You are currently viewing Szwajcarzy wracają na skocznię w dobie pandemii. Pierwszy konkurs niebawem!
Helvetia Nordic Trophy w Gibswil w 2019 r. (fot. Facebook.com/helvetianordictrophy)

Szwajcarzy wracają na skocznię w dobie pandemii. Pierwszy konkurs niebawem!

Każde państwo na swój sposób radzi sobie ze skutkami pandemii koronawirusa. Restrykcje i obostrzenia związane z przemieszczaniem się, reżimem sanitarnym i wydarzeniami sportowymi z udziałem większej liczby osób są traktowane bardzo różnie. Jak się okazuje w Szwajcarii już pod koniec czerwca odbędą się pierwsze zawody w skokach narciarskich w ramach Helvetia Nordic Trophy.

 

Helvetia Nordic Trophy Gibswil 2019 2 300x200 - Szwajcarzy wracają na skocznię w dobie pandemii. Pierwszy konkurs niebawem!
Helvetia Nordic Trophy w Gibswil w 2019 r. (fot. Facebook.com/helvetianordictrophy)

Finał zimowej rywalizacji w ramach tego cyklu, który miał się odbyć we francuskim Chaux-Neuve, został odwołany właśnie z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii. Szwajcarska Rada Związkowa 16 marca wprowadziła rozporządzenie, zgodnie z którym zakazano zgromadzeń, jednak od tego czasu nie zdecydowano się na ograniczenia w podróżowaniu. Zorganizowanie jakichkolwiek imprez sportowych było jednak od tego czasu niemożliwe.

Teraz sytuacja powoli wraca do normy. Jak poinformował Szwajcarski Związek Narciarski, już 27 czerwca (sobota) na skoczniach w Gibswil obędą się konkursy w kilku najmłodszych kategoriach wiekowych. Skoczkowie i skoczkinie do 10. oraz 13. roku życia zmierzą się na Grosse Panoramaschanze (HS-25), a zawodnicy i zawodniczki do 13. oraz 16. roku życia będą mieli okazję do rywalizacji również na Bachtelblick-Schanze (HS-67). Według pierwotnych założeń, rywalizacja miała przebiegać w sobotę i niedzielę, jednak ze względów bezpieczeństwa działacze miejscowego klubu SC am Bachtel zdecydowali się na okrojenie zmagań do jednego dnia.

Można przyznać, że czerwcowy Helvetia Nordic Trophy to ewenement na europejską skalę, ponieważ w będzie to najprawdopodobniej pierwszy konkurs skoków przeprowadzony w tak licznym gronie. Organizatorzy zapewniają jednocześnie, że podczas jego trwania zachowane zostaną wszelkie środki bezpieczeństwa, które mają zapobiec potencjalnym zakażeniom koronawirusem.

Helvetia Nordic Trophy Gibswil 2019 Schodler 300x200 - Szwajcarzy wracają na skocznię w dobie pandemii. Pierwszy konkurs niebawem!
Gniazdo trenerskie na skoczni w Gibswil (fot. Facebook.com/helvetianordictrophy)

Wśród wytycznych widniejących w oficjalnym programie imprezy, widnieje choćby ograniczenie ilościowe związane z obecnością tylko jednego trenera na zespół w gnieździe trenerskim. Sami zawodnicy oczekujący dłużej na swoją kolej, będą zlokalizowani pod wieżą startową, a pomiędzy skoczkami i skoczkiniami, którzy już znajdą się na szczycie skoczni, będą zachowane odpowiednie odstępy. Każda z drużyn będzie miała ponadto swój własny, oddzielony od innych namiot pełniący rolę szatni, a także wydzielone miejsce parkingowe dla autokarów. Zachowany zostanie oczywiście także reżim sanitarny, co wiązać się będzie z wieloma punktami dok dezynfekcji rąk, a także dystrybuowaniem posiłków tylko przez wyznaczone do tego osoby. Dodajmy, że na tydzień przed zmaganiami, w Szwajcarii odnotowano ponad 31 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem i ponad 1950 zgonów.

Po czerwcowej rywalizacji w Gibswil, młodych Szwajcarów czekają zmagania jeszcze w czterech miejscowościach. Skoczkinie i skoczków przywitają Kandersteg (22-23 sierpnia), Marbach (12-13 września), Wildhaus (19-20 września) oraz Einsiedeln (24-25 października).

Warto wspomnieć, że cały cykl ma już 26-letnią tradycję i wielokrotnie to właśnie tam swoje pierwsze poważne skoki oddawali tak utytułowano zawodnicy, jak Simon Ammann, Andreas Kuettel, czy Killian Peier.

 

Bartosz Leja,
źródło: swiss-ski.ch

 

Dodaj komentarz