You are currently viewing PŚ Zakopane: 10 ekip na starcie konkursu drużynowego, Polacy wśród faworytów (LIVE)
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Zakopane: 10 ekip na starcie konkursu drużynowego, Polacy wśród faworytów (LIVE)

Sobota przyniesie nam wielkie emocje związane z rywalizacją drużynową w ramach Pucharu Świata w Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi pojawi się 10 ekip, wśród których będą oczywiście Polacy, którzy przed triumfowali przed rokiem. Czy biało-czerwoni będą w stanie powtórzyć ten sukces? Z pewnością podopiecznych trenera Stefana Horngachera czeka zacięta rywalizacja. W gronie kandydatów do podium są choćby Norwegowie, Niemcy czy Japończycy. 

 

Program zawodów:

  • 19 stycznia 2019 r. (sobota):
    • 15:00 - seria próbna (TVP Sport)
    • 16:15 - konkurs drużynowy (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, lajfy.com >>>)

Tekstowa relacja LIVE (FIS) będzie dostępna na SkokiPolska.pl.

 

Trener Stefan Horngacher po wczorajszych treningach i kwalifikacjach podjął odważną decyzję i postanowił nie zmieniać sprawdzonego składu polskiej drużyny. W sobotniej rywalizacji na Wielkiej Krokwi polskich barw będą bronić Piotr Żyła, Maciej Kot, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Triumfator zawodów w Predazzo, będący ostatnio w znakomitej dyspozycji, po raz pierwszy będzie kończył starty biało-czerwonych w zmaganiach drużynowych. Kubacki wygrał dwie piątkowe serie treningowe i pełni rolę nieformalnego lidera polskiego zespołu. Pewnym zaskoczeniem jest nominowanie do składu Macieja Kota, który w ostatnich tygodniach, a także podczas wczorajszych prób nie zachwycał. Podczas kwalifikacji znalazł się w piątej dziesiątce, jednak okazuje się, że Zakopiańczyk wciąż może liczyć na zaufanie szkoleniowca z Austrii. Warto podkreślić, że Polacy są liderami klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów i to właśnie oni są faworytami dzisiejszych zmagań w Tatrach.

Na drodze biało-czerwonych do zwycięstwa, będą jednak z pewnością mocni rywale. W gronie kandydatów do czołowych lokat należy upatrywać bardzo solidnych i równych Niemców. Karl Geiger, Markus Eisenbichler, David Siegel i Stephan Leyhe - ta czwóka przeżywa najlepszy sezon w dotychczasowej karierze i z pewnością stać ich na walkę nawet o zwycięstwo. Drużynowa rywalizacja to także specjalność ekipy norweskiej. Podopieczni trenera Alexandra Stoeckla mimo dopiero czwartej pozycji w klasyfikacji narodów, wciąż są bardzo groźni, co potwierdził choćby Johann Andre Forfang, wygrywając piątkowe kwalifikacje. O podium pokusić się może także odmłodzona japońska reprezentacja, w skład której wchodzi m.in. lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi.

Dość nierówna jest dyspozycja Austriaków, wśród których bryluje póki co Stefan Kraft. Brak czwórki prezentującej wysoki i równy poziom może być jednak kluczową przeszkodą w osiągnięciu czołowych lokat. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Słoweńców, u których trudno tak naprawdę znaleźć wyraźnego lidera. O niespodziankę mogą się postarać Szwajcarzy, u których najlepszy wydaje się być Killian Peier, a w coraz lepszej dyspozycji jest także czterokrotny mistrz olimpijski, Simon Ammann. Rosjanie, Czesi i Finowie zapewne powalczą o to, aby znaleźć się w finałowej ósemce. 

 

Lista startowa konkursu drużynowego:

BIB

zawodnik

kraj

1. grupa

1

Andreas Alamommo

FIN

2

Viktor Polasek

CZE

3

Denis Kornilov

RUS

4

Andreas Schuler

SUI

5

Anze Semenic

SLO

6

Daniel Huber

AUT

7

Andreas Stjernen

NOR

8

Yukiya Sato

JPN

9

Karl Geiger

GER

10

Piotr Żyła

POL

2. grupa

1

Eetu Nousiainen

FIN

2

Filip Sakala

CZE

3

Roman Trofimov

RUS

4

Simon Ammann

SUI

5

Domen Prevc

SLO

6

Jan Hoerl

AUT

7

Anders Fannemel

NOR

8

Daiki Ito

JPN

9

Markus Eisenbichler

GER

10

Maciej Kot

POL

3. grupa

1

Antti Aalto

FIN

2

Cestmir Kozisek

CZE

3

Mikhail Maksimochkin

RUS

4

Gregor Deschwanden

SUI

5

Anze Lanisek

SLO

6

Michael Hayboeck

AUT

7

Johann Andre Forfang

NOR

8

Junshiro Kobayashi

JPN

9

David Siegel

GER

10

Kamil Stoch

POL

4. grupa

1

Jarkko Maatta

FIN

2

Roman Koudelka

CZE

3

Evgeniy Klimov

RUS

4

Killian Peier

SUI

5

Timi Zajc

SLO

6

Stefan Kraft

AUT

7

Robert Johansson

NOR

8

Ryoyu Kobayashi

JPN

9

Stephan Leyhe

GER

10

Dawid Kubacki

POL

 

 

Tekstowa relacja LIVE (FIS):

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz