You are currently viewing LOTOS Cup w Szczyrku: Leja, Krzak, Gruszka i Rajda wśród zwycięzców inauguracji
Kinga Rajda (fot. Julia Piątkowska)

LOTOS Cup w Szczyrku: Leja, Krzak, Gruszka i Rajda wśród zwycięzców inauguracji

Za nami pierwsze tego lata konkursy skoków narciarskich w Polsce, w których wzięli udział także seniorzy. Podczas rywalizacji w cyklu LOTOS Cup w Szczyrku na starcie pojawili się jednak nie tylko oni, ale także juniorzy i najmłodsi. Skoczkowie i skoczkinie toczyli narciarskie zmagania w dziewięciu kategoriach wiekowych. Po zwycięskie laury sięgali m.in. Krzysztof Leja, Jarosław Krzak, Mateusz Gruszka i Kinga Rajda.

 

Ryś z najdłuższym skokiem wśród mężczyzn

Krzysztof.Leja .Puchar.Prezesa.PZN .Szczyrk.2017 belka fot.Julia .Piatkowska 300x200 - LOTOS Cup w Szczyrku: Leja, Krzak, Gruszka i Rajda wśród zwycięzców inauguracji
Krzysztof Leja (fot. Julia Piątkowska)

Rywalizacja na skoczniach HS-104 oraz HS-77 przebiegła tylko w jednej serii konkursowej. W gronie seniorów dwóch zawodników uzyskało najwyższa notę (109,0 pkt) – 24-letni Krzysztof Leja z AZS-u Zakopane (93,5 m) oraz niespełna 20-letni Jarosław Krzak z PKS-u Olimpijczyka Gilowice (93,5 m). Skład podium uzupełnił trzeci w stawce gość ze Słowenii, Patrick Vitez, który uzyskał 92 metry. Na starcie na normalnej skoczni pojawiło się 13 skoczków w wieku seniorskim.

W konkursie juniorów wystartowali kadrowicze, podopieczni trenera Zbigniewa Klimowskiego. Zwycięstwo wywalczył kolejny reprezentant zakopiańskiego AZS-u Mateusz Gruszka, który wylądował na 95. metrze i zgromadził 112 punktów. Drugie miejsce przypadło Karolowi Niemczykowi (92,5 m) z LKS-u Klimczok Bystra, a trzecie Arkadiuszowi Jojko (92,0 m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. W tej kategorii wiekowej wystartowało 16 skoczków.

Najdłuższym skokiem piątkowych zmagań popisał się jednak triumfator w kategorii junior młodszy, 17-letni Robert Ryś. Zawodnik LKS-u Olimpia Goleszów uzyskał 95,5 metra i wygrał z notą 112,5 punktu. Drugie miejsce zajął Jan Habdas (93,0 m) z LKS-u Klimczok Bystra, a trzecią lokatę wywalczył Marcin Wróbel (91,5 m) z AZS-u Zakopane. O zwycięstwo w tej kategorii rywalizowało 28 zawodników.

IMG 5798 1 300x200 - LOTOS Cup w Szczyrku: Leja, Krzak, Gruszka i Rajda wśród zwycięzców inauguracji
Mateusz Gruszka (fot. Anna Libera)

Zmagania w licznej grupie młodzików (33 zawodników) odbyły się już na skoczni HS-77. Triumf skokiem na odległość 71,5 metra zapewnił sobie Kacper Juroszek z TS Wisła Zakopane. Zaledwie kilka punktów za nim wylądowali Wiktor Szozda (70,0 m) z WSS Wisła oraz Klemens Joniak (69,5 m) z LKS-u Poroniec Poronin.

Na średnim obiekcie w Szczyrku świetnie spisał się najlepszy wśród chłopców starszych, 13-letni Kacper Tomasiak. Skok na 73,5 metra zapewnił mu zdecydowaną przewagę nad konkurentami. Skład podium uzupełnili Szymon Byrski (69,5 m) z KS Chochołów, a także Michał Obtułowicz (66,0 m) z KS Eve-nement Zakopane. W tej kategorii skoki oddało 39 zawodników.

W konkursie chłopców urodzonych w 2009 roku (lub później), zmagania na obiekcie HS-44 zdominowali reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Wygrał 9-letni Adam Pilch, który oddał skoki na odległość 40 i 41,5 metra uzyskując łączną notę 227,8 punktu. Zaledwie 0,6 punktu za nim uplasował się Kacper Wantulok, który uzyskał 39,5 oraz 41,5 metra. Skład podium uzupełnił Marcin Bobak z Klubu Sportowego w Chochołowie (36,0 / 40,0 m). Na starcie pojawiło się aż 58 młodych skoczków.

 

Rajda nie pozostawiła złudzeń

Szczyrk Skalite fot.MagdalenaJaneczko 300x200 - LOTOS Cup w Szczyrku: Leja, Krzak, Gruszka i Rajda wśród zwycięzców inauguracji
Skocznie Skalite w Szczyrku (fot. Magdalena Janeczko)

Jak wcześniej poinformował nas trener Łukasz Kruczek, jego podopieczne z kadry narodowej kobiet wezmą udział w inauguracji cyklu LOTOS Cup. Nie było więc niespodzianką, że konkurs na skoczni HS-104 wygrała liderka biało-czerwonych, reprezentantka miejscowego Sokoła Szczyrk, Kinga Rajda, która skoczyła 95 metrów. Na drugiej pozycji z siedmiopunktową stratą do zwyciężczyni wylądowała reprezentantka Czech, Štěpánka Ptáčková (92,5 m). Przypomnijmy, że 18-letnia zawodniczka zza naszej południowej granicy ma za sobą nerwowy czas – zakończyła niedawno kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Na trzeciej pozycji w żeńskiej rywalizacji znalazła się kolejna z Polek, Kamila Karpiel z AZS-u Zakopane, która skoczyła 88,5 metra. Razem z Czeszkami na starcie pojawiło się 17 zawodniczek. O sporym pechu może mówić Anna Twardosz, która po wylądowaniu 90-metrowego skoku zanotowała groźnie wyglądający upadek.

W konkursie młodziczek na obiekcie HS-77 wzięło udział zaledwie 5 skoczkiń. Wśród nich na czele stawki uplasowała się Pola Bełtowska (61,5 m) z AZS-u Zakopane, druga była jej klubowa koleżanka Natalia Słowik (59,0 m), a trzecia Tamara Mesikova (58,0 m) ze Słowacji.

Na 40-metrowej skoczni kompleksu Skalite rywalizowały także dziewczęta. W gronie 12 zawodniczek najlepiej spisała się 13-letnia Amelia Polanowska z AZS-u Zakopane, która skoczyła 39,5 i 38 metrów. Niewielką stratę punktową do triumfatorki miała druga w stawce Łucja Słowik (39,5 / 37,0 m) reprezentująca ten sam klub. Trzecie miejsce wywalczyła Olivia Brenkus (38,0 / 37,5 m), zawodniczka podkarpackiego ZKN-u Sokół Zagórz.

Pełne wyniki wszystkich kategorii >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz