You are currently viewing Słoweńcy zabezpieczyli śnieg na grudniowe Mistrzostwa Świata w lotach
Śnieg zgromadzony na skoczni w Planicy (fot. Tomi Trbovc / OC Planica 2020)

Słoweńcy zabezpieczyli śnieg na grudniowe Mistrzostwa Świata w lotach

Planica miała być gospodarzem Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich w marcu 2020 roku, jednak z powodu rozwijającej się epidemii zawody te nie mogły się odbyć. Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła przenieść imprezę na grudzień bieżącego roku. Mimo, że od tego czasu pozostało jeszcze osiem miesięcy, Słoweńcy już starają się zapewnić sobie plan awaryjny.

 

Na imprezie mistrzowskiej organizowanej na słynnej Letalnicy (HS-240), miało pojawić się wielu kibiców, zawody te jednak musiały zostać przeniesione. Planicy przypadł grudniowy termin w przyszłorocznym kalendarzu Pucharu Świata, który jak obawiają się organizatorzy, nie wygeneruje tak dużych dochodów jak ten marcowy.

Planica 2017 Letalnica fot.BL  300x200 - Słoweńcy zabezpieczyli śnieg na grudniowe Mistrzostwa Świata w lotach
Letalnica w zimowej odsłonie (fot. Bartosz Leja)

Na samym przesunięciu imprezy Słoweński Związek Narciarski stracił sporą część swojego dochodu pochodzącego głównie z dystrybucji biletów i sprzedaży praw do transmisji. Aby mieć pewność że zawody będą miały szansę zostać przeprowadzone oraz w ramach pewnej oszczędności, Komitet Organizacyjny zmagań w Planicy postanowił uratować śnieg zgromadzony na tegoroczne zawody. Na zeskoku „mamuciej” skoczni, Słoweńcy zgromadzili około 8-9 tysięcy metrów sześciennych śniegu, który jest przykryty warstwą drzewnych wiórów. Taka izolacja powinna powstrzymać śnieg przed topnieniem nawet przy wyższych temperaturach. Jest to głównie podyktowane niepewnością aury, jaką niesie ze sobą grudniowy termin.

Organizatorzy mieli już wcześniej problemy, aby w pełni przygotować obiekty na zawody ze względu na małą ilość białego puchu. – Zebrany śnieg jest dla nas gwarancją, że będziemy mogli rozpocząć zawody, niezależnie od warunków pogodowych, które panowały będą w dolinie w grudniu – mówi przedstawiciel Słoweńskiego Związku Narciarskiego. Wszystko wskazuje więc na to, że Słoweńcy są zdeterminowani do przeprowadzenia Mistrzostw Świata, nawet jeśli przyroda nie będzie im sprzyjała.

 

źródło: OC Planica / Facebook

 

Dodaj komentarz