You are currently viewing Były skoczek nowy trenerem amerykańskiej kadry kobiet
Anders Johsnon (fot. Bartosz Leja)

Były skoczek nowy trenerem amerykańskiej kadry kobiet

Miesiąc temu poznaliśmy składy amerykańskich kadr mężczyzn i kobiet na sezon 2020/2021. Dzisiaj organizacja USA Nordic zajmująca się Za Oceanem skokami narciarskimi poinformowała, że nowym szkoleniowcem żeńskiej drużyny został Anders Johnson. 31-latek w przeszłości sam reprezentował Stany Zjednoczone na międzynarodowej arenie jako zawodnik.

 

 

Sarah Hendrickson Frenstat fot.BLeja  300x200 - Były skoczek nowy trenerem amerykańskiej kadry kobiet
Sarah Hendrickson (fot. Bartosz Leja)

W kwietniu amerykańscy działacze w porozumieniu z tamtejszymi trenerami klubowymi zdecydowali o składzie żeńskich reprezentacji na nowy sezon. W kadrze narodowej znalazło się aż dziesięć skoczkiń, co jest sporą nowością. W tej grupie najbardziej utytułowaną zawodniczką jest oczywiście Sarah Hendrickson, która w swoim sportowym dorobku ma m.in. Kryształową Kulę za sezon 2011/2012, a także tytuł mistrzyni świata z 2013 roku z Val di Fiemme. W ostatnich miesiącach nieobecna przez długi czas w międzynarodowych zmaganiach Amerykanka przyznała nam, że nie jest w stanie określić swojej sportowej przyszłości. Teraz okazuje się jednak, że Hendrickson zobaczymy jeszcze na skoczni. Kolejnymi doświadczonymi zawodniczkami nominowanymi do składu są Nita Englung oraz Nina Lussi. Skład uzupełnią ich młodsze, mniej doświadczone koleżanki. Ponadto w kadrze juniorskiej znalazły się jeszcze cztery zawodniczki (więcej o amerykańskich kadrach >>>)

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że kadrę narodową poprowadzi Anders Johnson. 31-letni Amerykanin może się pochwalić sporym doświadczeniem, które nabywał na skoczni. Trzykrotni startował w igrzyskach olimpijskich, a także dwukrotnie w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. W Pucharze Świata nie błyszczał, ponieważ tylko raz zdobył punkty do klasyfikacji generalnej za zajęcie 29. miejsca w kanadyjskim Whistler w 2008 roku. Nie można odmówić mu jednak międzynarodowego sportowego obycia, a także trenerskiej wiedzy. Ostatnie kilka lat skoczek, który zakończył karierę w 2015 roku, spędził jako szkoleniowiec klubu narciarskiego w Park City.

IMG 9132 300x199 - Były skoczek nowy trenerem amerykańskiej kadry kobiet
Nina Lussi (fot. Frederik Clasen)

W jego pracy trenera głównego amerykańskich skoczkiń wspierać go będzie Blake Hughes, dyrektor ds. skoków narciarskich w USA Nordic. Wraz z nim Johnson prowadził już lokalne zgrupowania skoczkiń. – Blake i ja mamy wielką pasję do tego sportu, więc jestem podekscytowany tą współpracą. Chcę zobaczyć, jak nasze podopieczne odnoszą sukcesy na najwyższym poziomie – przyznał nowy szkoleniowiec. – W ciągu ostatnich dwóch lat poznałem te zawodniczki zarówno pod względem sportowym, jak i osobistym. Jako ktoś, kto spędził prawie dekadę rywalizując w tym sporcie, rozumiem wyzwania, przed którymi staną moje podopieczne. Czuję, że mogę im pomóc pokonać wszystkie przeszkody i osiągnąć ich cele – dodał.

Jako głównym cel na najbliższy sezon, Johnson określa bez wahania Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. Zadanie przed nim niełatwe, ponieważ od dobrych kilku lat w amerykańskich skokach kobiet zauważalny jest wyraźny regres i Stany Zjednoczone nie mają skoczkini na miarę pucharowej czołówki.

 

Bartosz Leja,
źródło: usanordic.org

 

Dodaj komentarz