You are currently viewing Słoweński lotnik zakończył karierę!
Jurij Tepes (fot. Julia Piątkowska)

Słoweński lotnik zakończył karierę!

Dla Jurija Tepeša sezon 2019/2020 był ostatnim w jego karierze. Wśród osiągnięć Słoweńca nie zabrakło triumfów i wspaniałych lotów. Przez wielu kibiców, jego kariera zostanie zapamiętana  także przez kontrowersje, jakie miały miejsce podczas wielu lat startów.

 

Decyzja o zakończeniu kariery przez 31-latka, nie była zaskoczeniem. Już o dłuższego czasu przewidywano taką decyzję, a sam zawodnik zastanawiał się nad dalszym kontynuowaniem kariery. – Wszyscy spodziewaliście się tej informacji. Powiedziałem przed ostatnim sezonem, że ten prawdopodobnie będzie moim ostatnim. Ten rok okazał się krótszy, skończyliśmy wcześniej. Chciałem się pożegnać w Planicy, wiemy jednak jak wyglądała sytuacja. Dzisiaj mogę ogłosić, że postanowiłem zakończyć sportową karierę. – skomentował Tepeš, dla którego nie będzie to koniec kontaktu ze skokami narciarskimi. Będzie pracował jako trener z młodymi zawodnikami w kraju, starając się pomóc w rozwoju ich dalszej kariery.

Tepes Jurij 2 WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Słoweński lotnik zakończył karierę!
Jurij Tepeš (fot. Julia Piątkowska)

Ostatnie starty Jurija Tepeša były poniżej oczekiwań. Jedyne punkty, jakie skoczek z klubu SD Dolomiti w ostatnim czasie zdobywał, to te podczas lotów, bo głównie tam dostawał szansę startu. Zakończony przedwcześnie sezon dla Słoweńca był kolejnym pasmem porażek. Zgromadzone 21 oczek, pozwoliło zająć odległą 49. lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W ostatnich sezonach wyczyny Słoweńca mogliśmy obserwować podczas zmagań w „drugoligowym” Pucharze Kontynentalnym, jednak i tam Tepes rozczarowywał.

Po raz pierwszy o Słoweńcu szeroki narciarski świat mógł usłyszeć w 2005 roku. Wówczas na szyi Tepesa zawisły dwa medale zdobyte podczas mistrzostw świata juniorów: złoto w drużynie i brąz wywalczony indywidualnie. Już rok później znalazł się po raz kolejny na podium, zajmując drugie miejsce indywidualnie i drugie w drużynie. W 2007 roku w rywalizacji zespołowej, powtórzył wynik z pierwszego juniorskiego czempionatu, w którym startował, ciesząc się wraz z kolegami z drużyny ze zdobytego złota.

Zanim Tepeš zagościł na stałe w Pucharze Świata, musiało minąć kilka sezonów. Podczas wieloletniej kariery Słoweniec był często mocnym punktem drużyny, udowadniając to m.in. podczas mistrzostw świata w 2011 roku, kiedy wraz z kolegami zdobył brązowy medal. Rok później również w rywalizacji zespołowej, zameldował się na podium podczas mistrzostw świata w lotach w Vikersund, czyli tam gdzie czuł najlepiej. Zdobyty brąz był wówczas jego drugim medalem z dużej seniorskiej imprezy.

W 2014 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Soczi, zajmując indywidualnie miejsca w trzeciej dziesiątce. W drużynie nie udało się powtórzyć wyniku sprzed kilku sezonów, zajmując ostatecznie piąte miejsce.

Do największych wyczynów Tepeša z pewnością zalicza się nieustany 220 metrowy lot na Certaku w Harrachovie oraz kontrowersyjne zwycięstwo na zakończenie sezonu 2014/2015 w Planicy. Przypomnijmy, że dwie próby Tepeša, wykonane w nienagannym stylu (szczególnie drugi skok), przyczyniły się do przegranej Petera Prevca w końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nie było to pierwsze zwycięstwo Słoweńca, ponieważ to miało miejsce dwa lata wcześniej również w Planicy, w 2013 roku. Łącznie zawodnik z Lublany siedmiokrotnie meldował się na pucharowym podium.

 

Michał Pasek
źródło: informacja własna, siol.net

 

Dodaj komentarz