You are currently viewing PK Ruka: Drugi triumf Pedersena, trzech Polaków w czołowej „10”
Aleksander Zniszczoł, fot. Julia Piątkowska

PK Ruka: Drugi triumf Pedersena, trzech Polaków w czołowej „10”

Nie tylko w Engelbergu toczyła się dziś walka skoczków w ramach zawodów FIS. Na dużej skoczni Rukatunturi HS-142 nieopodal fińskiej Ruki, zawodnicy zmierzyli się w kolejnym konkursie Pucharu Kontynentalnego. Drugi triumf z rzędu wywalczył tam Norweg Robin Pedersen, a szósty był najmocniejszy z naszych reprezentantów, Paweł Wąsek. Powiększoną kwotę startową dla Polski na Turniej Czterech Skoczni wywalczył z kolei Aleksander Zniszczoł.

Ruka.Kuusamo.Rukatunturi 2018 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PK Ruka: Drugi triumf Pedersena, trzech Polaków w czołowej "10"
Rukatunturi w Ruce (fot. Julia Piątkowska)

Podobnie jak w sobotę, tak i dziś, warunki wietrzne panujące w fińskiej Ruce pozwoliły na rozegranie wyłącznie jednej serii konkursowej. Wygrał ponownie Robin Pedersen, potwierdzając tym samym, że jego wczorajszy triumf nie był przypadkiem. Tym razem do wygranej wystarczył Norwegowi skok na odległość 137 metrów (z 9. belki) oddany przy wietrze rzędu 2,05 m/s pod narty. Na drugiej pozycji uplasował się startujący w identycznych warunkach Niemiec, Felix Hoffmann, który uzyskał 136 metrów. Skład podium uzupełnił kolejny skoczek zza naszej zachodniej granicy, Martin Hamann (142,0 m), który jednak korzystał zarówno z dłuższego najazdu do progu, jak i mocniejszych podmuchów pod narty (2,42 m/s).

Pawel Wasek PK.Zakopane.2018 fot.Agata .Bodak3  300x200 - PK Ruka: Drugi triumf Pedersena, trzech Polaków w czołowej "10"
Paweł Wąsek (fot. Agata Bodak)

Na szóstym miejscu zmagania zakończył najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik, którym tym razem okazał się junior, Paweł Wąsek (136,0 m / 2,75 m/s pod narty). Dla podopiecznego trenera Macieja Maciusiaka to najlepszy występ w karierze w zawodach z cyklu PK. Pod koniec czołowej dziesiątki stawki uplasowali się natomiast Aleksander Zniszczoł (132,0 m / 9. miejsce) oraz Klemens Murańka (136,5 m / 10. miejsce). Szczególnie istotny jest w tym wypadku rezultat Zniszczoła, który udanymi występami na tym etapie sezonu w narciarskiej "drugiej lidze", zapewnił reprezentacji Polski dodatkowe, siódme miejsce startowe w zbliżającym się 67. Turnieju Czterech Skoczni (Wiślanin uplasował się w czołowej trójce Kontynentalnej Listy Rankingowej na koniec trzeciego periodu sezonu). Dodajmy, że pucharowe punkty zdobył ponadto wracający do coraz lepszych skoków Andrzej Stękała (119,5 m / 25. miejsce). Niestety ponownie zmagania poza czołową trzydziestką zakończył bohater minionego sezonu, Tomasz Pilch (110,0 m / 41. miejsce).

dsc05923 300x199 - PK Ruka: Drugi triumf Pedersena, trzech Polaków w czołowej "10"
Shohei Tochimoto (fot. Bartosz Leja)

Warty uwagi w kontekście całego konkursu jest też znakomity skok Shohei Tochimoto, który w konkursowej próbie poszybował 147 metrów, czyli tyle, ile wynosi oficjalny rekord obiektu Rukatunturi HS-142. Japończyk w związku z bardzo mocnymi podmuchami pod narty (3,31 m/s) i odjętymi z tej racji punktami, zajął 8. miejsce.

Po dzisiejszym konkursie na pozycji lidera Pucharu Kontynentalnego 2018/2019 umocnił się Robin Pedersen (275 pkt), drugie miejsce zajmuje nieobecny w Finlandii Mariu Lindvik (200 pkt), a trzeci jest Aleksander Zniszczoł (199 pkt).

Pełna klasyfikacja i terminarz PK 2018/2019 >>>

Kolejne konkursy z cyklu PK odbędą się w dniach 27-28 grudnia na Gross-Titlis-Schanze (HS-140) w szwajcarskim Engelbergu.