You are currently viewing Stonowana oprawa Pucharu Świata w Zakopanem – powodem żałoba narodowa
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Anna Trybuś)

Stonowana oprawa Pucharu Świata w Zakopanem – powodem żałoba narodowa

W związku z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Gdańsku podczas finału 27. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zmianie ulegnie też wymiar Pucharu Świata w Zakopanem. Właśnie w sobotę odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został bestialsko zamordowany przez szaleńca podczas tradycyjnego „Światełka do nieba” WOŚP.

 

Prezydent RP Andrzej Duda, po informacji o śmierci prezydenta Gdańska poinformował, że od piątku (18 stycznia) od godz. 17:00 do soboty (19 stycznia) do godz. 19:00 (dzień pogrzebu Pawła Adamowicza) będzie trwać żałoba narodowa. W związku z tym oprawa wielkiego radosnego święta, jakim niewątpliwie jest Puchar Świata w Zakopanem ulegnie zmianie. Aby uszanować znaczenie tego podniosłego i smutnego dnia, organizatorzy zmagań w stolicy polskich Tatr, na czele z Tatrzańskim Związkiem Narciarskim postanowili, że na Wielkiej Krokwi nie będą wtedy wybrzmiewać dźwięki muzyki. Oprawa całych sobotnich zmagań, jak i piątkowych treningów i kwalifikacji będzie, zgodnie z powagą chwili, stonowana. 

Przypomnijmy, że w historii zakopiańskiego Pucharu Świata, dwukrotnie mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. W styczniu 2006 roku, po zawaleniu się dachu chorzowskiej hali Międzynarodowych Targów Katowickich zginęło 65 osób – tamten dzień był w całym kraju, także w Zakopanem, czasem zadumy. W 2008 roku, po katastrofie lotniczej wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu, w której zginęło 20 osób, również obowiązywała żałoba narodowa, której dni nakładały się z narciarską rywalizacją na obiekcie im. Stanisława Marusarza.

Apelujemy do wszystkich kibiców, aby z właściwą powagą podejść do sytuacji zarówno podczas piątkowej, jak i sobotniej rywalizacji w ramach Pucharu Świata.

Dodajmy, że w trakcie niedzielnego konkursu indywidualnego na Wielkiej Krokwi, pojawi się oprawa muzyczna, i atmosfera znana z wielu poprzednich lat zmagań pod Tatrami.

 

źródło: polskieradio.pl 

 

Dodaj komentarz