You are currently viewing Piątkowe loty w Bad Mitterndorf odwołane, wiatr był zbyt mocny! [NOWY PROGRAM]
Kulm-Skiflugschanze (fot. wirsindkulm.at)

Piątkowe loty w Bad Mitterndorf odwołane, wiatr był zbyt mocny! [NOWY PROGRAM]

Nie było wielogodzinnego oczekiwania rodem z Willingen – jury zawodów Pucharu Świata w austriackim Tauplitz / Bad Mitterndorf po półtorej godziny od momentu planowanego rozpoczęcia treningu zdecydowało o odwołaniu piątkowych rund na Kulm-Skiflugschanze. W związku z tym na pierwsze loty narciarskie w wykonaniu pucharowych zawodników w sezonie 2019/2020 będziemy musieli poczekać do soboty.

 

Według pierwotnego rozkładu dnia, pierwszy oficjalny trening z udziałem 53 skoczków z 13 krajów, miał się rozpocząć o godzinie 11:00. Już wcześniej jury zmagań postanowiło o przesunięciu tego terminu na godzinę 12:30. Zanim jednak nadszedł ten czas, podjęto finalną decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych na piątek rund, czyli dwóch treningów i kwalifikacji.

Powodem takiego rozwiązania były trudne warunki atmosferyczne, które uniemożliwiłyby sprawne, a przede wszystkim bezpieczne rozegranie choćby jednej serii. Problemem nie był co prawda śnieg, którego obfite opady nawiedziły austriackiego „mamuta”, ale na obiekcie panował niestety również silny wiatr, którego prędkość przekraczała momentami 5 m/s. W takim warunkach oddanie choćby jednego skoku wiązałoby się ze sporym ryzykiem poważnego upadku.

Po odwołaniu piątkowej rywalizacji, zmienił się program sobotnich zmagań w austriackiej Styrii. Zawodnicy rozpoczną pierwszy weekendowy dzień od treningu, którego start jest zaplanowany na godz. 9:45. Później, o godzinie 11:00 wystartuje pierwsza seria indywidualnego konkursu, w którym wezmą udział wszyscy zgłoszeni do zmagań skoczkowie. Tym samym na starcie pojawi się wspomniana 53 osobowa grupa, wśród której jest siedmiu reprezentantów Polski. Nasz kraj reprezentować będą: Aleksander Zniszczoł, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Jakub Wolny, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Zapowiedź, nowy program i lista startowa sobotniej rywalizacji w Bad Mitterndorf >>>

Dość szybka decyzja jury zmagań o odwołaniu wszystkich piątkowych serii w obliczu wiatru przekraczającego momentami 5 m/s nie może dziwić. Wszak na obiekcie do lotów narciarskich Kulm, w przeszłości zdarzały się bardzo poważne upadki. Wystarczy wspomnieć austriackich skoczków, Thomasa Morgensterna oraz Lukasa Muellera, którzy po dramatycznie wyglądających upadkach w 2014 i 2016 roku doznali poważnych obrażeń, które finalnie były powodem końca ich narciarskiej kariery. Pierwszy z nich doznał urazu czaszki oraz płuc (później wystartował jeszcze tylko podczas igrzysk olimpijskich w Soczi), a drugi doznał urazu kręgosłupa, który spowodował częściowy paraliż ciała od pasa w dół. Dlatego też priorytetem dla wszystkich powinno być bezpieczeństwo skoczków.

Szczęśliwie prognozy pogody na sobotę wyglądają dość optymistycznie. W planowanych godzinach zmagań nie powinny występować żadne opady, temperatura powietrza wyniesie około 2°C, a co najważniejsze, prędkość wiatru nie powinna przekraczać 1,7 m/s.

 

informacja własna

 

Dodaj komentarz