You are currently viewing Jakub Wolny dla SkokiPolska: „Nie byłem przygotowany na kryzys. Potrzeba cierpliwości” [WIDEO]
Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Jakub Wolny dla SkokiPolska: „Nie byłem przygotowany na kryzys. Potrzeba cierpliwości” [WIDEO]

Prezes PZN Apoloniusz Tajner powiedział, że za dwa lata widzi Jakuba Wolnego w roli lidera polskiej kadry skoczków. Jak obecnie pomimo sportowego kryzysu radzi sobie 24-letni reprezentant kadry A? Jak będzie wspominał weekend w Zakopanem? I nad jakimi narciarskimi detalami pracuje, aby powrócić do formy pozwalającej na zapukanie do światowej czołówki? Obejrzyjcie wywiad z najmłodszym podopiecznym trenera Michala Doleżala.

 

JakubWolny Zakopane2020 fot.AnnaTrybus 300x200 - Jakub Wolny dla SkokiPolska: "Nie byłem przygotowany na kryzys. Potrzeba cierpliwości" [WIDEO]
Jakub Wolny (fot. Anna Trybuś)

Puchar Świata w Zakopanem miał być dla Jakuba Wolnego powrotem po przerwie w startach i spokojnych treningach na Wielkiej Krokwi. 24-latek z Wilkowic mimo braku awansu do niedzielnych zawodów indywidualnych (w kwalifikacjach zajął 57. miejsce), otrzymał kredyt zaufania od trenera Michala Doleżala i wystartował w rywalizacji drużynowej. Wraz z Piotrem Żyłą, Kamilem Stochem i Dawidem Kubacki zajął piąte miejsce, a w swojej grupie dwukrotnie uzyskał szóstą notę.

Wyszło to bardzo słabo. Liczyłem na zdecydowanie więcej, bo wcześniej na treningach szło mi całkiem nieźle. Wiadomo jednak, jak jest w Zakopanem. Każdy chce dać z siebie coś więcej i niestety w moim przypadku to podziałało w drugą stronę – powiedział, po czym dodał: – Wiem na co mnie stać i trener wie na co mnie stać. W konkursie drużynowym nie spisałem się dobrze, ale też wydaje mi się, że skoki nie były tak złe. Konkurs drużynowy to był mały plus.

Jak dotąd w sezonie zimowym 2019/2020, Wolny trzykrotnie zdołał znaleźć się w finałowej trzydziestce, sześciokrotnie kończył zawody już na pierwszej serii, a pięciokrotnie nie zdołał przebrnąć kwalifikacji. Obecnie w klasyfikacji Pucharu Świata zajmuje 42. miejsce w dorobkiem 22 punktów. W porównaniu do zeszłego sezonu (na koniec 328 punktów, 22. miejsce) to wynik z pewnością niezadowalający. Jak wpływa to na samego zawodnika?

JakubWolny Innsbruck2020 lot fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Jakub Wolny dla SkokiPolska: "Nie byłem przygotowany na kryzys. Potrzeba cierpliwości" [WIDEO]
Jakub Wolny (fot. Julia Piątkowska)

Nie byłem przygotowany na kryzys, chciałem żeby to cały czas szło do przodu. Cały czas pracujemy z trenerami nad tym, żeby ten kryzys się skończył, natomiast nie jest to łatwe. Skoki to trudna, techniczna dyscyplina. Pracujemy nad tym. W skokach potrzeba dużo cierpliwości i wytrwałości – przyznał.

Czy w poszukiwaniu lepszej formy wraz ze sztabem szkoleniowym Wolny skupia się na konkretnych technicznych kwestiach, czy jest to jednak poszukiwanie igły w stogu siana? – Czasami wydaje się, że człowiek się stara, robi wszystko dobrze, a potem niestety nie idzie. Doskonale wiemy z trenerami co nie funkcjonuje, a co funkcjonuje. Nie jest dużo do poprawy, tylko cały czas nie może to zaskoczyć. Mam nadzieję, że zaskoczy to jak najszybciej – skwitował.

O powyższych kwestiach, a także m.in. o tym, czy da się skorzystać z techniki innych zawodników, o tym w jakim stopniu sprzętowe nowinki pomagają skoczkom, a także o różnicy w osobowościach trenera Stefana Horngachera i  trenera Michala Doleżala, posłuchacie w poniższym wywiadzie.

 

 

rozmawiali:
Bartosz Leja, Łukasz Szymura (Styl V)
Julia Piątkowska

 

Dodaj komentarz