You are currently viewing Ammann poskacze do igrzysk olimpijskich! Cel? „Wyniki na miarę czołówki”
Simon Ammann (fot. Julia Piątkowska)

Ammann poskacze do igrzysk olimpijskich! Cel? „Wyniki na miarę czołówki”

To o czym jeszcze do niedawna spekulowano, dziś stało się jasne. Simon Ammann nie kończy sportowej kariery. Utytułowany szwajcarski skoczek narciarski zdecydował, że z pewnością poskacze do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. 38-latek znalazł się zatem w kadrach reprezentacji Helwetów na sezon 2020/2021, którą ogłosił Szwajcarski Związek Narciarski.

 

Koniec czy kontynuacja kariery? Były wątpliwości

Tuż po przedwczesnym zakończeniu sezonu 2019/2020, pojawiła się spora niewiadoma w kwestii sportowej przyszłości Simona Ammanna. Czterokrotny mistrz olimpijski już od kilku lat tuż po zakończeniu zimy dawał sobie kilka tygodni na zastanowienie, aby później informować o tym, że nie zamierza jeszcze kończyć ze skokami narciarskimi. Po zakończeniu minionego sezonu, szczególnie w szwajcarskich mediach pojawiły się opinie, że w wykonaniu zawodnika z Schindellegi mógł być on ostatnim. Za tym mogłyby przemawiać coraz słabsze wyniki (35. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, najgorsze od 20 lat), a także zaawansowany jak na skoczka wiek.

Jeszcze w połowie marca sam Ammann zdawał się wahać i nie być przekonany do dalszego skakania (pisaliśmy o tym TUTAJ). Pod koniec miesiąca, kiedy pandemia koronawirusa storpedowała kilka ostatnich konkursów w Norwegii, a także Mistrzostwa Świata w lotach w Planicy, Szwajcar przemyślał jednak całą sytuację i postanowił, że jeszcze nie pożegna się z koronną dyscypliną sportu.

 

A jednak! Celem igrzyska

- Mam zamiar kontynuować karierę przez następne dwa lata. Skupiam się na dwóch najważniejszych wydarzeniach: Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie w 2021 roku i przede wszystkim na Zimowych Igrzyskach w Pekinie w 2022 roku - podkreślił Ammann. Jak się też okazuje, nieudane zimowe starty zbliżyły doświadczonego zawodnika z kraju Helwetów do decyzji o kontynuacji kariery, a nie jej zakończeniu. - W ubiegłym sezonie starałem się zaprzyjaźnić z celem jakim były Mistrzostwa Świata w lotach i związanym z tym tematem końca kariery. Chciałem jednak znacznie częściej skakać w czołówce, ale to niestety mi się nie udało - przyznał 38-latek, dla którego najlepszym startem był konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie, w którym zajął 16. miejsce.

To, co mogłoby się wydawać słabością jednego z najstarszych zawodników w stawce, sam Ammann chce przekuć w doświadczenie. - Efekty nauki z minionej zimy wciąż mogą mi dać dużo pewności siebie. Mając na uwadze największy możliwy sportowy cel, czyli igrzyska olimpijskie, czuję siłę, aby ponownie podjąć codzienne sportowe wyzwania. Zrobię to z dużym rozmachem i jestem przekonany, że ponownie osiągnę wyniki na miarę czołówki - zapewnia odważnie. Tym samym wiemy już, że Simona Ammanna czeka 24. i 25. sezon w międzynarodowej pucharowej stawce, a także start w siódmych igrzyskach olimpijskich.

 

Szwajcarskie kadry na nowy sezon

Utytułowany skoczek znalazł się oczywiście w kadrze swojego kraju na sezon 2020/2021, który ogłosił Szwajcarski Związek Narciarski. W najwyższej "stopniem" kadrze narodowej znalazł się jednak nie on, a medalista Mistrzostw Świata z 2019 roku, Killian Peier. 25-latek minionej zimy ponownie był najmocniejszym ogniwem swojej drużyny, zajmując 22. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Po raz pierwszy w karierze wskoczył też na pucharowej podium (2. miejsce w Niżnym Tagile). Wspomniany Ammann również samotnie, został zaklasyfikowany do kadry A. Łącznie w szwajcarskich kadrach znalazło się siedmiu skoczków i dwie skoczkinie. Jeden z członków dotychczasowych grup szkoleniowych już w styczniu zakończył karierę - chodzi oczywiście o 26-letniego Gabriela Karlena.

Dodajmy, że trenerem głównym szwajcarskiej kadry pozostanie Niemiec Ronny Hornschuh, którego wspierać będą Martin Kuenzle, Marvin Scherrer i Roger Kamber. Jeszcze przez jakiś czas dyrektorem sportowym pozostanie Berni Schoedler, jednak jak już wspominaliśmy, powoli będzie on przejmował rolę koordynatora Pucharu Kontynentalnego i Mistrzostw Świata Juniorów w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatem jego rola w krajowej federacji w ciągu kilku najbliższych miesięcy może ulec zmianie.

 

Kadry narodowe reprezentacji Szwajcarii na sezon 2020/2021

  • Kadra narodowa mężczyzn: Killian Peier (ur. 1995),
  • Kadra A mężczyzn: Simon Ammann (1981),
  • Kadra B mężczyzn: Gregor Deschwanden (1991), Sandro Hauswirth (2000), Lars Kindlimann (2000), Dominik Peter (2001), Andreas Schuler (1995),
  • Kadra C kobiet: Rea Kindlimann (2002), Emely Torazza (2004).

 

źródło: swiss-ski.ch

 

Dodaj komentarz