You are currently viewing Słoweńcy mocniejsi niż rok temu? Przygotowania do LGP trwają, problemy Prevca
Peter Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Słoweńcy mocniejsi niż rok temu? Przygotowania do LGP trwają, problemy Prevca

Inauguracja tegorocznego Letniego Grand Prix, które odbędzie się w Wiśle, zbliża się wielkimi krokami. Swoje przygotowania do sezonu rozpoczęli już Słoweńcy, którzy niedawno startowali w krajowych zawodach w Mislinji. Aktualnie podopieczni trenera Gorazda Bertoncelja na czele z Peterem Prevcem, znajdują się na zagranicznym zgrupowaniu w austriackim Ramsau.

 

Zajc i Lanišek najmocniejsi

Lanisek.Anze .LGP .Wisla .2017 300x199 - Słoweńcy mocniejsi niż rok temu? Przygotowania do LGP trwają, problemy Prevca
Anže Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Słoweńcy treningi wznowili już kilka tygodni temu. Wykonali już około stu skoków i są po krajowych zgrupowaniach w Žiri, Planicy i Kranju, a w tym tygodniu rozpoczęli treningi w austriackim Ramsau. Przypomnijmy, że w kadrze narodowej na ten sezon znaleźli się: Timi Zajc, Anže Lanišek, Tilen Bartol, Žiga Jelar, Domen Prevc oraz Peter Prevc.

Do tej pory na treningach najlepiej spisuje się trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej ubiegłorocznego cyklu LGP, Timi Zajc, a także Anže Lanišek, który sam stwierdził, że jest zadowolony z dotychczasowych przygotowań. - Patrząc na porę roku, moja forma jest jak dotąd najlepsza. W tym roku mam mniej problemów technicznych na skoczni. Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej - skwitował 24-letni Słoweniec, który minionej zimy po raz pierwszy w karierze zameldował się na pucharowym podium. Dobrej myśli jest również Zajc. - Odpocząłem od skoków, myślałem o nich jak najmniej. Myślę, że tak jak w zeszłym roku, jestem dobrze przygotowany. Na razie wszystko jest w porządku - oznajmił utalentowany 20-latek.

 

Kostka i za mała skocznia, czyli problemy Prevca

8H7A2141 1 300x200 - Słoweńcy mocniejsi niż rok temu? Przygotowania do LGP trwają, problemy Prevca
Timi Zajc (fot. Julia Piątkowska)

Warto wspomnieć, że zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2015/2016, Peter Prevc, rozpoczął treningi dwa tygodnie później niż jego koledzy z kadry. Była to jego własna decyzja związana z życiem prywatnym. Niedawno lider słoweńskiej drużyny wziął ślub ze swoją wieloletnią partnerką, Miną Lavtižar. Okazuje się jednak, że utytułowanemu skoczkowi sporo jeszcze brakuje choćby do formy prezentowanej przez swoich młodszych kolegów. Może to być pokłosie kontuzji, z którą boryka się od kilku lat. - Kiedy w treningach pojawia się wiele skoków i większa ilość ruchu, czasami odczuwam jeszcze dolegliwość w kostce. Teraz wiem jednak, jak to oswoić. Po prostu muszę oddać jeszcze wiele skoków, aby rozwiązać wszystkie problemy - przyznał 27-latek, dodając, że na ten moment nie czuje się w pełni gotowy do rozpoczęcia sezonu.

Najstarszy ze skaczących braci Prevc pierwsze skoki tego lata oddał na 60-metrowej skoczni w Žiri i jak sam mówi, były to po prostu złe próby. - Może to brzmieć jak kapryszenie, ale to trudna skocznia, ponieważ jest przeznaczona dla dzieci. Potrzebowałem całego treningu, aby się do niej przyzwyczaić. Takie skocznie są jednak odpowiednie na pierwsze skoki po przerwie, bo można poćwiczyć nad pewnym lądowaniem, które następuje znacznie szybciej - podkreślił.

Trener słoweńskiej reprezentacji Gorazd Bertoncelj, jest jednak jest przekonany, że jego podopieczni są na dobrej drodze do wysokiej formy i mimo utrudnień w pierwszej fazie treningów (związanych z izolacją i pandemią koronawirusa), wszystko idzie zgodnie z planem. - Chłopcy są bardzo solidnie przygotowani i są na znacznie wyższym poziomie niż w poprzednim sezonie. Zespół jest mniejszy, ale bardzo silny - podsumował.

 

Emilia Kryzel,
źródło: rtvslo.si / siol.net

 

Dodaj komentarz