You are currently viewing Zmiany na skoczni w Willingen. Większy rozmiar Mühlenkopfschanze
Skocznia w Willingen (fot. Dasha Mashkina)

Zmiany na skoczni w Willingen. Większy rozmiar Mühlenkopfschanze

Skocznia Mühlenkopfschanze w Willingen uzyskała nową homologację. Dokument zaakceptowany przez Międzynarodową Federację Narciarską będzie obowiązywać do 31 marca 2025 roku. Wraz z nim zmianie uległ rozmiar skoczni, który przesunięto na 147. metr.

 

Uzyskana nowa homologacja FIS pozwoli na organizację międzynarodowych zawodów najwyższej rangi na tym obiekcie przez kolejne pięć lat. Aby jednak uzyskać niezbędne pozwolenia i przedłużyć ważność obecnej homologacji, która ważna była do końca bieżącego roku, potrzebna była drobna korekta punktu HS (hill size), który pierwotnie usytuowany był na 145. metrze. Od teraz wynosi on 147 metrów. O zmianie zdecydował fiński delegat techniczny FIS Pekka Hyvärinen, który dokonał pomiarów Mühlenkopfschanze jeszcze w sierpniu 2019 roku, w obecności włodarzy obiektu, Andy’ego Rohna oraz Volkmara Hirscha.

Nieco ponad sześciotysięczne niemieckie Willingen jest organizatorem zawodów Pucharu Świata od sezonu 1994/95. Pierwszy rozegrany tam konkurs padł łupem Austriaka Andreasa Goldbergera, który wyprzedził Japończyka Kazuyoshiego Funakiego oraz Niemca Dietera Thomę. Zwycięzcą ostatnich pucharowych zawodów na tym obiekcie, które rozegrane zostały w lutym tego roku był Niemiec Stephan Leyhe, który okazał się nieznacznie lepszy od Norwega Mariusa Lindvika oraz naszego reprezentanta Kamila Stocha.

Aktualnymi rekordzistami obiektu są Janne Ahonen oraz Jurij Tepeš. Zarówno Fin, jak i Słoweniec uzyskali w Willingen 152 metry. Pierwszy z nich uzyskał tą odległość w 2005, a drugi w 2014 roku. W 2019 roku podczas nieoficjalnego treningu, skoku na 153 metry nie zdołał tam ustać niemiecki junior, Lennart Weigel.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

153m on the Mühlenkopf Hill 🎉 🎥 by @cordulaweigel

Post udostępniony przez Lennart Weigel (@lennart_weigel)

Skocznia Mühlenkopfschanze jest szczególnie przychylna polskim skoczkom. To właśnie tam, 3 lutego 2001 roku Adam Małysz oddał „legendarny” już skok na odległość 151,5 metra, bijąc przy tym o kilkanaście metrów rekord obiektu i przekraczając granicę ówczesnej narciarskiej wyobraźni. Dzień później słynny „Orzeł z Wisły” stanął na najwyższym stopniu podium pucharowych zawodów. Swoje chwile chwały przeżywał tam również Kamil Stoch, który w Willingen w latach 2014-2015 odniósł trzy zwycięstwa, stając łącznie sześciokrotnie na podium. Warto wspomnieć również o sukcesach polskiej drużyny, która triumfowała tam w 2017 oraz 2019 roku.

Czytaj też: Niemcy planują budowę nowej skoczni w Willingen >>>

Przypomnijmy, że w sezonie 2020/2021 niemieckie Mühlenkopfschanze gościć będzie najlepszych zawodników globu w dniach 29-31 stycznia. W ramach rozgrywanych tam zawodów Pucharu Świata zaplanowano też kolejną edycję mini turnieju, który tym razem przyjmie nazwę „Willingen 6”, ponieważ będzie się składać z sześciu rund (do klasyfikacji wliczone zostaną kwalifikacje i konkursy). Przedsprzedaż biletów dla pięciu tysięcy widzów (na każdy dzień zmagań) na te zawody ma ruszyć 5 października, o ile zmianie nie ulegnie sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Tydzień później (6-7 lutego) Willingen będzie też gospodarzem Pucharu Kontynentalnego.

 

Łukasz Serba,
źródło: weltcup-willingen.de / Instagram

 

Dodaj komentarz