You are currently viewing Janne Ahonen zakończył karierę. Po raz ostatni?
Janne Ahonen (fot. Julia Piątkowska)

Janne Ahonen zakończył karierę. Po raz ostatni?

8H7A9551 - Janne Ahonen zakończył karierę. Po raz ostatni?
Janne Ahonen, fot. Julia Piątkowska

Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii skoków narciarskich, Fin Janne Ahonen zdecydował się zakończyć karierę sportową. Taką decyzję ogłosił już po raz… trzeci w przeciągu kilku lat. Po dwóch dotychczasowych pożegnaniach słynny skoczek wracał do rywalizacji. Jak będzie teraz?

Po zakończeniu sezonu 2007/08 wydawało się, że nie zobaczymy już więcej na skoczni Janne Ahonena. W jego rodzinnym Lahti odbyły się pożegnalne zawody z udziałem wielkich rywali i przyjaciół ze skoczni Fina. Nie zabrakło łez wzruszenia wybitnego skoczka, który znany był raczej ze sporej powściągliwości, jeśli chodzi o okazywanie emocji.

Ahonen bez skoków wytrzymał jeden sezon. W sezonie 2009/10 powrócił do rywalizacji. Z dobrym skutkiem – w Turnieju Czterech Skoczni uległ jedynie Andreasowi Koflerowi, a na igrzyskach w Vancouver był bliski zdobycia medalu na skoczni normalnej (zajął 4. miejsce). To były jednak jego ostatnie sukcesy. Sezon później nie nawiązywał już walki ze światową czołówką. W marcu 2011 roku zakończył karierę po raz drugi. 

Kryzys, jaki dotknął fińskie skoki, a także chęć zdobycia upragnionego medalu olimpijskiego, zmusiły Janne Ahonena do kolejnego powrotu. Od sezonu 2013/14 skoczek z Lahti regularnie pojawiał się w zawodach najwyższej rangi, będąc jednak cieniem samego siebie sprzed lat. Teraz przyszła pora na trzecie, prawdopodobnie definitywnie zakończenie sportowej przygody. – Moja decyzja z pewnością ucieszy wielu Finów. Zwłaszcza tych, którzy odczuwali wstyd po moich ostatnich występach – powiedział na łamach „Ilta-Sanomat” 41-letni Fin. 

W trakcie swojej bogatej kariery Janne Ahonen zdobył indywidualnie dwa złote medale mistrzostw świata (1997 i 2005) i dwie Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata (2004 i 2005). Był także pięciokrotnym triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni (1999, 2003, 2005, 2006, 2008). 

Źródło: Onet

Dodaj komentarz