You are currently viewing Ważny atut pomógł Geigerowi wygrać, słodko-gorzki powrót Freunda
Severin Freund (fot. Przemek Wardęga)

Ważny atut pomógł Geigerowi wygrać, słodko-gorzki powrót Freunda

Karl Geiger wygrał, a Stephan Leyhe był drugi w piątkowym konkursie Pucharu Świata w Rasnovie. To wielki sukces nie tylko obu zawodników, ale także trenera Stefana Horngachera, dla którego jest to pierwszy „dublet” w roli trenera niemieckiej kadry skoczków. Niezbyt udał się za to powrót do zmagań elity Severinowi Freundowi, który uplasował się poza finałową trzydziestką.

 

Geiger wygrywa… dzięki mocnemu wybiciu

KarlGeiger Innsbruck2020 fot.JPiatkowska lot 300x200 - Ważny atut pomógł Geigerowi wygrać, słodko-gorzki powrót Freunda
Karl Geiger (fot. Julia Piątkowska)

Karl Geiger potwierdził, że jest specjalistą od normalnych obiektów i wygrał sobotni konkurs na 90-metrowej skoczni w rumuńskim Rasnovie. 26-letni Niemiec jako jedyny dwukrotnie doleciał do granicy 100. metra, odnosząc tym samym swoje piąte zwycięstwo (i jedenaste podium) w karierze. Aż po trzy z nich, sięgnął właśnie na mniejszych obiektach. Tej zimy triumfował wszak na normalnych skoczniach we włoskim Predazzo. Za Geigerem przemawiało także to, że przed dwoma laty zwyciężył w dwóch konkursach Letniego Grand Prix rozgrywanych właśnie w Rasnovie.

- Naprawdę bardzo mi się tutaj podoba, to dla mnie świetne miejsce do skakania. Jestem bardzo szczęśliwy z końcowego rezultatu - przyznał zawodnik z Oberstdorfu, który zdaje też sobie sprawę ze swoich atutów. - Mam bardzo mocne wybicie i to moja wielka zaleta. Dzięki temu mogę prezentować się szczególnie dobrze na mniejszych skoczniach - podkreślił.

StephanLeyhe Oberstdorf JPiatkowska 300x200 - Ważny atut pomógł Geigerowi wygrać, słodko-gorzki powrót Freunda
Stephan Leyhe (fot. Julia Piątkowska)

Warto zauważyć, że gdyby istniała oddzielna klasyfikacja generalna Pucharu Świata dla konkursów rozgrywanych na normalnych obiektach, to właśnie Geiger byłby jej liderem z kompletem 300 punktów. W sobotę to właśnie on będzie też faworytem kolejnego konkursu na kompleksie skoczni Trambulină Valea Cărbunării. Niemiec, który jest aktualnie wiceliderem "standardowej " klasyfikacji PŚ z dorobkiem 1235 punktów, zbliżył się do liderującego Austriaka Stefana Krafta na odległość 98 punktów.

Na drugiej pozycji w piątkowych zawodach uplasował się kolejny reprezentant naszych zachodnich sąsiadów, Stephan Leyhe, który oddał skoki na odległość 99 i 97,5 metra. 28-latek z Willingen przeżywa aktualnie najlepszy okres w swojej dotychczasowej karierze. Dwa tygodnie temu przed własną publicznością na niemieckiej Muehlenkopfschanze sięgnął po pierwszy pucharowy triumf, a dziś po raz czwarty w karierze wylądował na podium, które z pewnością za sprawą triumfu kolegi, smakowało szczególnie. - Konkursy na normalnych skoczniach zawsze są dobre dla niemieckiej drużyny, tak też było dzisiaj - skwitował rywalizację w Siedmiogrodzie.

 

Freund wraca, ale nie do trzydziestki

Horngacher Stefan SGP.Wisla .2012 fot.Bartosz.Leja  300x200 - Ważny atut pomógł Geigerowi wygrać, słodko-gorzki powrót Freunda
Stefan Horngacher (fot. Bartosz Leja)

Wyjątkiem od tej reguły był jednak Severin Freund. Mistrz świata i zdobywca Kryształowej Kuli z 2015 roku wystartował dziś w swoim pierwszym pucharowym konkursie od ponad roku. Poprzednio zawodnik z Waldkirchen zaprezentował się podczas noworocznych zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen, które odbyły się 1 stycznia 2019 roku. Wówczas zajął dopiero 41. miejsce, później pojawiły się problemy zdrowotne i kontuzje, urazy kolana oraz pleców, długa absencja i rehabilitacja, a później żmudny proces powrotu na skocznię.

W piątek Freund wystartował po raz pierwszy pod wodzą trenera Stefana Horngachera i po skoku na odległość 89 metrów zakończył rywalizację już po pierwszej rundzie na 32. pozycji. Sam zainteresowany był jednak umiarkowanie zadowolony ze swojego powrotu. - To był solidny pierwszy skok. Niestety to nie wystarczyło na drugą serię. Jutro nowy dzień i nowa szansa - skomentował na swoim profilu na Instagramie. Występ swojego utytułowanego podopiecznego skomentował też szkoleniowiec Niemców. - Severin pokazał dobry skok, będziemy pracować nad tym, aby przywrócić go do formy - zapewnił Austriak.

 

źródło: Sportschau.de / Instagram / FIS

 

Dodaj komentarz