You are currently viewing Sapporo chce zorganizować igrzyska olimpijskie w 2030 roku. Nowy cel Kasaiego?
Noriaki Kasai (fot. Przemek Wardęga)

Sapporo chce zorganizować igrzyska olimpijskie w 2030 roku. Nowy cel Kasaiego?

Sapporo jako pierwsze zgłosiło oficjalne zainteresowanie organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2030 roku. Do tej pory to japońskie miasto na wyspie Hokkaido gościło najważniejszą sportową imprezę czterolecia raz – w 1972 roku.

 

Sapporo 2026 2030?

Japoński Komitet Olimpijski potwierdził, że zamierza starać się o organizację tego wielkiego sportowego wydarzenia i już niebawem rozpocznie prace koordynacyjne z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim w celu złożenia oficjalnej oferty.

DSC 9727 300x199 - Sapporo chce zorganizować igrzyska olimpijskie w 2030 roku. Nowy cel Kasaiego?
Skocznia Okurayama w Sapporo (fot. Przemek Wardęga)

Przypomnijmy, że Sapporo starało się o organizację olimpijskich zmagań w 2026 roku, jednak z tego „wyścigu” Japończycy wycofali się we wrześniu ubiegłego roku. Jedną z przyczyn było trzęsienie ziemi, do którego doszło wówczas na wyspie Hokkaido. Zginęło wówczas 41 osób, ponadto zanotowano dotkliwe zniszczenia w infrastrukturze.

Aktualnie w Sapporo, które też zostało dotknięte skutkami kataklizmu, trwają intensywne prace mające na celu odbudowę m.in. linii kolejowych, które do 2030 roku z pewnością będą w pełni funkcjonalne. Japonia znana jest z bardzo wysokiego poziomu technologicznego, więc z pewnością byłyby to igrzyska na miarę przyszłych czasów. Organizatorów zmagań olimpijskich czekałaby jeszcze budowa wielu obiektów, aren i infrastruktury, szczególnie pod kątem konkurencji alpejskich.

Dlatego też marzenia o organizacji najważniejszej zimowej imprezy sportowej czterolecia, Kraj Kwitnącej Wiśni odłożył tylko o kolejne cztery lata. Do całej idei mocno przekonany jest burmistrz Sapporo, Katsuhiro Akimoto, który jako jeden z najpoważniejszych organizacyjnych sprawdzianów dla swojego miasta potraktuje tegoroczne Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Tokio. W związku z korzystniejszymi warunkami atmosferycznymi, w Sapporo odbędzie się jednak m.in. olimpijski maraton, a także rywalizacja chodziarzy.

 

Wspomnienia ze skoczni, nowy cel Kasaiego?

DSC 0844 - Sapporo chce zorganizować igrzyska olimpijskie w 2030 roku. Nowy cel Kasaiego?
Widok na Sapporo ze skoczni (fot. Przemek Wardęga)

Jeśli chodzi o skoki narciarskie, ogromnego doświadczenia tamtejszych organizatorów możemy być pewni. Od 1980 roku niemalże co sezon w Sapporo organizowane są zawody Pucharu Świata, ponadto w 2007 roku tamtejsze skocznie gościły Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Przypomnijmy, że rywalizacja odbywa się tam na dwóch obiektach – dużej Okurayamie (K-123 / HS-137) oraz normalnej Miyanomori (K-90 / HS-100). Na tej większej, podczas pamiętnych igrzysk olimpijskich w 1972 roku po złoty medal sięgnął nasz reprezentant Wojciech Fortuna.

Myśląc o olimpijskiej rywalizacji w Japonii, na myśl przychodzi też żywa i wciąż aktywna legenda skoków narciarskich, czyli Noriaki Kasai. Czyżby zatem obecnie 47-letni „narciarski weteran”, który wielokrotnie podczas wywiadów zapowiadał, że nie myśli jeszcze o kończeniu kariery, mógł sobie wyznaczyć kolejny, niesamowity sportowy cel? W 2030 roku Kasai, miałby 57 lat. Nie sposób nie nawiązać tutaj do legendarnego Stanisława Marusarza, który w wieku 53 lat skakał gościnnie podczas Turnieju Czterech Skoczni, a w wieku 66 lat oddał swój ostatni skok w rodzinnym Zakopanem. Z informacji, które otrzymaliśmy od japońskich dziennikarzy wiemy, że póki co, celem Kasaiego są igrzyska w Pekinie w 2022 roku. Ale od Pekinu do Sapporo to… zaledwie osiem lat.

Dodajmy, że starania o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich zapowiada też amerykańskie Salt Lake City. Istnieje również polsko-czesko-niemiecki plan na przeprowadzenie wspólnych olimpijskich zmagań w Karkonoszach. Te dwie kandydatury wciąż nie mają jednak jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony krajowych komitetów olimpijskich.

 

źródło: Nippon.com / informacja własna

 

Dodaj komentarz