You are currently viewing Mistrzostwa świata w lotach dopiero za rok… Kiedy odbędzie się impreza?
Widok z mamuciej skoczni w Planicy (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa świata w lotach dopiero za rok… Kiedy odbędzie się impreza?

Obecny sezon był wyjątkowy pod wieloma względami. Przedwczesne zakończenie rywalizacji oraz przełożenie mistrzostw świata w lotach na kolejny rok. Następny sezon okaże się zupełnie inny, ponieważ przełożona impreza nałoży się z mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.

 

Sezon 2019/2020 oficjalnie zakończył się kilka dni temu. Okoliczności podjęcia tej decyzji były nietypowe i szeroko komentowane, ponieważ niecodzienną sytuacją jest kończyć sezon podczas hotelowego mitingu. Trudno jednak sobie wyobrazić, aby sezon trwał dalej w okolicznościach pandemii koronawirusa, która aktualnie szerzy się po Europie. Gdyby sezon został kontynuowany zapewne szykowalibyśmy się, skoczkowie oraz kibice, do mistrzowskiego czempionatu. W dniach 19-22 marca zaplanowane były mistrzostwa świata w lotach, które miały odbyć się w słoweńskiej Planicy. Imprezy w sezonie 19/20 nie będzie, lecz w świecie skoków wielu zadaje sobie pytanie – kiedy?

 

Planica 2021

PlanicaLetalnica2018 fot.JuliaPiatkowska 300x199 - Mistrzostwa świata w lotach dopiero za rok... Kiedy odbędzie się impreza?
Letalnica w Planicy (fot. Julia Piątkowska)

To co się odwlecze, to nie uciecze. Trudno wyobrazić scenariusz, w którym skoczkowie rywalizują na Letalnicy (K-200 / HS-240), w czasie tak trudnym i wymagającym specjalnych działań w tak wielu europejskich krajach. Początkowo opcji było wiele. Impreza miałaby odbyć się bez publiczności, lecz takie wyjście byłoby nieco krzywdzące dla kibiców, a nawet  zawodników, bo sami zainteresowani nie kryją radości spędzania ze swoimi fanami tego wyjątkowego czasu, jakim jest ostatni weekend sezonu. Po kilku dniach spekulacji, pojawiały się coraz to nowe informacje. Finalnie najlepsi lotnicy powalczą o medale przyszłej zimy, a decyzja jaka zapadła, wydaje się racjonalna i sprawiedliwa dla wszystkich.

Sekretarz generalny konkursów w Planicy Primož Finžgar chce, aby w przyszłym roku rywalizacja zagościła w tam dwukrotnie – najpierw w ramach mistrzostw świata w lotach, później w trakcie finału Pucharu Świata. – Jeżeli zawody zostałyby całkiem  odwołane, decyzja byłaby krzywdząca dla Słoweńskiego Związku Narciarskiego. Dlatego wciąż szukamy rozwiązań i chcemy, aby impreza odbyła się w następnym sezonie. Dokładny termin nie został wybrany. Jest kilka możliwości, które chcemy uzgodnić z Międzynarodową Federacją Narciarską – wyjaśnił Finžgar.

 

Zatem kiedy?

Piotr Zyla Planica2019 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Mistrzostwa świata w lotach dopiero za rok... Kiedy odbędzie się impreza?
Piotr Żyła (fot. Julia Piątkowska)

Możliwości jest kilka, jednak na chwilę obecną ciężko jednoznacznie stwierdzić, która opcja byłaby najwłaściwsza. Kierując się słowami Finžgara możemy się spodziewać dwukrotnie zorganizowanych zawodów w Planicy, tych marcowych i… no właśnie jakich? W grę wchodzi kilka terminów, każdy na swój sposób wydaje się odpowiedni i dość racjonalny. Ciekawą opcją byłoby przełożenie imprezy na grudzień – nie jest to wykluczone i spoglądając na kalendarze Pucharu Świata w przeszłości, byłoby to coś zupełnie nowe.

 

Mistrzowski rok

Wiedząc, że impreza odbędzie się w przyszłym roku, na kolejny sezon nakładają się dwa światowe czempionaty. Na kibiców i skoczków czeka rywalizacja na obiektach małych, dużych i mamucich. Jak co dwa lata, w roku nieparzystym, zaplanowane zostały mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które na początku 2021 roku odbędą się w Oberstdorfie. Będzie to pierwszy taki przypadek od wielu lat, gdy dwie imprezy nałożą się na siebie w jednym sezonie (ostatni taki przypadek miał miejsce w 1985 roku). Na kibiców czeka nie lada gratka, a rozstrzygnięcia poznamy już za niespełna rok czasu.

 

Michał Pasek,
źródło: informacja własna / rtvslo.si

 

Dodaj komentarz