You are currently viewing Niemcy z debiutantami na Oberstdorf, Siegel po operacji. Kiedy wróci?
Niemieccy skoczkowie (Leyhe, Eisenbichler), fot. Julia Piątkowska

Niemcy z debiutantami na Oberstdorf, Siegel po operacji. Kiedy wróci?

Miniony pucharowy czas w Zakopanem przyniósł Niemcom zarówno chwile radosne (po zwycięstwie w konkursie drużynowym), jak i smutne (po upadku i poważnym urazie Davida Siegela). Już w czasie nadchodzącego weekendu, nasi zachodni sąsiedzi będą mieli okazję zaprezentować się przed własną publicznością podczas lotów w Oberstdorfie. Na rozbiegu zabraknie oczywiście wspomnianego Siegela, który przeszedł już operację kontuzjowanego kolana.

 

Niemcy chcą rewanżu przed własną publicznością

Leyhe Stephan 3 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Niemcy z debiutantami na Oberstdorf, Siegel po operacji. Kiedy wróci?
Stephan Leyhe (fot. Julia Piątkowska)

Podczas rozegranych minionego weekendu konkursach w Kraju Kwitnącej Wiśni, Niemcy nie zachwycali. W sobotę pod koniec czołowej dziesiątki zameldowali się Stephan Leyhe i Markus Eisenbichler, a w niedzielę tylko ten pierwszy zdołał nawiązać do tych rezultatów (był ósmy). Dwukrotnie poza finałową trzydziestką lądował triumfator z Engelbergu, Karl Geiger. Podopieczni trenera Wernera Schustera nie zdołali nawiązać równorzędnej walki z naszymi reprezentantami, którzy powiększyli nad nimi przewagę w Pucharze Narodów (do 145 punktów). – Po trudnym weekendzie w Sapporo, gdzie tylko Stephan Leyhe dobrym występem potwierdził swój poziom,a Andreas Wellinger pokazał pozytywny trend [13. i 17. miejsce – przyp.red.], loty w Oberstdorfie stawiają przed nami zupełnie inne zadanie. Musimy rywalizować w najlepszy możliwy sposób – zapowiedział szkoleniowiec Niemców. – Po tygodniu spędzonym na treningach do Pucharu Świata powraca Richard Freitag, do tego podczas lotów zadebiutują Martin Hamann i Constantin Schmid. Martin zwycięstwem w Planicy zapewnił nam siedmioosobową kwotę startową w PŚ, a drużyna z Constantinem w składzie zdobyła Mistrzostwo Świata Juniorów. Obaj powinni nabierać doświadczenia w lotach narciarskich – dodał Schuster.

Przypomnijmy, że w ostatnich konkursach na Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS-235), które odbyły się w lutym 2017 roku, znakomicie spisał się Andreas Wellinger, który dwukrotnie zajmował drugie miejsce i musiał uznać wyższość jedynie Austriaka Stefana Krafta, który później sięgnął po Kryształową Kulę. Niemiec zapisał jednak na swoim koncie rekord obiektu, który wynosi aktualnie 238 metrów. W tym roku złoty medalista igrzysk w PyeongChang nie bryluje i wciąż poszukuje olimpijskiej formy. Liderem ekipy naszych zachodnich sąsiadów jest póki co trzeci zawodnik 67. Turnieju Czterech Skoczni i jednocześnie szósty zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Stephan Leyhe. – W Sapporo pokazałem dobre, solidne skoki, jednak potrzebowałem czasu, żeby dostosować się do tamtej skoczni, która momentami przypominała obiekt do lotów narciarskich. Teraz nie mogę się doczekać kilku dni spędzonych w domu, a jeszcze bardziej – lotów narciarskich w Oberstdorfie. Mam nadzieję, że w tym roku pójdzie mi w nich trochę lepiej – przyznał 27-letni zawodnik, który przed dwoma laty zajmował tam 34. i 29. miejsce. Leyhe do wybitnych „lotników” nie należy, jednak ta zima to dla niego czas przełamań – po raz pierwszy indywidualnie wskoczył na podium konkursu PŚ (był drugi w Wiśle), ponadto aż 11-krotnie plasował się w czołowej „10” stawki. Obok niego, niemiecką nadzieją na dobry występ w Oberstdorfie może być drugi zawodnik 67. Turnieju Czterech Skoczni, Markus Eisenbichler, który jest rekordzistą swojego kraj w długości lotu (w 2017 roku w Planicy uzyskał 248 metrów).

 

Siegel już po operacji. Kiedy wróci?

Siegel David WC.Zakopane.2016 fot.Julia .Piatkowska1 300x200 - Niemcy z debiutantami na Oberstdorf, Siegel po operacji. Kiedy wróci?
David Siegel (fot. Julia Piątkowska)

Podczas gdy pucharowa karuzela kręci się w najlepsze, jeden z najbardziej perspektywicznych podopiecznych trenera Schustera, David Siegel, który w Zakopanem po upadku doznał zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie, ma już za sobą operację. Została ona przeprowadzona w zeszłym tygodniu w klinice w Monachium. Z jej przebiegu zadowolony był lekarz Niemieckiego Związku Narciarskiego, dr Peter Brucker. – Operacja poszła dobrze. Zrekonstruowano zerwane więzadło krzyżowe przednie w prawym kolanie, obie jego części zostały zszyte – ocenił. Według lekarza bezpośrednio zajmującego się niemieckimi skoczkami podczas zawodów, dr Marka Dorfmüllera, przerwa w narciarskiej aktywności Siegela może potrwać dość długo. – Zakładając optymalny proces leczenia, David wróci do treningu za około osiem, do dziesięciu miesięcy. W okresie rehabilitacji będzie miał nasze pełne wsparcie – zapewnił.

Sam zainteresowany musi się pogodzić z niemal rocznym rozbratem ze skocznią. To oznacza, że powrót mistrza świata juniorów z 2016 roku do międzynarodowej rywalizacji, będzie realny dopiero u progu zimowego sezonu 2019/2020. – To dla mnie gorzki czas, jednak nie raz musiałem już znosić różne obrażenia i kontuzje i nie zamierzam się w tej sytuacji zniechęcać. Operacja jest pierwszym krokiem na drodze do powrotu. Teraz rozpoczynam już rehabilitację – skwitował 22-latek.

O sytuacji swojego podopiecznego wypowiedział się też trener Werner Schuster – Poważna kontuzja Davida Siegela to nie tylko jego osobista tragedia jako sportowca, ale też osłabienie całego zespołu – skomentował szkoleniowiec, który nie będzie mógł skorzystać ze znajdującego się w życiowej formie skoczka podczas zbliżających się Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w austriackim Seefeld.

 

Skład reprezentacji Niemiec na PŚ w lotach w Oberstdorfie:

  • Stephan Leyhe (6. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Karl Geiger (10. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Markus Eisenbichler (11. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Andreas Wellinger (16. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Richard Freitag (26. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Constantin Schmid (38. miejsce w PŚ 2018/2019),
  • Martin Hamann (nieklasyfikowany).

 

źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz