You are currently viewing Kto potrenuje Austriaków? Zmiana szkoleniowca niewiele zmieni dla Krafta
Stefan Kraft (fot. Martyna Osuchowska)

Kto potrenuje Austriaków? Zmiana szkoleniowca niewiele zmieni dla Krafta

Decyzja Andreasa Feldera o rezygnacji z pełnienia funkcji trenera austriackiej kadry była w pełni podyktowana względami prywatnymi. Rodzimy związek narciarski wyraził zrozumienie wobec postanowienia szkoleniowca. Jednocześnie działacze stanęli przed niełatwym zadaniem znalezienia nowego trenera w wyjątkowo trudnych czasach pandemii.

 

Kto zastąpi Feldera?

AndreasFelder fot.tramplin.perm .ru .Alexey.Kabelitzkiy 300x200 - Kto potrenuje Austriaków? Zmiana szkoleniowca niewiele zmieni dla Krafta
Andreas Felder (fot. tramplin.perm.ru / Alexey Kabelitzkiy)

58-letni Felder w lutym po raz trzeci został ojcem i chcąc poświęcić czas najbliższym, stwierdził, że nie będzie w stanie w pełni oddać się zarówno obowiązkom trenerskim, jak i tym związanym z rodzinną codziennością. Po dwuletniej współpracy z austriackimi skoczkami, świeżo upieczony ojciec żegna się zatem z funkcją szkoleniowca.

Jak podkreślił Mario Stecher, dyrektor sportowy w Austriackim Związku Narciarskim, w obliczu nadchodzącego kolejnego sezonu letniego najważniejsze jest teraz zbudowanie nowego sztabu szkoleniowego i znalezienie osoby, która zastąpi Feldera. Mimo trwającej pandemii i sytuacji związanej z kwarantanną zwiększającą bezpieczeństwo, zawodnicy potrzebują kogoś, kto pokieruje ich przygotowaniami do startów, nawet gdy przebywają w domach, stworzy plan treningowy nawet ten związany z ćwiczeniami poza skocznią.

Wśród potencjalnych następców dotychczasowego trenera wymieniane są tak naprawdę wyłącznie rodzimi, austriaccy kandydaci. Na czoło wysuwa się nazwisko Wernera Schustera, wieloletniego trenera niemieckiej kadry narodowej (w latach 2008-2019), który ostatni rok indywidualnie współpracował z Gregorem Schlierenzauerem, ponownie poświęcił się także współpracy z młodzieżą w słynnym gimnazjum narciarskim w Stams. Schuster po opuszczeniu "pucharowej karuzeli" przyznawał jednak, że po latach spędzonych w dużej części poza domem, ma dość nieustannego podróżowania.

schuster werner s.piwowar 300x200 - Kto potrenuje Austriaków? Zmiana szkoleniowca niewiele zmieni dla Krafta
Werner Schuster (fot. Stefan Piwowar)

Mimo, że sprawa jest dość pilna, Stecher przyznaje, że niezbędne jest dobre zastanowienie się nad najlepszym kandydatem. Wszak w kolejnych dwóch sezonach na skoczków czekają najważniejsze sportowe imprezy, mistrzostwa świata (2021), mistrzostwa świata w lotach (2021 i 2022) oraz igrzyska olimpijskie (2022). - To nie może być "szybki strzał", wciąż potrzebujemy trochę czasu. Wolimy rozwiązanie austriackie. W naszych szeregach mamy dobrych trenerów, którzy potrafią pokierować drużyną - przyznał dyrektor sportowy.

Dodajmy, że w gronie potencjalnych kandydatów są również m.in. Harald Diess, Robert Treitinger, Florian Schabereiter i Florian Liegl, którzy pełnili rolę asystentów Feldera. Ponadto wysoko stoją akcje trenera kadry B, Andreasa Widhoelzla. Mocną kandydaturą wydaje się też być Harald Rodlauer, który minionej zimy znakomicie poprowadził najmocniejsze od wielu lat austriackie skoczkinie, które zdeklasowały rywalki w Pucharze Narodów.

 

Kraft jest samodzielny

StefanKraft TitiseeNeustadt2020 fot.DianaWaldvogelWeltcupskispringenCOM 300x200 - Kto potrenuje Austriaków? Zmiana szkoleniowca niewiele zmieni dla Krafta
Stefan Kraft (fot. Diana Waldvogel)

Jak się jednak okazuje, zmiana trenera głównego austriackiej kadry niewiele zmieni dla największej gwiazdy austriackiej ekipy, Stefana Krafta. Jak podkreślił zdobywca Kryształowej Kuli w minionym sezonie, jego cele się nie zmieniają, i ustala je wraz ze swoim wieloletnim menedżerem Patrickiem Murnigiem. - Zna mnie bardzo dobrze, ciągle sprawia, że obiema nogami mocno stoję na ziemi. Nie ma znaczenia, że nastąpi zmiana trenera, ponieważ my mamy nasz plan i tak naprawdę zawsze musimy się na nowo organizować. To dla nas najważniejsze - podkreślił 26-letni skoczek jeszcze przed decyzją Feldera. Takie słowa utytułowanego Austriaka świadczyć mogą nie tylko o jego bardzo silnej pozycji, ale także treningowej samodzielności. Pytanie jednak, jak zmiana szkoleniowca wpłynie na mniej doświadczonych austriackich zawodników.

 

Bartosz Leja, Anna Libera
źródło: krone.at

 

Dodaj komentarz