You are currently viewing Andreas Widhoelzl nowym trenerem austriackich skoczków!
Andreas Widhoelzl (fot. Julia Piątkowska)

Andreas Widhoelzl nowym trenerem austriackich skoczków!

Zaledwie tydzień temu trener Andreas Felder poinformował o rezygnacji z funkcji trenera austriackich skoczków narciarskich. Kilka dni po tej decyzji, Austriacki Związek Narciarski (ÖSV) ogłosił nazwisko jego następcy. Nowym szkoleniowcem Austriaków został doskonale znany wielu kibicom Andreas Widhoelzl.

 

Rezygnacja Feldera i szybkie poszukiwania

AndreasFelder fot.tramplin.perm .ru .Alexey.Kabelitzkiy 300x200 - Andreas Widhoelzl nowym trenerem austriackich skoczków!
Andreas Felder (fot. tramplin.perm.ru / Alexey Kabelitzkiy)

Decyzja 58-letniego Feldera o rozstaniu się z austriackimi skoczkami była podyktowana względami rodzinnymi. W lutym na świat przyszło jego trzecie dziecko i w związku z tym Austriak uznał, że nie będzie w stanie w pełni poświęcić się obowiązkom trenerskim, a także rodzinnym jako świeżo upieczony ojciec. Mimo tego, że dwuletnia współpraca z ÖSV układała się bardzo udanie, działacze zostali zmuszeni do szybkiego poszukiwania nowego szkoleniowca u progu nowego sezonu w trudnych czasach rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa.

Jak przyznawał dyrektor sportowy austriackich skoków, Mario Stecher, wśród potencjalnych kandydatów są przede wszystkim ci rodzimi, austriaccy. System szkolenia w Austrii, również pod względem trenerskim, stoi na bardzo wysokim poziomie i nie brakuje tam znakomitych wychowawców. Najlepszym tego przykładem jest to, że trzy czołowe reprezentacje w Pucharze Narodów w sezonie 2019/2020 są prowadzone właśnie przez Austriaków. Niemcy mają Stefana Horngachera, Austriacy mieli Andreasa Feldera, a Norwegowie Alexandra Stoeckla.

 

Widhoelzl nowym trenerem

Kto jednak zostanie nowym szkoleniowcem austriackich skoczków ze Stefanem Kraftem (zdobywcą Kryształowej Kuli) na czele? Okazuje się, że działacze postawili na dotychczasowego trenera kadry B, znakomitego byłego skoczka narciarskiego, Andreasa Widhoelzla. 43-latek objął kadrę A ze skutkiem natychmiastowym. Jego asystentami zostali szkoleniowcy, którzy wcześniej wspierali Feldera, czyli Harald Diess i Robert Treitinger.

Dodajmy, że trenerskiego fachu Widhoelzl uczył się w słynnym narciarskim gimnazjum w Stams, a od 2013 roku był asystentem ówczesnego trenera austriackiej kadry, Alexandra Pointnera, a w latach 2014-2018 w tej samej roli pomagał Heinzowi Kuttinowi. Później trenował tamtejszą kadrę B.

Jestem zaszczycony powierzonym mi nowym zadaniem. Trenerskiego fachu uczyłem się u Alexandra Pointnera i Heinza Kuttina. Andreas Felder też wykonał ostatnio dobrą robotę. Chcę kontynuować pozytywny rozwój i nadać drużynie nowy impuls. Skoncentrujemy się na naszych mocnych stronach, a potencjalne słabości będę traktował jako proces rozwoju. Na szczęście mamy olbrzymi potencjał dzięki naszym najlepszym skoczkom, a młodzież również prze do przodu – mówi Widhoelzl cytowany przez oficjalny portal OSV.

Stefan Kraft Planica.2017.konferencja fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Andreas Widhoelzl nowym trenerem austriackich skoczków!
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Obecna sytuacja jest szczególnie trudna i pełna wyzwań, ale wszyscy mają tak samo. Spróbujemy szybko opracować dobry i bezpieczny plan dla naszych zawodników. Pracę zaczynamy już teraz – dodaje.

O wyborze 43-letniego szkoleniowca wspomniał też dyrektor sportowy austriackich skoków, Mario Stecher. – Celowo wybraliśmy młodszego trenera. Razem musimy postawić licznym wyzwaniom sportowym, które czekają nas w przyszłości. Z Andim Widhoelzlem na szczycie jesteśmy na to z pewnością dobrze przygotowani. Jego sukces w drugiej kadrze mówi sam za siebie – skwitował.

Przypomnijmy, że Andreas Widhoelzl przed trenerską karierą, święcił sukcesy jako znakomity austriacki skoczek. W swoim dorobku ma brązowy medal olimpijski z Nagano (1998), dwukrotnie był wicemistrzem świata w lotach w Vikersund (2000) i Tauplitz (2006), wygrał też Turniej Czterech Skoczni (sezon 1999/2000) i Turniej Nordycki (1998). Trzykrotnie stał też na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (1997/1998, 1999/2000, 2002/2003).

 

źródło: ÖSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz