You are currently viewing Małysz i Stoch wśród najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu
Adam Małysz i Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

Małysz i Stoch wśród najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu

Nie od dziś wiadomo, że skoki narciarskie są jedną z najpopularniejszych konkurencji sportowych w naszym kraju. Biznesowy magayzn „Forbes” w swoim najnowszym notowaniu „50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie” umieścił trzy osoby ściśle związane właśnie ze skokami. Zwycięzcą rankingu okazał się prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, jednak na wysokim trzecim miejscu znalazł się Adam Małysz.

 

DSC 0037 300x200 - Małysz i Stoch wśród najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu
Apoloniusz Tajner (fot. Bartosz Leja)

Jeszcze nigdy w historii rankingu Forbsa trzech „ludzi skoków” nie znalazło się w czołowej dziesiątce. Czwarte miejsce zajął Kamil Stoch, który ma za sobą jeden z najlepszych sezonów w swojej karierze. Dwa medale olimpijskie (w tym złoto indywidualnie), triumf w Turnieju Czterech Skoczni i Raw Air, oraz sięgnięcie po Puchar Świata – te osiągnięcia oraz medialna aktywność pozwoliłz zawodnikowi z Zębu przesunąć się o trzy pozycje względem ubiegłorocznego notowania. Tuż przed nim jest „Orzeł z Wisły” – Adam Małysz. Mimo, że od kilku lat nie jest czynnym zawodnikiem, od momentu zakończenia kariery wspiera i promuje polskie skoki. Od kilku lat pełni rolę Dyrektora Sportowego w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Na ósmym miejscu znalazł się prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

Według rankingu Forbsa, najbardziej wpływową osobą w polskim sporcie jest Zbigniew Boniek, który od kilku lat pełni rolę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tuż za nim jest kapitan reprezentacji w piłce nożnej – Robert Lewandowski. Warto podkreślić, że na ocenę wpływowości składają się takie cechy jak rozpoznawalność, medialność oraz wizerunek. Dodatkowo kandydaci byli poddani analizie ekspertów.

Szczegóły rankingu możecie znaleźć tutaj >>>

Zbigniew Boniek fot.Roger .Gor CC.BY .3.0 300x200 - Małysz i Stoch wśród najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu
Zbigniew Boniek (fot. Roger Gor / CC BY 3.0)

Poza rankingiem wpływów, Forbes opublikował także zestawienie najbardziej medialnych ludzi polskiego sportu w 2018 roku. Tutaj zwyciężył Robert Lewandowski, którego wartość ekwiwalentu reklamowego określono na 184,1 miliona złotych. Na 3. miejscu znalazł się Kamil Stoch (87,5 mln zł), na 9. Piotr Żyła (42,9 mln zł), na 12. Dawid Kubacki (38,5 mln zł), na 13. Adam Małysz (35,6 mln zł), a na 14. Maciej Kot (35,4 mln zł).

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji "wpływowego" zestawienia (2015 r.) Forbesa, Stoch uplasował się na 5., Małysz na 6., a Tajner na 23. miejscu. Warto zauważyć także 12. pozycję Włodzimierza Szaranowicza, ówczesnego dyrektora TVP Sport znanego z pełnego emocji komentarza podczas konkursów skoków narciarskich, a także 32. Piotra Żyły. W 2016 roku najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem tej dyscypliny był Małysz (7. miejsce), Szaranowicz był 12., Stoch 15., a Tajner 17. Doceniony został także znany z barwnego języka komentator radiowy Tomasz Zimoch (28. miejsce). 2017 rok przyniósł powrót do ścisłej czołówki Adama Małysza, który okazał się drugim najbardziej wpływowym człowiekiem w polskim sporcie. 7. był Stoch, 13. Tajner, 15. Żyła, 23. Szaranowicz, a 41. Maciej Kot. Dodajmy, że poszczególne edycje rankingu wygrywali: Robert Lewandowski (piłkarz Bayernu Monachium) oraz trzykrotnie z rzędu Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej).

 

źródło: Forbes.pl

 

Dodaj komentarz