You are currently viewing Zmarł lekarz fińskiej kadry skoczków narciarskich. Miał koronawirusa
Fińscy skoczkowie z nowym szkoleniowcem (fot. Julia Piątkowska)

Zmarł lekarz fińskiej kadry skoczków narciarskich. Miał koronawirusa

Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas z Finlandii. W Kuopio zmarł były lekarz fińskiej kadry skoczków narciarskich Juha M. Venäläinen. Przyczyną śmierci była infekcja wywołana koronawirusem. 64-letniego specjalistę medycyny sportowej wspomina fińskie środowisko narciarskie, na czele z legendą tego sportu, Janne Ahonenem.

 

Rozprzestrzeniający się na całym świecie wirus SARS-CoV-2 zbiera coraz większe żniwo. W poniedziałek w Kuopio w wieku 64 lat zmarł były lekarz fińskich skoczków, który współpracował z kadrą z Kraju Tysiąca Jezior już od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 roku. Przez wiele lat był bardzo dużym wsparciem dla zawodników z Finlandii również podczas najważniejszych imprez mistrzowskich, aż do czasu olimpijskich zmagań w Soczi w 2014 roku. Wtedy po raz ostatni towarzyszył kadrze Suomi na skoczni, wspierając zespół medycznym doświadczeniem.

Jak się okazuje, fiński lekarz zaraził się koronawirusem najprawdopodobniej podczas urlopu w północnych Włoszech, gdzie przebywał z przyjaciółmi w jednym z centrów narciarskich. W związku z pogarszającą się sytuacją w tamtym regionie i zamykaniem granic, cała grupa udała się najpierw do Mediolanu, a później z powrotem do stolicy swojego kraju, do Helsinek. Jak podał portal savonsanomat.fi, który poinformował o śmierci Venäläinena, w czasie lotniczej podróżny powrotnej wszyscy przestrzegali zasad higieny i byli wyposażeni w rękawiczki oraz maseczki. Niestety, już wtedy te środki ostrożności okazały się niewystarczające.

Venäläinen od razu po powrocie do kraju zgłosił się do szpitala i chciał zostać podany testowi na obecność koronawirusa, jednak wówczas, służby medyczne nie uznały to za konieczne. Pierwsze objawy sugerujące zarażenie wirusem COVID-19 zaczęły się pojawiać 12 marca, a już 16 marca 64-latek trafił na oddział intensywnej terapii. Niestety nie udało się go uratować. Mimo długich starań lekarzy jego stan wciąż się pogarszał - zmarł w poniedziałek, 30 marca.

Jak podkreślają przedstawiciele fińskiego środowiska narciarskiego, Juha M. Venäläinen był postacią nietuzinkową. Do swojego ogromnego medycznego doświadczenia dokładał też spore zdolności w roli nieoficjalnego psychologa. Rozmowy z nim pomagały fińskim skoczkom optymalnie przygotować się do startów. Bardzo dobrze współpracę z Venäläinenem wspomina choćby jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii, Janne Ahonen. "Spokojnej podróży Junnu. Dziękuję za te wszystkie lata, które z nami spędziłeś" - napisał 42-latek na Facebooku, przekazując wyrazy współczucia rodzinie zmarłego.

Dodajmy, że w Finlandii do dzisiaj zanotowano ponad 1800 przypadków zarażeń koronawirusem. Do soboty (4 kwietnia) zmarło tam 25 osób.

 

źródło: Savon Sanomat / Facebook

 

Dodaj komentarz