i mimo, że chce korzystać z niektórych dotychczasowych rozwiązań wprowadzonych przez Andreasa Mittera, to chce też przywrócić pozycję krajowym centrom narciarskim. Najważniejszym ośrodkiem dla jego ekipy ma być kompleks skoczni Puijo w Kuopio, istotnymi punktami na mapie mają być dla zawodników Suomi także ośrodki w Vuokatti, Ruce i Lahti. - Teraz w drużynach narodowych następuje prawdziwa zmiana pokoleniowa. Wszystkie kadry są młode, zmotywowane i głodne rozwoju. Naszym celem jest wprowadzenie najbardziej efektywnego treningu na świecie. Chcemy na nowo zbudować naszą tożsamość - zapowiada ambitnie Lauri Hakola, który podpisał z krajową federacją dwuletnią umowę, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. - Chcemy zwiększyć ilość i jakość treningów, a także wprowadzić długofalowy plan działań. Niezbędne będzie też wprowadzenie trenerskich ekspertyz - dodał świeżo upieczony szkoleniowiec.

8H7A0594 300x199 - Lauri Hakola nowym trenerem Finów, Ahonen poza kadrą!
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Dodajmy, że jednocześnie z wyborem nowego trenera, Fiński Związek Narciarski ogłosił składy kadr narodowych na sezon 2018/2019. W dwóch grupach (kadra A i B) znalazło się łącznie 8 skoczków, wśród których najstarszym zawodnikiem jest... 23-letni Jarkko Määttä. W gronie wybrańców próżno szukać 40-letniego Janne Ahonena, czy też 28-latków, Ville Larinto i Lauri Asikainena. Nie oznacza to, że choćby 5-krotny triumfator zamierza zakończyć bogatą karierę - najprawdopodobniej będzie on przygotowywał się do nowego sezonu indywidualnie. Wiadomym jest na pewno to, że Lauri Hakola zamierza postawić na młodość, a w swoich planach bierze także pod uwagę progres w szkoleniu fińskich skoczkiń. Czy i po jakim czasie przyniesie to oczekiwane rezultaty?

 

Fińskie kadry w skokach narciarskich na sezon 2018/2019:

  • Kadra A: Antti Aalto (1995), Andreas Alamommo (1998), Jarkko Määttä (1994), Eetu Nousiainen (1997).
  • Kadra B: Kalle Heikkinen (1999), Henri Kavilo (1999), Niko Kytösaho (1999), Niko Löytäinen (1998).
 

źródło: hiihtoliitto.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz