You are currently viewing Niemcy bez Wellingera w Zakopanem, Schuster: „Spodziewamy się silnych Polaków”
Andreas Wellinger (fot. Bartosz Leja)

Niemcy bez Wellingera w Zakopanem, Schuster: „Spodziewamy się silnych Polaków”

W trwającym sezonie Pucharu Świata, mamy co najmniej kilka przykładów zawodników, którzy minionej zimy błyszczeli, a teraz – zupełnie nie potrafią odnaleźć się w rywalizacji elity. Do tego grona można zaliczyć Andreasa Welligera, który po najgorszym w karierze Turnieju Czterech Skoczni, wciąż nie potrafi odnaleźć dyspozycji, dzięki której jeszcze przed rokiem został mistrzem olimpijskim w PyeongChang. 23-letniego Niemca nie zobaczymy w związku z tym podczas zakopiańskiego Pucharu Świata.

 

Początek sezonu przyniósł w niemieckiej kadrze pewną „rewolucję”. Najmocniejszymi ogniwami zespołu trenera Wernera Schustera okazali się nie ci najbardziej utytułowani. Powracający po długiej przerwie i kontuzji Severin Freund w niczym nie przypominał dawnego mistrza, a złoty medalista olimpijski, Andreas Wellinger, wzniósł się na wyżyny swoich możliwości jedynie w fińskiej Ruce, gdzie był drugi. Później było już znacznie gorzej, a czary goryczy dopełnił fatalny występ i 31. lokata w Turnieju Czterech Skoczni. Lidera niemieckiej ekipy sprzed roku, Richarda Freitaga, stać było jedynie na sportową przeciętność z pojedynczymi, nawet nie petardami, a „sztucznymi ogniami”. W kolejnych konkursach rozkręcał się jednak żywiołowo reagujący na każdy swój skok Markus Eisenbichler (2. miejsce w TCS), a zza pleców bardziej utytułowanych kolegów wyskoczyli Stephan Leyhe (w Wiśle pierwsze podium w karierze) i Karl Geiger (w Engelbergu pierwszy triumf w karierze). To właśnie ta trójka stanowi aktualnie o sile reprezentacji Niemiec.

Podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, naszych zachodnich sąsiadów reprezentować będą wspomniani Leyhe, Geiger, Eisenbichler (czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej PŚ), mistrz świata juniorów z 2016 roku, David Siegel, który przed tygodniem w Predazzo uzyskał najlepszy wynik w dotychczasowej karierze plasując się na 5. pozycji, szukający odpowiednich sportowych torów Freitag, a także najmocniejszy aktualnie zawodnik niemieckiego „zaplecza” kadry narodowej, Constantin Schmid. Cała szóstka zdobywała już tej zimy punkty Pucharu Świata, a najwyżej plasuje się Leyhe, który zajmuje szóstą pozycję.

Na Wielkiej Krokwi zabraknie niemieckich gwiazd. Severin Freund wciąż nie prezentuje poziomu pozwalającego na walkę w PŚ, podobnie jest z Andreasem Wellingerem, który po raz pierwszy od marca 2016 roku nie weźmie udziału w zmaganiach elity. Jakie odczucia przed rywalizacją w Tatrach ma trener Schuster? – W Zakopanem czeka nas jedna z najpiękniejszych „stacji” w Pucharze Świata. Możemy się spodziewać bardzo silnych Polaków, my jednak także się rozwijamy i chcemy bazować na naszej stabilności. Zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym, chcemy walczyć o podium – zapowiedział Austriak. Wspomniał też o absencji mistrza olimpijskiego z PyeongChang. – Andreas Wellinger odpuszcza Zakopane i udaje się na trening do kraju. Powróci do Pucharu Świata już w Sapporo. Będzie pracował nad swoją formą z Christianem Winklerem ze szczególną koncentracją na pracy fizycznej i poszczególnych próbach na skoczni.  Zdecydowaliśmy o tym wspólnie tuż po Predazzo, po jego zmiennych występach, potrzeba znacznie więcej stabilności – wyjaśnił.

Warto dodać, że przed rokiem to właśnie Wellinger był najmocniejszym niemieckim ogniwem podczas pucharowej rywalizacji w stolicy polskich Tatr, zajmując drugie miejsce. Na drugim stopniu podium Niemcy uplasowali się także podczas wcześniejszej rywalizacji drużynowej.

 

Skład reprezentacji Niemiec na PŚ w Zakopanem:

  • Stephan Leyhe (6. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Karl Geiger (7. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Markus Eisenbichler (10. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • David Siegel (22. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Richard Freitag (23. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Constantin Schmid (41. miejsce w PŚ 2018/2019).

 

 

 

źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz