You are currently viewing Inauguracja Raw Air w Oslo bez kibiców! „Istnieje zwiększone ryzyko zarażenia wirusem”
Oslo - Holmelnkollbakken (fot. Martyna Ostrowska)

Inauguracja Raw Air w Oslo bez kibiców! „Istnieje zwiększone ryzyko zarażenia wirusem”

Mamy pierwszą poważną decyzję związaną ze skokami narciarskimi, której przyczyną był rozprzestrzeniający się po całym świecie niebezpieczny koronawirus. Zawody Pucharu Świata i turnieju Raw Air w Oslo, odbędą się przy pustych trybunach.

 

Oslo-Holmenkollen pierwszy raz bez kibiców

W czwartek wieczorem władze miasta Oslo podjęły decyzję o przeprowadzeniu inauguracji turnieju Raw Air na Holmenkollen bez udziału kibiców. Powodem jest rozpowszechniająca się epidemia koronawirusa.

Oslo Holmenkollen 2013 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Inauguracja Raw Air w Oslo bez kibiców! "Istnieje zwiększone ryzyko zarażenia wirusem"
Skocznia na wzgórzu Holmenkollen w Oslo (fot. Stefan Piwowar)

Holmenkollen od dziesięcioleci gości zawodników i wielu kibiców skoków narciarskich oraz biegów narciarskich podczas zawodów w norweskiej stolicy. Od 2017 odbywa się tu Raw Air, czyli cykl zawodów w skokach narciarskich organizowany w ramach Pucharu Świata, który poza Oslo ma również miejsce w trzech innych norweskich miejscowościach: Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund. Turniej ten jest uważany za ekstremalnie wymagający – wygrywa go zawodnik, który uzbiera największą ilość punktów podczas skoków oddanych we wszystkich kwalifikacjach (zwanych „prologami”), konkursach indywidualnych oraz drużynowych. Stąd też Raw Air przyciąga na zawody tysiące kibiców, którzy z ekscytacją śledzą rezultaty najlepszych skoczków, a samo Holmenkollen jest w stanie pomieścić aż 70 tysięcy fanów!

Patrząc na liczbę infekcji, która sięga już ponad 90 tysięcy (!) na całym świecie oraz tempo, z jakim koronawirus się rozpowszechnia z każdym dniem, imprezy masowe, takie jak zawody sportowe, gdzie znajdują się tysiące kibiców, stwarzają ryzyko wystąpienia zakażenia wśród publiczności. Stąd w trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie kibiców, zawodników i mieszkańców Oslo, władze miasta zdecydowały się na przeprowadzenie zawodów przy pustych trybunach. To może się spotkać z niezadowoleniem ze strony fanów skoków oraz innych dyscyplin, które również wchodzą w skład Festiwalu Norweskiego organizowanego w ten weekend. W obawie przed koronawirusem odwołano już wiele imprez sportowych, m.in. Grand Prix Chin w Formule 1 czy Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które przełożono na przyszły rok. Jeszcze niedawno Norwegowie przekonywali, że Raw Air jest niezagrożone, lecz w związku z rosnącą liczbą zakażonych osób w Norwegii i na świecie, decyzją gminy i Dyrekcji Zdrowia i Instytutu Zdrowia Publicznego, zawody odbędą się bez publiczności.

 

"Istnieje zwiększone ryzyko zarażenia wirusem"

Oslo Holmenkollen 2018 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Inauguracja Raw Air w Oslo bez kibiców! "Istnieje zwiększone ryzyko zarażenia wirusem"
Widok z Holmenkollbakken w Oslo (fot. Julia Piątkowska)

- Arena narciarska zostaje zamknięta dla publiczności. Chcemy również prosić, aby unikać terenów znajdujących się bezpośrednio poza areną - mówi Svein Lyngroth z Departamentu Zdrowia Rady Miasta Oslo.

Decyzja ta wiąże się z obawami infekcji, które mogą wystąpić podczas imprezy masowej, która przyciąga tysiące osób. - Obawiamy się, że służby medyczne i osoby odpowiedzialne za zdrowie kibiców nie będą w stanie utrzymać kontroli nad taką ilością osób zgromadzonych w jednym miejscu. Istnieje zatem zwiększone ryzyko zarażenia ludzi podczas takiej imprezy - dodaje Lyngroth.

Gmina obawia się także zwiększonego ryzyka infekcji, które może wystąpić w komunikacji miejskiej, dlatego też poza zamknięciem areny dla kibiców, odradza też korzystania z metra.

Jak na tę wiadomość zareagowali organizatorzy zawodów? Dyrektor generalna, Kristin Vestgren Saeteroy, podczas czwartkowej konferencji prasowej przyznała, że to smutna sytuacja, ponieważ informacje otrzymywane od władz miasta, miały raczej pozytywny wydźwięk. - Rozumiemy i szanujemy podjętą decyzję - ucięła dyskusję.

Z kolei Sekretarz Generalny Norweskiej Federacji Narciarskiej, Ingvild Bretten Berg, twierdzi, że tegoroczne zawody nie będą tak ekscytujące dla zawodników jak to było do tej pory. - Myślę, że można śmiało przyznać, że zawodnicy zawsze nie mogą się doczekać zawodów na Holmenkollen. Jest to dla nich wyjątkowe miejsce, ale tym razem będzie zupełnie inaczej - przyznaje.

W samym Oslo jest już 18 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a w całym kraju zanotowano do tej pory 86 osób z pozytywnym wynikiem testu. Co zatem z zawodami w pozostałych miejscowościach, w których zostaną zorganizowane zawody w ramach Raw Air? Organizatorzy konkursu w Lillehammer przekazują, że władze miasta mają podjąć decyzję podczas konferencji zorganizowanej w poniedziałek oraz wtorek.

Przypomnijmy, że turniej Raw Air rozpocznie się już w piątek o godzinie 19:30, kiedy to na Holmenkollbakken (HS-134) będzie rozegrany prolog. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę konkurs indywidualny zakończy rywalizację w Oslo.

 

źródło: nrk.no

 

Dodaj komentarz