You are currently viewing RAW AIR Vikersund: R. Kobayashi triumfuje w prologu, Kubacki szósty
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

RAW AIR Vikersund: R. Kobayashi triumfuje w prologu, Kubacki szósty

W piątek skoczkowie pojawili się na największej skoczni świata, czyli norweskiej Vikersundbakken (K-200 / HS-240), która jest areną finałowych rozgrywek w tegorocznym turnieju Raw Air. Podczas serii treningowych na czele stawki plasowali się Norweg Robert Johansson oraz prowadzący w norweskim tournee Austriak Stefan Kraft. Prolog wygrał lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Japończyk Ryoyu Kobayashi.

Pierwszy trening dla Johanssona

W pierwszej serii treningowej zawodnicy korzystali z 10. belki startowej oraz sprzyjającego wiatru pod narty. Najlepiej w gronie 66-osobowej stawki poradził sobie reprezentant gospodarzy, Robert Johansson, który mając podmuchy rzędu 1,16 m/s poszybował 233 metry. Bardzo dobrze spisał się także najmłodszy z braci Prevców, Domen, który przy nieco słabszym wietrze pod narty (0,86 m/s) uzyskał 228,5 metra i zajął drugie miejsce. Trzecia lokata przypadła Niemcowi Markusowi Eisenbichlerowi, który uzyskał 225,5 metra. W najlepszej szóstce zmieścili się ponadto: Szwajcar Simon Ammann (224,0 m), Słoweniec Timi Zajc (220,5 m) oraz kolejny z podopiecznych trenera Schustera, Richard Freitag (222,5 m).

W czołowej dziesiątce zmieściło się dwóch reprezentantów Polski. Ósmy był Piotr Żyła, który poszybował 220 metrów, a tuż za nim na dziewiątej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki, który przy nieco słabszym wietrze pod narty uzyskał 212,5 metra. Jakub Wolny po raz kolejny udowodnił, że tej zimy spodobały mu się loty narciarskie – w swojej próbie osiągnął 213,5 metr, zajmując dwunaste miejsce. Bardzo przeciętnie spisał się Kamil Stoch, któremu 204-metrowy dał 24. pozycję. Jeszcze niżej uplasowali się Paweł Wąsek (182,5 m / 37. miejsce) oraz Stefan Hula (181,5 m / 38. miejsce).

Drugi trening dla Krafta

Druga runda treningowa (rozegrana z 12. i 14. belki startowej) przyniosła najdłuższy lot Stefana Krafta (239,0 m), który dał Austriakowi pierwszą pozycję. Ponownie na drugim miejscu uplasował się umiejętnie wykorzystujący wiatr pod narty Domen Prevc (233,5 m). Trzecią pozycję wywalczył były rekordzista świata w długości lotu, Norweg Anders Fannemel (231,5 m), który mimo nie najlepszej dyspozycji, udowodnił, że nie zapomniał jak radzić sobie na obiektach „mamucich”. Czwarte miejsce ponownie przypadło Simonowi Ammanowi (218,0 m), który korzystał z niższej belki startowej, a piąty znów był Słoweniec Timi Zajc (227,5 m). Czołową szóstkę zamknął Japończyk Ryoyu Kobayashi (225,0 m).

Na siódmym miejscu sklasyfikowany został najmocniejszy z Polaków, Piotr Żyła, który tym razem osiągnął 222 metry. W drugiej dziesiątce znalazł się Dawid Kubacki (213,5 m / 16. miejsce), a w trzeciej Jakub Wolny (203,0 m / 24. miejsce) i Kamil Stoch (206,5 m / 28. miejsce). Dopiero na 46. miejscu był Paweł Wąsek (181,5 m), a na 48. Stefan Hula (172,5 m).

Pełne wyniki treningów >>>

Kobayashi wygrywa prolog

Podczas prologu po raz kolejny wielką moc pokazał lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi, który z pewnością ma chrapkę także na triumf w turnieju Raw Air. Japończyk szybował bardzo wysoko nad zeskokiem Vikersundbakken i ostatecznie uzyskał 232 metry i najwyższą notę końcową (213,6 pkt). Drugie miejsce zajął Stefan Kraft (230,0 m), który do reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni stracił 2,9 punktu i zachował jednocześnie prowadzenie w turniejowe klasyfikacji. Czołową trójkę kwalifikacji uzupełnił Markus Eisenbichler, który lądował na 221. metrze. Wysoką dyspozycję na norweskim „mamucie” potwierdził słoweński junior Timi Zajc (219,5 m), który zanotował czwarty wynik. Piąty był doświadczony Rosjanin Dimtry Vassiliev (224,0 m).

Na szóstym miejscu zmagania w prologu zakończył najwyżej sklasyfikowany Polak, którym tym razem okazał się Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld uzyskał w swojej próbie 214,5 metra. Przyzwoicie zaprezentował się też Piotr Żyła, któremu 212,5-metrowy lot pozwolił na zajęcie dwunastej lokaty. Dziewiętnaste miejsce zajął wicemistrz świata Kamil Stoch (202,5 m), który wciąż nie zdołał w Vikersund zagościć w ścisłej czołówce. Czołową dwudziestkę zamknął z kolei Jakub Wolny (202,5 m). Wyżej wymieniona czwórka podopiecznych trenera Stefana Horngachera wywalczyła kwalifikację do niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata będącego jednocześnie finałowej turnieju Raw Air. Niestety ze zmaganiami już na etapie kwalifikacji pożegnali się Stefan Hula (186,5 m / 41. miejsce) oraz Paweł Wąsek (180,5 m / 51. miejsce).

Pełne wyniki kwalifikacji >>>

Po piątkowym prologu, na czele turnieju Raw Air 2019 nadal jest Stefan Kraft, który na swoim koncie ma 1567,1 punktu. Niedużą stratę punktową do Austriaka, na cztery skoki przed końcem zmagań, ma Ryoyu Kobayashi (1560,5 pkt). Trzeci jest Robert Johansson (1528,8 pkt). Na szóste miejsce wskoczył Dawid Kubacki (1404,1 pkt), który został tym samym najwyżej sklasyfikowanym Polakiem. Siódmy jest Kamil Stoch (1397,7 pkt).