You are currently viewing W Planicy polatają w grudniu i marcu! Znamy terminy MŚ i PŚ
Letalnica w Planicy (fot. Planica.si)

W Planicy polatają w grudniu i marcu! Znamy terminy MŚ i PŚ

Po obradach przedstawicieli komisji kalendarzowej FIS zdecydowano, że Mistrzostwa Świata w lotach  w Planicy odbędą się w dniach 11-13 grudnia 2020 roku. Data ta zastąpi więc termin zawodów w Titisee-Neustadt, które zostały przeniesione na późniejszą część rywalizacji w Pucharze Świata. Co bardzo ważne, sezon zakończy się… również lotami na Letalnicy.

 

W piątek poznaliśmy wstępny kalendarze Letniego Grand Prix oraz Pucharu Świata, które zostały podane przez Międzynarodową Federację Narciarską. Zgodnie z ustaleniami, letnie konkursy w Wiśle odbędą się w dniach 22-23 sierpnia, a inauguracja, w której skoczkowie kolejny raz powalczą o pierwsze punkty Pucharu Świata, zagości na skoczni im. Adama Małysza w dniach 21-22 listopada.

Co istotne, zapadła też decyzja w sprawie daty Mistrzostw Świata w Planicy, na którą czekało wielu kibiców. Przypomnijmy, że czempionat miał się odbyć na zakończenie ubiegłego sezonu w dniach 20-22 marca 2020. Wtedy też wieloletni dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer, miał być pożegnany przez swoich współpracowników oraz zawodników.

Niestety rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa, jak również troska o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników, trenerów, pracowników oraz kibiców, spowodowały, że sezon 2020/2021 został przerwany już podczas norweskiego turnieju Raw Air w Trondheim. Decyzja nie była łatwa, ponieważ wszyscy liczyli na dalekie loty na Letalnicy, a do tego wielu kibiców miało już zakupione bilety, aby zobaczyć ekscytującą rywalizację i świętować zakończenie sezonu.

Pojawiło się też wiele spekulacji na temat prawdopodobnej daty zorganizowania zawodów. Mówiło się o marcu, w którym mistrzostwa miałyby zastąpić zawody Pucharu Świata, lecz pod koniec ubiegłego miesiąca pojawiało się coraz więcej informacji o tym, że możliwy będzie termin grudniowy. Wśród potencjalnych propozycji była data 17-19 grudnia, na którą jednak szwajcarscy organizatorzy Pucharu Świata w Engelbergu (tam właśnie odbędą się ostatnie przedświąteczne konkursy) nie wyrazili zgody.

W piątek Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała o nowym terminie. Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich odbędą się w dniach 11-13 grudnia 2020 roku. Dla Słowenii będzie to siódma impreza tej rangi organizowana w Planicy. Słoweńscy organizatorzy już po zakończeniu zimy szykowali się na dość wczesny termin i już zabezpieczyli odpowiednie zapasy śniegu, który usytuowany na zeskoku "mamuciej" skoczni pod izolacyjną warstwą drewnianych wiórów, powinien dotrwać aż do grudnia.

Warto też przypomnieć, że oprócz czempionatu, skoczkowie będą świętować na Letalnicy (K-200 / HS-240) także zakończenie sezonu. Oczywiście harmonogram jest tylko propozycją, która ostatecznie musi zostać zatwierdzona przez Radę FIS 18 maja. Jak już zapewniali organizatorzy, wszystkie bilety zakupione na mistrzostwa, które miały mieć miejsce w marcu, utrzymują swoją ważność na zawody grudniowe.

 

Karolina Lisiewicz,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz