You are currently viewing Czołowy estoński skoczek zakończył karierę – „Nadszedł czas, aby wyznaczyć nowe cele”
Martti Nõmme (fot. Anna Trybuś)

Czołowy estoński skoczek zakończył karierę – „Nadszedł czas, aby wyznaczyć nowe cele”

Dla 26-letniego skoczka sezon 2019/2020 był ostatnim w karierze. Pomimo braku spektakularnych sukcesów Martti Nomme, był jednym z lepszych zawodników w reprezentacji Estonii. Od kilku lat mogliśmy oglądać zawodnika z Voru w zmaganiach elity, lecz zazwyczaj odpadał w już w serii kwalifikacyjnej. Podczas siedmiu sezonów w Pucharze Świata, ani razu nie zgromadził choćby punktu do klasyfikacji generalnej.

 

Pierwszymi startami dla Nomme były zawody zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy w Szczyrku. W późniejszych latach estoński skoczek wystartował w mistrzostwach świata juniorów m.in. w Otepaa (2011), Erzurum (2012) i Libercu (2013). To właśnie w Czechach skoczek z Voru osiągnął najlepszy rezultat, kwalifikując się do drugiej serii zawodów oraz plasując się ostatecznie na 29. pozycji. Podczas kariery seniorskiej wystąpił w mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich. W dorosłym czempionacie najlepszą pozycją była 43. lokata wywalczona podczas najważniejszej imprezy czterolecia rozegranej w koreańskim Pjongczang. W swoim dorobku Nomme ma również starty podczas mistrzostw świata, gdzie wystąpił w Predazzo (2013), Falun (2015), Lahti (2017) i Seefeld (2019).

Od lat estońskie skoki narciarskie są tłem dla skaczącej elity. Nic więc dziwnego, że zawodnicy z kraju bałtyckiego z trudem walczą o byt oraz możliwość startów w zawodach. Zazwyczaj ich próby kończą się na serii kwalifikacyjnej, rzadko awansując do konkursu głównego. Decyzja podjęta przez 26-latka była przemyślana oraz jak sam tłumaczy prosta. – Podjęcie decyzji nie było trudne, ponieważ to życie podjęło tą decyzję. Nadszedł czas, aby wyznaczyć nowe cele i konsekwentnie dla nich pracować. 

W życiu olimpijczyka pojawiło się w ostatnim czasie mniej wolnych chwil na skoki narciarskie. Nomme w ubiegłym roku rozpoczął naukę oraz pracę, co mogło okazać się kluczowe do podjęcia przez estońskiego skoczka decyzji o zakończeniu kariery sportowej.

 

                                                                                                                           źródło: suusaliit.ee, informacja własna

Dodaj komentarz