You are currently viewing Kolejny młody Austriak kończy przygodę ze skokami narciarskimi
Austriaccy kibice (fot. Julia Piątkowska)

Kolejny młody Austriak kończy przygodę ze skokami narciarskimi

20-letni Julian Wackernell w Wielkanoc poinformował o zakończeniu swojej kariery. To kolejny młody reprezentant Austrii, który w ostatnim czasie rozstał się ze skokami narciarskimi. Wcześniej taką decyzję podjęli Elias Tollinger i Thomas Hofer.

 

Austriacka dominacja

Skoki narciarskie to niewątpliwie ważny sport w Austrii. Z tego kraju pochodzą wybitne postaci, które na stałe zapisały się na kartach najlepszych zawodników tej dyscypliny, między innymi Andreas Goldberger, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer czy Stefan Kraft. Austria od wielu lat znajduje się w czołówce skoków narciarskich, w swojej historii ma na koncie już 16 zwycięstw w Pucharze Narodów, 281 zwycięstw w Pucharze Świata (255 mężczyźni i 26 kobiety), czy 23 medale igrzysk olimpijskich, wliczając w to występy indywidualne oraz drużynowe. W dodatku to do Gregora Schlierenzauera, należy rekord w największej liczbie zwycięstw w Pucharze Świata, natomiast rekord świata w długości lotu należy do Stefana Krafta, który w Vikersund w 2017 roku oddał fenomenalny skok na długość 253,5 m.

Nic dziwnego, że wielu młodych Austriaków dąży do tego, aby podążać śladami utytułowanych rodaków, dlatego też w Austrii duży nacisk jest nakładany na ulepszenie techniki, upór i czas poświęcony treningom, a także na wiedzę i ogólny rozwój. Aby umożliwić to początkującym sportowcom poprzez ciągłe wsparcie i pracę nad wypracowaniem pożądanej formy, jednym ze sposobów na utrzymanie skoków narciarskich w Austrii na wysokim poziomie jest odpowiednie szkolenie, czego przykładem jest słynne gimnazjum w Stams, które należy do najbardziej prestiżowej szkoły narciarskiej w Austrii bądź, nawet na całym świecie – Schigymnasium Stams, otwartej w 1967 roku. Mogłoby się wydawać, że to tylko gimnazjum dla aspirujących sportowców, lecz to właśnie w tym miejscu kształciły się i trenowały największe gwiazdy skoków narciarskich z Austrii, takie jak Innauer, Goldberg, Schlierenzauer, Kofler czy Kraft, którzy po latach cennej nauki i treningów zdołali wykorzystać wpojone wartości i umiejętności nabyte podczas nauki z najlepszymi trenerami i profesjonalistami.

 

Kolejne pożegnanie ze skokami w Austrii

Mimo dobrych warunków zapewnionych młodym austriackim zawodnikom, można zauważyć, że coraz więcej skoczków, których przygoda ze skokami, jakby to się mogło wydawać, mogłaby potrwać jeszcze co najmniej kilka lat, postanawia jednak odstawić narty na bok.

Kolejnym młodym reprezentantem Austrii, który zadecydował o zakończeniu kariery, jest Julian Wackernell. 20-latek reprezentujący klub SV Innsbruck-Bergisel i uczęszczający wcześniej do prestiżowej szkoły w Stams, reprezentował swój kraj głównie podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego. Swój najlepszy występ zaliczył w lutym podczas konkursu w amerykańskim Iron Mountain, gdzie skoki na odległość 126.5 oraz 128 metrów zapewniły mu 11. lokatę. Choć Wackernell ma dopiero 20 lat i bez wątpienia mógłby skakać jeszcze przez długi czas, zdecydował, że ten rozdział jego życia dobiegł już końca i nadeszła pora, aby spróbować czegoś nowego.

„To koniec. To był wspaniały rozdział mojego życia, którego nigdy nie zapomnę! Doświadczyłem wielu wzlotów i upadków, więc teraz czas na coś nowego. Jestem wdzięczny wszystkim, zwłaszcza mojej rodzinie, którzy wspierali mnie w tych dobrych jak i złych chwilach. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli częścią tej historii. To jeszcze nie koniec tej podróży… Przede mną otwiera się nowy rozdział życia!” – poinformował za pośrednictwem Instagrama.

 

Oni też pożegnali się ze skokami w sezonie 2019/20

Wackernell nie jest jedynym Austriakiem, który w ostatnich tygodniach zdecydował o zakończeniu rywalizacji na skoczni. Innymi reprezentantami Austrii, którzy ogłosili niespodziewanie koniec kariery w ubiegłym sezonie są Thomas Hofer oraz Elias Tollinger.

23-letni Hofer ogłosił zakończenie swojej przygody z zawodami w lutym. Tuż przed tą decyzją, oddał swój ostatni skok w karierze podczas zawodów w lotach w Bad Mitterndorf, gdzie występował w formie przedskoczka testującego obiekt. Więcej o karierze i decyzji Hofera pisaliśmy TUTAJ. Z kolei Elias Tollinger, który zaliczył swój debiut w Pucharze Świata podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen w 2015 roku zajmując 42.miejsce, swoją decyzją o odstawieniu nart podzielił się w ostatni dzień roku 2019.

„Drodzy przyjaciele i rodzino skoków narciarskich, przy okazji końca roku chciałem Wam bardzo podziękować za Wasze wsparcie podczas tych 12 lat! Wszystkie te lata owocowały w wiele treningów i zawodów, podróży wokół całego świata oraz zdobywanie cennych doświadczeń i wspomnień. Postanowiłem zakończyć swoją karierę tego lata. Przede mną kolejne kroki do podjęcia i ważne zadania, które muszę wykonać. Będę Was informował o wszystkich moich planach” – napisał wówczas na Instagramie.

25-latek w ciągu swojej kariery brał udział głównie w konkursach Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup, a swoje pierwsze i jedyne zwycięstwo w zawodach kontynentalnych wywalczył w 2016 roku w Kuusamo, gdzie skoki na odległość 130 i 134 metrów zapewniły mu pierwszą lokatę. W zawodach FIS Cup czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, a w sezonie 2017/18 został nawet zwycięzcą klasyfikacji generalnej całej edycji. W swoim dorobku Tollinger ma także dwa medale mistrzostw świata juniorów (srebro z 2014 r. w Val di Fiemme i brąz z 2015 r. w Ałmatach, oba wywalczone drużynowo). Jeśli chodzi o występy w Pucharze Świata, młody Austriak nie miał ich zbyt wielu, a najlepszy start zaliczył w Bischofshofen w 2017 roku, gdzie zajął 29. miejsce, zdobywając swoje pierwsze i jedyne dwa punkty w klasyfikacji generalnej zawodów tej rangi.

Jak widać, mimo sprzyjających warunków do rozwoju techniki i umiejętności, coraz więcej młodych Austriaków decyduje się na zakończenie kariery i obranie sobie nowej drogi w życiu. Pozostaje nam życzyć im wszystkiego dobrego i spełnienia wszystkich celów na nowej drodze. Liczymy jednak, że będziemy mogli jeszcze oglądać młode talenty z Austrii podczas zawodów Pucharu Świata, które podążą śladami swoich legendarnych rodaków.

 

Karolina Lisiewicz
źródło: Instagram / informacja własna

 

Dodaj komentarz