You are currently viewing Siódemka Słoweńców na Wisłę. „Lanisek na poziomie najlepszych na świecie”
Anze Lanisek (fot. Julia Piątkowska)

Siódemka Słoweńców na Wisłę. „Lanisek na poziomie najlepszych na świecie”

Słoweński sztab szkoleniowy postanowił w pełni wykorzystać kwotę startową przysługującą im na zawody Letniego Grand Prix i do Wisły zabierze siedmiu zawodników. W tym gronie nie zabraknie najmocniejszych ogniw na czele z Peterem Prevcem i Timim Zajcem. Sami zawodnicy uważają jednak, że to Anze Lanisek znajduje się aktualnie w wybornej formie.

 

Prevc z wahaniami formy

Słoweńskie skoczkinie podczas jedynych tego lata żeńskich zawodów LGP we Frensztacie zdominowały rywalizacje zajmując dwa miejsca na podium. Wygrała Nika Kriznar, a trzecie miejsce zajęła Ema Klinec. Czy w podobnej dyspozycji będą ich koledzy z męskiej reprezentacji trenera Gorazda Bertoncelja? Dzisiaj wiemy, że w Wiśle pojawi się siedmiu słoweńskich zawodników, wśród których nie zabraknie liderów ekipy z minionej zimy, na czele z Peterem Prevcem, Timim Zajcem i Anze Laniskiem.

- Głównym kryterium powołań było to, co dzieje się w kadrze A. Najlepiej przygotowanymi zawodnikami byli właśnie Lanisek, Zajc, Jelar i Prevc. Później przyjrzeliśmy się zawodnikom z kadry B i grupy młodzieżowej. Wybraliśmu Justina i Kosa z kadry B i  Bombka z zespołu młodzieżowego - powiedział szkoleniowiec słoweńskiej kadry narodowej. - Oczekiwania względem Wisły mają charakter nie tylko wynikowy, ważny będzie w tym momencie poziom formy sportowej. Druga kwestia dotyczy sprzętu, ponieważ nastąpiły pewne zmiany w przepisach. Dopilnujemy, aby wszystko było odpowiednio przygotowane. Trzecią sprawą jest dostosowanie się do reżimu sanitarnego na miejscu zawodów - podkreślił Bertoncelj.

Najwyżej sklasyfikowanym słoweńskich skoczkiem w Pucharze Świata minionej zimy był Peter Prevc, który w klasyfikacji generalnej zajął 8. miejsce. W marcu utytułowany zawodnik po raz pierwszy od ponad trzech lat wygrał też pucharowy konkurs. Letnia dyspozycja niespełna 28-letniego zawodnika jest jednak póki co wielką niewiadomą. - Już czekam na zakończenie treningów i konkursową presję, aby zobaczyć gdzie w tej chwili jestem. Moje odczucia zmieniają się z tygodnia na tydzień, raz jest lepiej, raz gorzej. Trzeba walczyć, jednak nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w trakcie konkursu i jak uda się na to zareagować - ocenił niepewnie najstarszy z braci Prevców.

 

Lanisek w życiowej formie?

Na samym początku letnich przygotowań, ze słoweńskiej kadry docierały sygnały, że znacznie lepiej od Petera Prevca prezentują się Timi Zajc i Anze Lanisek, którzy minionej zimy również zasmakowali pucharowego podium. - Czuję się dobrze i nie mogę się doczekać Wisły. Gotowość na treningu nie mówi jednak wszystkiego, dopiero zawody pokażą, w którym miejscu się znajdujemy. Sfinalizowane zostaną też wszystkie zasady dotyczące kombinezonów i butów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co jest jeszcze do zrobienia i będziemy mogli spokojnie wejść później w sezon zimowy - podkreślił 24-letni Lanisek.

O sprzętowych nowinkach wspomniał też 20-letni Zajc. - Jestem całkiem zadowolony, mimo tego, że forma nie jest jeszcze najlepsza. W tym roku przygotowania zacząłem trochę inaczej, testuję dużo więcej sprzętu i szukam czegoś, co najbardziej będzie mi odpowiadać. Dzięki temu zimą nie będę musiał się tym zajmować - mówi utalentowany Słoweniec, który przed rokiem na skoczni im. Adama Małysza okazał się najlepszy.

Poza wspomnianą trójką, o sile słoweńskiej ekipy w Wiśle stanowić będzie Ziga Jelar, Rok Justin, a także dwóch debiutantów w zawodach tej rangi - 18-letni Jan Bombek i 21-letni Lovro Kos. To właśnie on pozwolił sobie na ocenę jednego ze swoich bardziej doświadczonych kolegów. - Myślę, że aktualnie Anze Lanisek jest na poziomie najlepszych zawodników na świecie. Wszyscy chcemy dorównywać właśnie do niego - przyznał.

 

Skład reprezentacji Słowenii na LGP w Wiśle:

  • Peter Prevc (8. miejsce w PŚ 2019/2020),
  • Timi Zajc (14. miejsce w PŚ 2019/2020),
  • Anze Lanisek (15. miejsce w PS 2019/2020),
  • Ziga Jelar (28. miejsce w PŚ 2019/2020),
  • Rok Justin (40. miejsce w PŚ 2019/2020),
  • Jan Bombek,
  • Lovro Kos.

 

Bartosz Leja,
źródło: sloski.si / informacja własna

 

Dodaj komentarz