You are currently viewing Kytösaho dwukrotnie najlepszy na krajowym podwórku w Lahti
Niko Kytösaho (fot. Anna Trybuś)

Kytösaho dwukrotnie najlepszy na krajowym podwórku w Lahti

W sobotę i niedzielę fińscy zawodnicy rywalizowali w lokalnych zawodach w Lahti. Wśród mężczyzn dwukrotnie najlepszy się okazał Niko Kytösaho, który raz zwycięstwem musiał się jednak podzielić z liderem fińskiej kadry, Antti Aalto. W rywalizacji kobiet najlepsza była Susanna Forsström.

 

W drugi weekend sierpnia zaplanowano w Lahti lokalne zawody na skoczniach kompleksu Salpausselkä, w których szansę zaprezentowania swojej obecnej formy mieli panowie oraz panie. Rywalizację podzielono na dwa obiekty oraz różne kategorie wiekowe.

 

Sobota z dwoma zwycięzcami

Susanna Forsstroem Lahti fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Kytösaho dwukrotnie najlepszy na krajowym podwórku w Lahti
Susanna Forsström (fot. Julia Piątkowska)

Wśród mężczyzn w pierwszym dniu zmagań na skoczni HS-100 (K-90), nie zawiedli faworyci Po dwóch skokach konkursowych, taką samą notę osiągnęło dwóch skoczków – Niko Kytösaho oraz Antti Aalto (239.5 pkt). Młodszy reprezentant Suomi, Kytösaho, dwukrotnie przekroczył punkt konstrukcyjny, skacząc 90,5 oraz 95 metrów. Z kolei Aalto w dwóch próbach osiągnął wynik niemalże identyczny, co kolega z zespołu, uzyskując kolejno 90 oraz 9

5,5 metra. Skład podium uzupełnił Jarkko Määttä, osiągając odległość 89 i 95 metrów, tracąc do zwycięzców 3,5 punktu. Tuż za podium znalazł się reprezentant Estonii Artti Aigro, który skacząc gościnnie na fińskim obiekcie, osiągnął odległość 90 i 94,5 metra. Za Estończykiem sklasyfikowani zostali Henri Kavilo (dwukrotnie 90 metrów) i Eetu Nousiainen (85 i 93,5 metra).

Pełne wyniki konkursu >>>

Skoczkinie rywalizowały w bardzo okrojonej obsadzie. Na starcie pojawiła się Susanna Forsström, zawodniczka lokalnego klubu Lahden Hiihtoseura oraz Jenny Rautionaho, reprezentująca klub Ounasvaaran Hiihtoseura. Lepsza okazała się 25-letnia Forsström, skacząc 84,5 oraz 90 metrów, wyprzedzając młodszą koleżankę aż o 22,5 punktu.

 

Niedziela dla Kytösaho

Lahti Salpausselka fot.skisprungschanzen.com lato 300x200 - Kytösaho dwukrotnie najlepszy na krajowym podwórku w Lahti
Skocznie w Lahti (fot. skisprungschanzen.com)

Niedzielna rywalizacja wśród mężczyzn miała już tylko jednego triumfatora. Najlepszy okazał się Niko Kytösaho, skacząc w pierwszej próbie 93 metry, w drugiej dodając do pierwszej odległości kolejne 6 metrów. Antti Aalto podczas kolejnego dnia rywalizacji, nieco odstawał od młodszego kolegi. Fin osiągnął 91 oraz 96 metrów, ostatecznie tracąc 12 punktów do zwycięzcy. Na podium znalazł się jeszcze Artti Aigro, który zanotował awans w stosunku do pierwszego dnia rywalizacji. Estończyk uzyskał 90 oraz 95,5 metra. Czwarty był Jonne Veteläinen skacząc (87,5 i 95 metrów), a za jego plecami znaleźli się Jarkko Määttä (87 i 94 metry) oraz Eetu Nousiainen (90,5 i 90 metrów). Podczas dwudniowej rywalizacji słabo zaprezentował się syn słynnego Janne Ahonena, Mico, plasując się kolejno na 11. oraz 10. pozycji.

Pełne wyniki konkursu >>>

W rywalizacji pań znów górą była Susanna Forsström (86,5 oraz 93,5 metra), wyprzedzając drugą Jenny Rautionaho (81,5 i 84 metry) o 31,5 punktu.

Wśród zawodników poniżej osiemnastego roku życia, najlepszy okazał się Tuomas Kinnunen, który podczas dwóch dni rywalizacji nie miał sobie równych, wygrywając nad przeciwnikami z dużą różnicą punktową. W pierwszym dniu zmagań zaledwie 14-letni zawodnik skoczył 90 i 85,5 metra, a w drugim szybował 93 i 96,5 metra.

 

Michał Pasek
źródło: lahdenhiihtoseura.fi

 

Dodaj komentarz