You are currently viewing Trwa remont skoczni w Hinterzarten. Ten obiekt to symbol letnich zmagań
Remont skoczni w Hinterzarten trwa (fot. sommerskispringen-hinterzarten.de)

Trwa remont skoczni w Hinterzarten. Ten obiekt to symbol letnich zmagań

Skocznia w niemieckim Hinterzarten to obiekt z wielką tradycją jeśli chodzi o letnie zmagania. Coroczne konkursy, w których pojawiały się gwiazdy światowych skoków odbywają się tam już od 1982 roku. W tym roku Rothaus-Schanze (HS-108) nie znalazła się w kalendarzu cyklu Letniego Grand Prix. Absencja jest związana z modernizacją normalnego obiektu, na którym niegdyś zwyciężali Adam Małysz, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

 

Hinterzarten Adler Skistadion fot.Maria .Grzywa 300x200 - Trwa remont skoczni w Hinterzarten. Ten obiekt to symbol letnich zmagań
Kompleks skoczni w Hinterzarten (fot. Maria Grzywa)

Skocznia HS-108 (K-95) w Hinterzarten w niemieckim Szwarcwaldzie wymagała modernizacji, aby spełnić wymagania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) i mieć możliwość organizowania międzynarodowych konkursów. Koszty renowacji poniosą rząd federalny, kraj związkowy, a także lokalne władze. Działacze podjęli się remontu, ponieważ jak sami przyznali, chcą organizować zawody zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.

Po 37 latach zostanie odnowiony rozbieg skoczni, który będzie poszerzony oraz wyposażony w nowe tory najazdowe z nowoczesnym systemem mrożenia. Remontowane są również schody, aby spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Zmianie ulegnie także profil skoczni. Bula zostanie spłaszczona, aby dostosować zeskok do współczesnych standardów, a także po to, aby skocznia mieściła się w wymaganych przepisami wymiarach i ponownie uzyskała certyfikat FIS, konieczny do uprawnień organizatorskich. Modernizacji ulegną także pomieszczenia dla skoczków, które zostaną wyposażone w toalety oraz ocieplenie. W związku z remontami, Hinterzarten nie znalazło się w terminarzach zawodów FIS na letni sezon 2020/2021.

Hinterzarten 2020lato fot.sommerskispringen2 300x200 - Trwa remont skoczni w Hinterzarten. Ten obiekt to symbol letnich zmagań
Rozbieg skoczni w Hinterzarten (fot. sommerskispringen-hinterzarten.de)

Rothaus-Schanze należy do kompleksu Adler-Skistadion, który jest najlepiej wyposażonym centrum dla skoczków w Badenii-Wirtembergii. Centrum należy do klubu narciarskiego SC Hinterzarten, w którym przy treningach młodych skoczków pomaga Sven Hannawald, jeden z najsłynniejszych mieszkańców tej malowniczej szwarcwaldzkiej miejscowości. Jest to również bardzo ważny ośrodek treningowy szczególnie dla niemieckich kadr narodowych.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się skocznia HS-108, już w 1924 roku skoczkowie oddawali pierwsze skoki. Późniejsze modernizacje sprawiły, że Hinterzarten stało się jednym z najważniejszych lokalizacji w niemieckich skokach narciarskich. Letnim rekordzistą skoczni jest utytułowany Japończyk Noriaki Kasai, który w 2000 roku poszybował tam na odległość 112 metrów. W ostatnim konkursie LGP w Hinterzarten, który miał miejsce w lipcu 2019 roku, triumfował z kolei reprezentant gospodarzy, Karl Geiger, drugie miejsce po długim rozbracie z podium zajął Austriak Gregor Schlierenzauer, a na trzecim miejscu zameldował się kolejny z Niemców, Richard Freitag. Dodajmy, że w 2010 roku w Hinterzarten odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów, w których po złote medale sięgali Michael Hayboeck (Austria), Elena Runggaldier (Włochy) oraz w męskiej rywalizacji drużynowej - Austriacy.

Jeśli modernizacja normalnej skoczni w Hinterzarten przebiegnie zgodnie z planem, prawdopodobnie już w 2021 roku powróci tam letni cykl FIS Grand Prix. W międzyczasie wciąż czynne będą pozostałe obiekty kompleksu (HS-77 i HS-30).

 

Emilia Kryzel,
źródło: sommerskispringen-hinterzarten.de / skisprungschanzen.com

 

Dodaj komentarz