You are currently viewing Heinz Kuttin nowym trenerem reprezentacji Francji
Heinz Kuttin (fot. Martyna Osuchowska / Behind the Sport)

Heinz Kuttin nowym trenerem reprezentacji Francji

Heinz Kuttin został nowym trenerem reprezentacji Francji w skokach narciarskich, podaje francuski dziennik „L’Équipe”. Austriacki szkoleniowiec, który w ostatnim czasie pracował z Chińskimi skoczkiniami zdecydował się na powrót do Europy.

 

Pochodzący z austriackiej Karyntii Heinz Kuttin, w swojej bogatej karierze trenerskiej był m.in. trenerem reprezentacji Polski oraz Austrii. Prowadził również polskich juniorów, niemieckie zaplecze, a także był indywidualnym trenerem innego wybitnego austriackiego zawodnika, Thomasa Morgernsterna. Ostatnio zaangażował się nawet w chiński projekt „Pekin 2022” i objął żeńską reprezentację Państwa Środka, mając ją doprowadzić do przyzwoitych rezultatów podczas najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich. Nie widząc jednak szczególnych sportowych perspektyw – zrezygnował ze współpracy z Chińczykami. Sam jako skoczek, Kuttin zdobywał medale na igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach świata.

Teraz zdobyte doświadczenie będzie chciał wykorzystać jako trener reprezentacji Francji. Skoki narciarskie u „Trójkolorowych” przez lata kojarzone były z sukcesami Nicolasa Dessuma, który miał na swoim koncie m.in. zwycięstwo w pojedynczym konkursie Pucharu Świata, a później z Emmanuelem Chedalem, Davidem Lazzaronim, czy Vincentem Descombes Sevoie. Zakończenie kariery tego ostatniego po sezonie 2017/18 sprawiło, że kadra uległa znacznemu odmłodzeniu, a poziom… niestety zaniżeniu. Zatrudnienie austriackiego szkoleniowca ma na celu nawiązanie do sukcesów wyżej wymienionych zawodników.

Podpisanie umowy z Kuttinem to dla nas wielka duma i bardzo ważny krok. W naszych młodych zawodnikach drzemie duży potencjał, ale nie potrafimy go wykorzystać. To jest nasz problem – mówi dyrektor ds. skoków i kombinacji we Francuskim Związku Narciarskim Jerome Laheurte, cytowany przez „L’Équipe”.

Laheurte liczy, że zatrudnienie Austriaka przyniesie wymierne korzyści francuskim skokom. – Nasz projekt ma charakter długoterminowy i zakłada stworzenie czteroosobowego zespołu, który będzie mógł podjąć walkę w Pucharze Świata. To wyzwanie spodobało się Heinzowi i dlatego do nas dołączył – stwierdził francusku działacz.

Dodajmy, że jak informował przed kilkoma dniami portal Sport.pl, Heinz Kuttin był w ostatnim czasie bliski nawiązania współpracy… z Polskim Związkiem Narciarskim. Austriak miał zająć się szkoleniem naszych juniorów, jednak ostatecznie kadrę juniorską objął Zbigniew Klimowski.

 

Łukasz Serba
źródło: Lequipe.fr / Sport.pl

 

Dodaj komentarz