You are currently viewing Lahti zorganizuje dodatkowy konkurs Pucharu Świata – tak wynika z kalendarza FIS
Kompleks skoczni 'Salpausselka' w Lahti (fot. Anna Trybuś)

Lahti zorganizuje dodatkowy konkurs Pucharu Świata – tak wynika z kalendarza FIS

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) postanowiła, że w miejsce odwołanego konkursu w Ruce, dodatkowe zawody odbędą się także w Finlandii, na dużej skoczni Salpausselkä (HS-130) w Lahti. Takie informacje można wywnioskować po lekturze terminarza zawodów FIS na stronie federacji. Tym samym wiemy już, że nie będzie dodatkowego pucharowego konkursu w Zakopanem.

 

Z powodu zbyt silnego wiatru, zawody które miały odbyć się początkowo 1 grudnia (niedziela) w Ruce nie doszły do skutku. Na skoczni usytuowanej nieopodal Kuusamo stało się tak po raz piąty. Wcześniej rywalizację przez trudne warunki atmosferyczne odwołano w 2006, 2013 oraz 2015 roku.

Fińscy działacze tuż po zakończeniu zmagań ogłosili, że decyzja ta spowodowała duże straty finansowe sięgające 300 tysięcy euro i zapowiedzieli, że będą ubiegać się o dodatkowy konkurs w lutym w Lahti. Nie byłaby to nowość, ponieważ już w sezonach 2013/2014 oraz 2015/2016 odwołane konkursy w Ruce zastępowano rywalizacją w mieście położonym nad jeziorem Vesijärvi.

FIS miał ponoć kontaktować się z komitetem organizacyjnym zawodów w Lahti i dokonał zmiany w kalendarzu Pucharu Świata. Dodatkowe, indywidualne zawody miałyby się tam odbyć 28 lutego 2020 roku. Przypomnijmy, że ponadto na 29 lutego jest zaplanowana rywalizacja drużynowa, a na 1 marca kolejny konkurs indywidualny. Póki co jednak, nie ma oficjalnego potwierdzenia tej informacji ze strony organizatorów Lahti Ski Games.

Tym samym jednak, najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku plan prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusza Tajnera, który wystąpił z propozycją, aby dodatkowy konkurs PŚ odbył się 24 stycznia w Zakopanem. Międzynarodowa Federacja Narciarska od początku jednak przyznawała, że pierwszeństwo decyzji będą mieli Finowie.

 

Magdalena Ostrowska
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz