You are currently viewing STOCH bez energii mówi o wielu błędach, KUBACKI z rozwiązaniem na wady pomiaru wiatru
Dawid Kubacki, Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

STOCH bez energii mówi o wielu błędach, KUBACKI z rozwiązaniem na wady pomiaru wiatru

To z pewnością nie był wymarzony konkurs dla polskich skoczków. W niedzielnej rywalizacji a Niżnym Tagile punkty Pucharu Świata zdobyło pięciu biało-czerwonych, jednak nie zdołali oni znaleźć się w czołówce. Podopieczni trenera Doleżala mieli jednak dość różne opinie na temat weekendu w Rosji. Kamil Stoch mówił o swoich błędach, natomiast Dawid Kubacki podał propozycję lepszego mierzenia wiatru przekładającego się na przeliczniki. Czas w Rosji jednym słowem podsumował Jakub Wolny. Było „dziko”, stwierdził.

 

Stoch bez energii: „Popełniłem dużo błędów”

Kamil Stoch Wisla2018 fot.PZN2  300x200 - STOCH bez energii mówi o wielu błędach, KUBACKI z rozwiązaniem na wady pomiaru wiatru
Kamil Stoch (fot. PZN)

Kamil Stoch po skokach na 122 i 121,5 metra okazał się dziś najmocniejszym elementem polskiej „układanki” na skoczni. To jednak wystarczyło do zajęcie zaledwie 15. miejsca. Lider kadry wydawał się dziś mocno… zmęczony czasem spędzonym na dalekim Wschodzie.

Warunki były bardzo niestabilne. Ja natomiast też nie ustrzegłem się błędów i nie mogę powiedzieć, że wszystko było idealnie z mojej strony i los mnie skrzywdził, bo tak nie było. Moje skoki nie są idealne, dzisiaj popełniłem dużo błędów. Zapłaciłem za to więcej, niż normalnie – komentował swoje starty na skoczni Bocian. Zapytany o to, czego najbardziej brakuje w jego sportowej dyspozycji, odparł z rozbrajającą szczerością: – Najbardziej odległości. Dobrej techniki, dobrej i stabilnej pozycji do końca najazdu i dobrej energia z progu.

W związku z nieustannie ewoluującą światową czołówką, 32-letni utytułowany skoczek z Zebu podkreślił, że cały czas trzeba szukać nowych rozwiązań. – Sport na najwyższym poziomie wymaga z naszej strony mnóstwa poświęceń i wyrzeczeń, a przy tym nieustannej pracy nad sobą – zaznaczył.

 

Kubacki z rozwiązaniem na wady systemu rekompensat za wiatr

Dawid Kubacki NiznyTagil2019 wywiad AnastasiaPoryadina 300x200 - STOCH bez energii mówi o wielu błędach, KUBACKI z rozwiązaniem na wady pomiaru wiatru
Dawid Kubacki w Niżnym Tagile (fot. Anastasia Poryadina)

Nieco inne podejście od Stocha miał dzisiaj Dawid Kubacki, który w przeciwieństwie do mistrza olimpijskiego, który odciągał myśli mediów od wyniku, stwierdził, że to jedna z ważniejszych kwestii. – Wynik też się liczy, bo to tutaj jedziemy, żeby o to walczyć. Jest jednak dość loteryjnie, jak się trafi to jest fajnie, jak nie, jest ciężko. Wydaje mi się jednak, że głównym elementem, na którym powinniśmy się skupiać, jest jakość tych skoków. Ja ze swoich jestem dzisiaj zadowolony, chociaż wynik tego może nie odzwierciedla – powiedział po zajęciu 17. miejsca (oddał skoki na 125 i 120 metrów).

29-latek z Szaflar znany jest z zamiłowania do lotnictwa, któremu poza skokami narciarskimi poświęca sporo czasu. Kubacki zapytany o rozwiązanie problemów z budzącym coraz większe zastrzeżenia systemem mierzenia wiatru, przyznał, że miałby na to pomysł. – Wystarczyłoby mierzyć prędkość skoczka względem wiatru, a także jego prędkość względem ziemi. Wtedy mamy różnicę prędkości i wiemy jaki jest wiatr. W lotnictwie to się nazywa „true airspeed”. Także rurkę pitota na narty i będziemy mierzyć – skwitował. Dodajmy, że true airspeed to prędkość rzeczywista lotu względem opływających poruszający się obiekt strug powietrza. Tzw. „rurka pitota” z kolei, to specjalny przyrząd umożliwiający mierzenie tej prędkości.

Mistrz świata z Seefeld dodał jednocześnie, że narzekanie na przeliczniki wiatru jest w rzeczywistości niewłaściwym podejściem, mimo, że czasem wzbudzają one wątpliwości.- Nieraz złościmy się na warunki i przeliczniki, ale z drugiej strony gdyby ich nie było, to nikt by dziś nie powiedział, że to był równy konkurs. Dzięki przelicznikom możemy w miarę płynnie przeprowadzać konkursy. To jest plus, że nie musimy u góry marznąć, siedzieć, wyjeżdżać trzy razy do góry, bo belkę trzeba zmieniać – ocenił.

Pełne wywiady wideo znajdziecie na sport.tvp.pl >>>

 

źródło: TVP Sport

 

Dodaj komentarz