You are currently viewing PŚ Ruka: Niedzielny konkurs odwołany, wiatr rządził na skoczni
Wiatr okazał się nieubłagany w niedzielę (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Ruka: Niedzielny konkurs odwołany, wiatr rządził na skoczni

Nie pomogło przekładanie rozpoczęcia rywalizacji i oczekiwanie na poprawę warunków. Wiatr panujący na skoczni Rukatunturi (K-120 / HS-142) w Finlandii był dzisiaj zbyt mocny. Podmuchy, których prędkość przekraczała 8 m/s uniemożliwiły rozegranie kolejnych zawodów Pucharu Świata. Jury postanowiło odwołać zmagania.

 

Początkowo program zakładał rozpoczęcie kwalifikacji o godzinie 14:45. Te zostały przesunięte najpierw na 15:15, a później na 15:30. Wiatr jednak nie słabł, więc jury zawodów postanowiło odwołać kwalifikacje i rozpocząć pierwszą serię konkursową zgodnie z planem, o godzinie 16:30. W tej mieli wziąć udział wszyscy zgłoszeni do zawodów, czyli łącznie 65 skoczków z 15 krajów. W tym gronie byli również Polacy - Klemens Murańka, Jakub Wolny, Stefan Hula, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

Niestety, próżne było oczekiwanie na to, że wiatr chociaż trochę ucichnie. Porywiste podmuchy o zmiennych kierunku wciąż zagrażałyby każdemu zawodnikowi, który odbiłby się z progu dużej skoczni w Ruce. W związku z tym osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu, na czele z dyrektorem Pucharu Świata Walterem Hoferem, podjęły decyzję o odwołaniu niedzielnych zmagań indywidualnych.

Warto dodać, że to już piąty w historii odwołany konkurs Pucharu Świata na skoczni usytuowanej nieopodal Kuusamo. Wcześniej rywalizacja nie doszła do skutku przez wiatr w 2006, 2013, a także dwukrotnie w 2015 roku.

Tym samym po jednym konkursie rozegranym na Rukatunturi (i jednym wcześniej w Wiśle), z Finlandii w żółtym plastronie lidera Pucharu Świata wyjedzie Norweg Daniel Andre Tande, który ma na swoim koncie komplet 200 punktów. Drugi jest Słoweniec Anze Lanisek (140 pkt), a trzeci Austriak Philipp Aschenwald (93 pkt). W czołowej dziesiątce mamy dwóch reprezentantów Polski. Kamil Stoch jest piąty (75 pkt), a Dawid Kubacki dziewiąty (58 pkt).

Kolejne pucharowe konkursy odbędą się w rosyjskim Niżnym Tagile w dniach 7-8 grudnia.

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz