You are currently viewing Rosyjska skoczkini zdyskwalifikowana za naruszenie przepisów antydopingowych!
Alexandra Kustova (fot. tramplin.perm.ru, E. Votintsev / A. Kabelitstkiy)

Rosyjska skoczkini zdyskwalifikowana za naruszenie przepisów antydopingowych!

Ostatnio świat skoków narciarskich obiegła zaskakująca informacja. Jak podaje agencja TASS, rosyjska skoczkini Aleksandra Kustowa została zawieszona na 18 miesięcy. Powód? Naruszenie przepisów antydopingowych!

 

Skoczkini ominęła kontrole antydopingowe

Głównym powodem zawieszenia 21-letniej Rosjanki było niedostarczenie wymaganych informacji na temat miejsca swojego pobytu, w wyniku czego w ciągu ostatnich 12 miesięcy ominęły ją trzy kontrole antydopingowe organizowane poza zawodami. Informację potwierdziła w poniedziałek Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA). 18-miesięczna karencja Kustowej obowiązuje od dnia 27 listopada 2019 roku, a wygaśnie wiosną 2021 roku.

Prezes Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, Dmitrij Dubrowski zaznacza jednak, że zawodniczka w żadnym wypadku nie planuje kończyć sportowej kariery. - Aleksandra będzie starać się utrzymać swoją formę fizyczną. Ona nie skończyła jeszcze ze sportem i wciąż ma perspektywy na występ w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2022 roku - zapewnia.

Dubrowski zaznacza również, że wszyscy członkowie federacji zdawali sobie sprawę z tego, jak cała sprawa się zakończy. - Już w sierpniu, kiedy to wszystko się wydarzyło, zdawaliśmy sobie sprawę, iż szanse na złagodzenie kary są bliskie zeru, biorąc pod uwagę rozwój globalnej sfery antydopingowej - stwierdza Dubrowski i dodaje: - Wiedzieliśmy, iż lekkomyślność Aleksandry, delikatnie mówiąc, będzie ją słono kosztować.

Prezes rosyjskiej federacji nie ukryła rozczarowania zaistniałą sytuacją i nie kryje żalu do zawodniczki. - Aleksandra ukarała samą siebie własnym brakiem dyscypliny i nieostrożnością. Ta historia po raz kolejny obrazuje, jak poważne wymagania są stawiane wobec sportowców ze strony ADAMS [System administracji i zarządzania antydopingu - przyp. red.], który żąda dostarczania informacji na temat pobytu zawodników. Jest to również lekcja dla innych sportowców.

 

Przerwa Kustowej, problemy antydopingowe Rosjan

Jak wiadomo nałożona kara spowoduje, że Kustowa nie wystąpi w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie, bowiem wygaśnie ona dopiero po zakończeniu sezonu 2020/21. Rosjanki nie oglądaliśmy również na światowych skoczniach w poprzednim sezonie. Jak się okazuje, powodem absencji była wspomniana dyskwalifikacja.

Aleksandra Kustova jako zawodniczka wielokrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, gdzie dwukrotnie, wraz z koleżankami z drużyny wywalczyła srebrne medale (2015, 2018). Była też uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu oraz Mistrzostw Świata w Seefeld. W Pucharze Świata dwukrotnie zajmowała lokaty w czołowej "10" zawodów, a miało to miejsce w sezonie 2018/19, który był najlepszym w jej dotychczasowej karierze - zajęła wówczas 19. miejsce w klasyfikacji generalnej. Na poprawę tych wyników będzie musiała sporo poczekać.

Prezes rosyjskiej federacji przyznał, iż odpowiedzialność za tę sytuację ponosi nie tylko zawodniczka, ale i sam związek. Dodał też, że od czasu "wpadki" Kustowej, wszyscy zawodnicy są pod dokładną kontrolą działaczy i trenerów. Warto przypomnieć, że po aferze dopingowej, sięgającej olimpijskiej rywalizacji w Soczi w 2014 roku, w 2019 roku Światowa Agencja Dopingowa (WADA) postanowiła wykluczyć rosyjskich sportowców z wielu sportowych imprez rangi mistrzowskiej, w tym igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Reprezentanci Rosji nie mający nic wspólnego z dopingowym procederem będą mogli brać udział w zmaganiach jedynie pod flagą olimpijską.

Przypomnijmy, że najgłośniejszy jak dotąd przypadek dyskwalifikacji w skokach narciarskich za doping, również związany był bezpośrednio z Rosją. W sezonie 2000/2001, za stosowanie niedozwolonego środka wspomagającego obniżenie wagi z dwuletnim zakazem startów w oficjalnych zawodach musiał się pogodzić Dimitry Vassiliev. Rosjanin jednak powrócił i do dziś mimo licznych kontuzji kontynuuje sportową karierę.

 

Łukasz Serba,
źródło: TASS / informacja własna

 

Dodaj komentarz