You are currently viewing Wokół Skoczni #66: Müller w drodze na szczyt, Siderek kończy karierę, 500 dni do Pekinu!
Lukas Müller (fot. Julia Piątkowska)

Wokół Skoczni #66: Müller w drodze na szczyt, Siderek kończy karierę, 500 dni do Pekinu!

Emocje związane z konkursami skoków w Wiśle już opadają i poza październikowym cyklem FIS Cup w rumuńskim Rasnovie, oczy narciarskiego świata skierowanej są już na zimę. Co jednak w ciągu ostatniego tygodnia zaprzątało głowy skoczków i osób związanych z naszą ulubioną dyscypliną sportu? I gdzie w rzeczywistości są zwrócone oczy wyczekujące śniegu? Zapraszamy do 66. odsłony Wokół Skoczni!

 

Primož Roglič drugi w Tour de France

Przez długi czas prowadził, jednak ostatecznie drużynowy mistrz świata juniorów w skokach z 2007 roku, a obecnie znakomity kolarz szosowy grupy Jumbo-Visma zajął drugie miejsce w słynnym wyścigu Tour de France. To i tak ogromny sukces 30-letniego Słoweńca, który ostatecznie musiał uznać wyższość rewelacyjnie dysponowanego 21-latka Tadeja Pogačara, swojego rodaka. To zapewne nieco zrekompensowało lekki niedosyt związany z zajęciem drugiej pozycji w kolarskim klasyku.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Primoz Roglic (@primozroglic)

 

Müller w drodze na szczyt

Wielkiego wyczynu dokonał ostatnio także Lukas Müller. Były austriacki skoczek, który na skutek dramatycznego upadku na skoczni w Tauplitz w 2016 roku został częściowo sparaliżowany od pasa w dół, wciąż imponuje swoją wolą walki i wysiłkiem, który wkłada w odzyskanie sprawności. 28-letni Austriak mimo tego, że porusza się o kulach, o własnych siłach wspiął się na szczyt Nockstein (1043 m n.p.m.) położony nieopodal Salzburga. Austriak podróżował wytyczoną leśną ścieżką, jednocześnie przecierając szlaki tym, którzy po tak poważnych urazach chcą nadal pozostać aktywni. Wszelkie wymówki, aby nie ruszyć sprzed komputera choćby na długi spacer… bledną.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lukas Müller (@skiiflyer)

 

Morgenstern golfistą

W każdym sportowcu, nawet po zakończeniu profesjonalnej kariery pozostaje żyłka rywalizacji i emocji. Znakomitym tego potwierdzeniem jest Thomas Morgenstern, który po odwieszeniu skokowych nart na kołek, zajął się lataniem śmigłowcami i samolotami, ale także… golfem. W towarzyskim turnieju golfa były skoczek wziął udział m.in. z byłym trenerem austriackiej kadry, Andreasem Felderem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Thomas Morgenstern (@thomasmorgenstern)

 

Małysza przydomowe porządki

Nie samym sportem jednak człowiek żyje, o czym przypomina nam Adam Małysz. Wszak wrześniowe promienie słońca najlepiej zachęcają do pracy w przydomowym ogrodzie, czy też do domowych remontów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Adam Małysz (@adammalyszofficial)

 

Geiger na jabłkach

Z podobnego założenia wyszedł Karl Geiger, który mimo, że tego lata jeszcze nie wystartował w żadnym oficjalnym konkursie skoków narciarskich, to z pewnością na nudę nie narzeka. W rodzinnym Oberstdorfie 27-letni niemiecki zawodnik pracował przy zbiorze jabłek. Przypomniał też o zdrowotnych właściwościach owoców, twierdząc, że zjedzenie jednego jabłka dziennie może sprawić, że rzadziej będziemy potrzebowali pomocy lekarza. Zatem, smacznego!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Karl Geiger (@karl.geiger)

 

Jubilat Prevc z synem

Bardzo cenne chwile stara się spędzać też Peter Prevc. W jego przypadku najcenniejsze są z pewnością te spędzone z rodziną. W dniu swoich 28. urodzin słoweński skoczek podziękował wszystkim za życzenia za pośrednictwem Instagrama i umieścił zdjęcie ze swoim dwuletnim synkiem Ludvikiem. „Mam wszystko, co się liczy” – podsumował radosny przedstawiciel narciarskiej familii.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Peter Prevc (@pprevc)

 

Aigner świętuje rocznicę ślubu

Piękne rodzinne chwile z żoną Magdaleną spędza też Clemens Aigner. Mimo, że młoda para wzięła ślub przed rokiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przypomnieć sobie ten dzień i odświeżyć przysięgę z okazji rocznicy. I tak też młodzi Austriacy zrobili. Jeszcze raz gratulujemy!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Clemens Aigner (@clemensaigner)

 

Magister Kožíšek

Pomiędzy zawodami Letniego Grand Prix, a konkursami Letniego Pucharu Kontynentalnego w Wiśle, czeski skoczek Čestmír Kožíšek z powodzeniem ukończył studia na Uniwersytecie Karola w Pradze. Teraz „latający Czestmir” będzie mógł się poszczycić tytułem magistra.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Čestmír Kožíšek (@cestmirkozisek)

 

Koniec sędziowskiej kariery Siderka

W sobotę w Wiśle zakończyła się pewna epoka w polskich skokach narciarskich. Był to ostatni konkurs, podczas którego w roli sędziego oceniającego styl wystąpił Marek Siderek. 65-letni sędzia i działacz sportowy przez wiele lat był w Polskim Związku Narciarskim jedną z najlepiej poinformowanych osób dzielących się swoją narciarską wiedzą. Teraz, po prawie 30 latach przechodzi na „sędziowską emeryturę”. Z tej okazji na skoczni im. Adama Małysza odbyła się symboliczna uroczystość połączona z podziękowaniami.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dziś na emeryturę sędziowską przechodzi pan Marek Siderek! Dziękujemy za prawie 30 lat sędziowania! 📷 Julia Piątkowska #skokipolska #skokinarciarskie #skijumping #skijumpingfamily

Post udostępniony przez SkokiPolska.pl (@skokipolska)

 

Skocznia w Łotwie zburzona

Zdecydowanie bardziej drastyczne „zakończenie kariery” miała największa czynna skocznia narciarska na Łotwie. Zlokalizowany w miejscowości Ogrē, piętnastometrowy obiekt Mālkalne został zburzony, co widzimy na poniższym nagraniu. Na szczęście jednak nie oznacza to końca skoków narciarskich w tym kraju. W planach jest budowa nieco większych skoczni, które zwiększą możliwości treningowe łotewskich zawodników i zawodniczek.

 

Rekord Guinessa w Oberstdorfie?

Sporo będzie się też działo niebawem na Schattenbergschanze w Obersdorfie. Na obiekcie znanym z organizacji Turnieju Czterech Skoczni w dniach 23-27 września zostanie podjęta próba pobicia rekordu świata… w długości wydruku cyfrowego zdjęcia. Jak podają organizatorzy imprezy „Oberstdorfer Fotogipfel” firma Canon spróbuje za pomocą drukarki wielkoformatowej stworzyć zdjęcie o długości 108 metrów. Jeżeli pomysł uda się zrealizować, wyczyn zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Dochód z całej imprezy zostanie przekazany na cele charytatywne.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Audi Arena Oberstdorf (@audiarenaoberstdorf)

 

100 dni do TCS!

To właśnie na skoczni w Oberstdorfie 29 grudnia odbędzie się pierwszy konkurs 69. Turnieju Czterech Skoczni. W poniedziałek do rozpoczęcia zimowego święta sportu pozostało dokładnie 100 dni. Andreas Wellinger wyraźnie nie może się już doczekać, kiedy powalczy przed własną publicznością o zwycięstwo.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DSV_Nordisch (@dsv_nordisch)

 

500 dni do Pekinu!

Trwa również odliczanie do rozpoczęcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijski w Pekinie w 2022 roku. Również w poniedziałek do momentu zapłonięcia olimpijskiego znicza w Chinach pozostało równo 500 dni. W Zhangjiakou, na terenie budowy skoczni olimpijskich praca wre, a my możemy już zobaczyć wizualizację powstających obiektów. Robi wrażenie! Co ciekawe, w nagraniu widzimy skok jednego skoczka, a jest nim… Jan Ziobro!

 

Lundby z trzema kryształami

Podczas mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich do zdobycia będzie kilka kompletów medali, jednak teraz z otrzymanej niedawno (po półrocznym oczekiwaniu) Kryształowej Kuli cieszyć się może Maren Lundby. Norweska skoczkini została uwieczniona ze swoimi trzema bezcennymi zdobyczami na pamiątkowej fotografii. Warto przypomnieć, że ze zdobycia trzech „kryształów” z rzędu mógł się przed nią pochwalić jedynie Adam Małysz.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maren Lundby (@marenlundby)

 

zebrał Bartosz Leja,
źródło: Instagram / Twitter

 

Dodaj komentarz