You are currently viewing PŚ Pań Rasnov: Lundby z kolejnym triumfem i żółtym plastronem liderki!
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Pań Rasnov: Lundby z kolejnym triumfem i żółtym plastronem liderki!

Maren Lundby, która minionej zimy zdobyła Kryształową Kulę, wydaje się zmierzać po kolejną prestiżową zdobycz. Norweżka wygrała trzeci konkurs Pucharu Świata z kolei, w tym drugi podczas tego weekendu na normalnej skoczni HS-97 w rumuńskim Rasnovie. 24-letnia zawodniczka z Lillehammer odebrała jednocześnie żółty plastron liderki klasyfikacji generalnej Niemce Katharinie Althaus, która dziś zajęła piąte miejsce.

Vogt Carina WC.Planica.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Pań Rasnov: Lundby z kolejnym triumfem i żółtym plastronem liderki!
Carina Vogt (fot. Julia Piątkowska)

Mimo, że po pierwszej serii Maren Lundby znajdowała się na drugiej pozycji ze skokiem na odległość 93 metrów i do liderującej Niemki Juliane Seyfarth (95,0 m) traciła 2,2 punktu, w finale to właśnie podopieczna trenera Christiana Meyera udowodniła, że znajduje się w wybornej zwyżkującej formie. 96,5-metrowa odległość pozwoliła jej na bardzo przekonywujące zwycięstwo na kompleksie Trambulină Valea Cărbunării. Był to już 17. pucharowy triumf Norweżki w dotychczasowej karierze. Dzięki znakomitej postawie w ostatnich kilku konkursach, Lundby została też nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Dwie kolejne lokaty na podium należały w niedzielę do reprezentantek Niemiec. Z trzeciej na drugą lokatę awansowała wciąż aktualna mistrzyni świata, Carina Vogt (94,0 / 94,0 m). Skoczkini, która za miesiąc będzie bronić tytułu podczas czempionatu w austriackim Seefeld, 22. raz zdołała zmieścić się w czołowej trójce zmagań narciarskiej elity. Trzecie miejsce zajęła ostatecznie liderująca na półmetku zmagań Juliane Seyfarth, która w finale uzyskała 90 metrów. Dla 28-letniej zawodniczki zza naszej zachodniej granicy było to czwarte pucharowe podium w karierze (wszystkie wywalczyła tej zimy).

Juliane Seyfarth lot Oberstdorf2016 fot.Frederik.Clasen 300x200 - PŚ Pań Rasnov: Lundby z kolejnym triumfem i żółtym plastronem liderki!
Juliane Seyfarth (fot. Frederik Clasen)

Wysoką formę potwierdziła Austriaczka Eva Pinkelnig (89,0 / 95,0 m), która dzięki świetnej finałowej próbie awansowała z ósmej na czwartą pozycję, stając się tym samym najwyżej sklasyfikowaną podopieczną trenera Haralda Rodlauera. Na piątej pozycji rywalizację ukończyła Niemka Katharina Althaus (92,0 / 92,5 m), która musiała tym samym pogodzić się z utratą żółtego plastronu liderki generalki PŚ, na rzecz Maren Lundby. Czołową szóstkę uzupełniła Słowenka Nika Kriznar (93,0 / 91,5 m). Tuż za nią wylądowała utytułowana Japonka, Sara Takanashi (89,0 / 93,5 m), która przez większość swojej pucharowej kariery w wielkim stylu nokautowała rywalki. Tej zimy zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni, która w swoim dorobku ma 55 zwycięstw, często musi uznawać wyższość lepiej dysponowanych rywalek. Dopiero 11. miejsce zajęła doświadczona 35-letnia Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz (87,5 / 88,5 m), która w tym sezonie dwukrotnie wygrywała już zawody PŚ.

Po dzisiejszym konkursie świeżo upieczona liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań 2018/2019, Maren Lundby, ma na swoim koncie 788 punktów. Druga w stawce Katharina Althaus (747 pkt) traci do Norweżki 41 punktów. Trzecia jest kolejna z podopiecznych trenera Andreasa Bauera, Juliane Seyfarth (511 pkt). Na czele Pucharu Narodów niezmiennie znajdują się Niemki (2547 pkt) z dużą przewagą nad Austriaczkami (1591 pkt) oraz Norweżkami (1519 pkt).

Aktualna klasyfikacja PŚ 2018/2019 >>>
Aktualna klasyfikacja PN 2018/2019 >>>

Kolejne konkursy PŚ Pań odbędą się w dniach 2-3 lutego na Aigner-Schanze HS-90 (K-85) w austraickim Hinzenbach.