You are currently viewing Czterech Polaków na starcie Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain
Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Czterech Polaków na starcie Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain

W czasie najbliższego weekendu, po dwutygodniowej przerwie powróci rywalizacja w cyklu Pucharu Kontynentalnego. Skoczkowie startujący w narciarskiej „drugiej lidze” zmierzą się w trzech konkursach w amerykańskim Iron Mountain. O punkty do klasyfikacji generalnej powalczy na obiekcie Pine Mountain (HS-133) czterech reprezentantów Polski. W poprzednich zawodach najmocniejszym punktem ekipy trenera Maciusiaka był Aleksander Zniszczoł. Czy tym razem będzie podobnie?

 

Stekala Andrzej WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Czterech Polaków na starcie Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain
Andrzej Stękała (fot. Julia Piątkowska)

W 15 rozegranych tej zimy konkursach Pucharu Kontynentalnego, tylko raz na podium zdołał uplasować się reprezentant naszego kraju. W połowie grudnia 2018 roku drugie miejsce w jednoseryjnych zawodach w fińskiej Ruce wywalczył Aleksander Zniszczoł. Od tego czasu niespełna 25-letni zawodnik z Wisły jest najlepiej prezentującym się skoczkiem polskiej kadry B. W zmaganiach bezpośredniego zaplecza Pucharu Świata startował ośmiokrotnie i tylko raz wypadł poza czołową dziesiątkę stawki. Sześciokrotnie zdołał wskoczyć do czołowej szóstki w tym podczas ostatnich konkursów, rozegranych 2 i 3 lutego w słoweńskiej Planicy.

W czasie minionego weekendu nie rozegrano zmagań w ramach Pucharu Kontynentalnego - rywalizacja w tureckim Erzurum została wcześniej odwołana z powodu problemów finansowych organizatorów. W związku z tym, działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w porozumieniu z komitetem organizacyjnym w Iron Mountain, zdecydowali, że w Stanach Zjednoczonych odbędzie się jeden dodatkowy konkurs, który będzie miał miejsce w piątek. Także w sobotę i niedzielę skoczkowie będą mogli wzbogacić swój dorobek w klasyfikacji generalnej. Do zdobycia na skoczni Pine Mountain (K-120 / HS-133) będzie zatem aż 300 punktów.

W międzynarodowym gronie, które uda się do amerykańskiego stanu Michigan, będzie także czterech reprezentantów Polski. Największe nadzieje można wiązać z wspomnianym już Aleksandrem Zniszczołem, który jest jednocześnie najwyżej notowanym z biało-czerwonych w generalce PK (zajmuje 10. miejsce). Ponadto w Iron Mountain wystąpi łapiący coraz większą sportową stabilizację Andrzej Stękała, a także poszukujący lepszej dyspozycji Klemens Murańka i Przemysław Kantyka. Wraz z zawodnikami już jutro z Pragi do USA poleci oczywiście także sztab szkoleniowy. W tym gronie będzie trener Maciej Maciusiak, jego asystenci, Radek Židek i Daniel Kwiatkowski, fizjoterapeuta Michał Górny oraz serwismen Kamil Skrobot.

 

Skład reprezentacji Polski na PK w Iron Mountain:

 • Aleksander Zniszczoł (10. miejsce w PK 2018/2019),
 • Andrzej Stękała (41. miejsce w PK 2018/2019),
 • Klemens Murańka (51. miejsce w PK 2018/2019),
 • Przemysław Kantyka (81. miejsce w PK 2018/2019).

 

Program zawodów PK w Iron Mountain:

 • 8 lutego 2019 r. (piątek):
  • 18:00 - oficjalny trening
  • 20:00 - konkurs indywidualny
 • 9 lutego 2019 r. (sobota):
  • 18:00 - seria próbna
  • 20:00 - konkurs indywidualny
 • 10 lutego 2019 r. (niedziela):
  • 18:00 - seria próbna
  • 20:00 - konkurs indywidualny

 

Przypomnijmy, że zeszłoroczne konkursy Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain zdominowali Norwegowie - pierwszego dnia triumfował Marius Lindvik, a drugiego najlepszy okazał się Halvor Egner Granerud. Najmocniejszym z reprezentantów Polski był wówczas Jakub Wolny, który w sobotę zajął drugie, a w niedzielę dwunaste miejsce. Punktowali ponadto: Klemens Murańka (20. i 23. miejsce) oraz Aleksander Zniszczoł (17. miejsce).

 

źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz