You are currently viewing Koniec sezonu dla Gianiny Ernst: „Upadłam i już wiedziałam, że doznałam kontuzji”
Gianina Ernst (fot. Frederik Clasen)

Koniec sezonu dla Gianiny Ernst: „Upadłam i już wiedziałam, że doznałam kontuzji”

Bardzo pechowo dla 19-letniej Gianiny Ernst zakończył się pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego tej zimy. Na norweskim obiekcie Tveitanbakken (HS-98) reprezentantka Niemiec byłaby praktycznie pewna triumfu, jednak daleki skok zakończyła poważnym upadkiem, którego konsekwencją okazał się uraz więzadła krzyżowego i łękotki w lewym kolanie. To oznacza kilkumiesięczną przerwę i jednocześnie koniec sezonu dla utalentowanej skoczkini.

 

W pierwszej rundzie inauguracyjnego konkursu w Notodden, Ernst uzyskała aż 97 metrów, co było zdecydowanie najlepszą odległością całej rundy (drugą uzyskała jej rodaczka, późniejsza triumfatorka Selina Freitag, która skoczyła 88,5 metra). Niestety tuż po lądowaniu, Niemka straciła równowagę i zaliczyła groźnie wyglądający upadek. Po opuszczeniu zeskoku w asyście służb medycznych, później pojawiła się na skoczni, jednak wyraźnie kulała i poruszała się o kulach, a na kolanie, które ucierpiało podczas wypadku widniała orteza.

Upadłam z powodu skrzyżowania się nart. Od razu poczułam ból, zginanie i ruchomość kolana od razu były ograniczone i już wtedy wiedziałam, że doznałam kontuzji. Niestety nie mogę już tego zmienić, więc spoglądam w przyszłość. Mam nadzieję na szybką operacją i że przebiegnie ona pomyślnie. Później rozpocznę pracę nad rehabilitacją i powrotem – powiedziała przedstawicielom Niemieckiego Związku Narciarskiego. Jak przyznał doktor Andreas Kugler, który w Monachium zdiagnozował zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie, 19-letnią zawodniczkę z Winterthur w najbliższych dniach czeka wspomniana operacja.

To duży cios zarówno dla niej, jak i dla całej drużyny. Gianina, która prezentowała bardzo dobre skoki, była na dobrej drodze, aby powrócić do zawodów Pucharu Świata. Aktualnie zawodniczka poddawana jest zabiegom u fizjoterapeuty, a operacja zostanie przeprowadzona, gdy tylko przejdzie stan zapalny w kolanie – poinformował trener niemieckiej kadry narodowej kobiet, Andreas Bauer.

Dodajmy, że Gianina Ernst to jednak z najbardziej utalentowanych niemieckich skoczkiń narciarskich, która niejednokrotnie udowadniała swój sporty potencjał na międzynarodowej arenie. Jest dwukrotną mistrzynią i dwukrotną wicemistrzynią świata juniorek w drużynie. Indywidualnie triumfowała m.in. w klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup (sezon 2014/2015). Na swoim koncie ma też jedno podium (a konkretnie 2. miejsce) w zawodach Pucharu Świata – wywalczyła je w 2013 roku w Lillehammer mając wówczas… niespełna 15 lat. Niestety sezon 2018/2019, Niemka może już spisać na straty. Jej powrót na skocznię nastąpi najprawdopodobniej dopiero w sezonie letnim.

 

źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz