You are currently viewing Wiatr był zbyt niebezpieczny, w piątek skoków w Engelbergu nie będzie [NOWY PROGRAM]
Widok ze skoczni w Engelbergu (fot. Julia Piatkowska

Wiatr był zbyt niebezpieczny, w piątek skoków w Engelbergu nie będzie [NOWY PROGRAM]

Jeszcze w środku tygodnia prognozy zwiastowały, że cały weekend w Engelbergu będzie najspokojniejszym, pod względem wiatru, od początku sezonu zimowego. Kapryśna aura dzisiaj pokrzyżowała jednak te optymistyczne plany. W związku z porywistymi podmuchami najpierw całkiem zamknięto skocznię, później przesunięto, a w końcu odwołano piątkowe treningi i kwalifikacje. Te odbędą się przed sobotnim konkursem.

 

Od godzin porannych wiatr na Gross-Titlis-Schanze (HS-140) był na tyle silny, że włodarze obiektu postanowili go zamknąć. Nie wpuścili na skocznię nawet serwismenów, którzy zawsze pojawiają się na obiekcie odpowiednio wcześniej, aby zapoznać się z warunkami atmosferycznymi i śniegiem, aby dobrze dobrać smary do nart. Wiązało się to z zagrożeniem, jakie mógł powodować porywisty wiatr dla wszystkich osób tam przebywających.

Wiatr w Engelbergu osiągał w porywach nawet 50 km/h (czyli prawie 14 m/s). Skakanie w takich warunkach byłoby skazaniem zawodników na niemal pewny upadek i uszczerbek na zdrowiu. W związku z tym, dość szybko zapadła decyzja o zaprzestaniu nerwowego oczekiwania i odwołaniu piątkowych treningów i kwalifikacji. Mimo, że w godzinach wieczornych, według prognoz, wiatr miał nieco osłabnąć, to postanowiono nie czekać i nie ryzykować.

W sobotę podmuchy mają być już znacznie mniejsze. Przewidywana prędkość wiatru w okolicach godziny 14:30, kiedy mają się rozpocząć kwalifikacje, to około 0,8 m/s. Później podmuchy mogą się nieco wzmagać, jednak nie powinny przekraczać 2,3 m/s. Gdyby to się potwierdziło – rywalizacja w Engelbergu w końcu mogłaby dojść do skutku.

 

Nowy program zawodów:

 • 21 grudnia 2019 r. (sobota):
  • 13:30 – oficjalny trening, jedna seria
  • 14:30 – kwalifikacje
  • 16:00 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, lajfy.com)
 • 22 grudnia 2019 r. (niedziela):
  • 13:30 – kwalifikacje
  • 15:00 – konkurs indywidualny (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, lajfy.com)

Tekstowa relacja LIVE (FIS) będzie dostępna na SkokiPolska.pl >>>

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz