You are currently viewing Tomas Vancura kończy karierę z przyczyn zdrowotnych!
Tomas Vancura (fot. Julia Piątkowska)

Tomas Vancura kończy karierę z przyczyn zdrowotnych!

Mimo, że zimowy sezon się dopiero rozkręca, z Czech dotarła do nas wiadomość o zakończeniu kariery jednego z tamtejszych skoczków. Narty na kołku postanowił zawiesić Tomas Vancura, w którym wielu upatrywało następcę Jakuba Jandy. Co było przyczyną takiej decyzji 23-latka?

 

Vancura Tomas MSL.Tauplitz.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Tomas Vancura kończy karierę z przyczyn zdrowotnych!
Tomas Vancura (fot. Julia Piątkowska)

Okazuje się, że utalentowanego zawodnika (który wcześniej trenował kombinację norweską) nie widzieliśmy już od kilku miesięcy na skoczni z powodów zdrowotnych. Vancura poinformował, że musi skończyć swoją przygodę ze skokami z powodu uporczywego bólu pleców. Lekarze zdiagnozowali u Czecha przepuklinę kręgosłupa, która potocznie nazywamy wypadnięciem dysku. Jak przyznał sam zainteresowany, problemy z tym związane odczuwał niemal od samego początku skakania na nartach. W ostatnim czasie ból stał się jednak zbyt silny, a lekarze doradzili mu, aby w dbałości o swoje zdrowie, odwiesił skokowe narty na kołku. Tak też w końcu zrobił.

Dla 23-latka była to trudna decyzja, ponieważ jak sam przyznawał bardzo lubił ten sport, a szczególnie loty narciarskie. Zamiłowaniem do "mamutów" kilkukrotnie w dobrym stylu potwierdzał. Swój najdłuższy lot na odległość 225 metrów oddał w 2017 roku w słoweńskiej Planicy. Jak się okazuje, Vancura nie zamierza jednak całkowicie rozstawać się ze skokami narciarskimi. Młody czeski zawodnik sam mówił, że nie chciałby rezygnować z niezwykłej atmosfery panującej w środowisku narciarskim. Niewykluczone, że już niebawem Czech zajmie się trenowaniem młodszych zawodników.

8H7A8216 300x200 - Tomas Vancura kończy karierę z przyczyn zdrowotnych!
Tomas Vancura (fot. Julia Piątkowska)

Przypomnijmy, że pochodzący z Liberca czeski zawodnik po raz ostatni w oficjalnych międzynarodowych zawodach wystartował podczas letnich zawodów FIS Grand Prix w Wiśle. Wraz z kolegami z drużyny zajął wówczas ósme miejsce. Ostatni indywidualny start zanotował w marcu w zawodach Pucharu Kontynentalnego w norweskiej Renie. Zajął wówczas 45. miejsce. To nie był jednak szczyt możliwości Tomasa Vancury. Wcześniej młody zawodnik Dukli Liberec zapowiadał się znacznie lepiej.

Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Rasnovie w 2016 roku wywalczył 7. lokatę. Był również w kadrze reprezentacji Czech na Mistrzostwa Świata w Lahti (2017) i Seefeld (2019), jednak do jego największych sukcesów można zaliczyć start w światowym czempionacie w lotach w Tauplitz w 2016 roku. Zajął wówczas 23. miejsce. Najlepszy start w zawodach Pucharu Świata zanotował w marcu 2017 roku w Planicy, gdzie wywalczył 18. pozycję. Vancura ma na swoim koncie także drugi stopień podium w zawodach FIS Grand Prix, który wyskakał w 2016 roku w Czajkowskim. Ponadto Czech wygrał w karierze dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego (w Sapporo i Bischofshofen).

Podia Tomasa Vancury w zawodach FIS:

data zawody, miejsce pozycja
29.08.2015 Letni Puchar Kontynentalny, Frenstat 3.
10.01.2016 Puchar Kontynentalny, Garmisch-Partenkirchen 3.
22.01.2016 Puchar Kontynentalny, Sapporo 1.
11.09.2016 Letnie Grand Prix, Czajkowski 2.
28.01.2017 Puchar Kontynentalny, Bischofshofen 2.
29.01.2017 Puchar Kontynentalny, Bischofshofen 1.
19.01.2019 Puchar Kontynentalny, Sapporo 2.

 

Bartosz Leja
źródło: liberec.rozhlas.cz

 

Dodaj komentarz