You are currently viewing Umiarkowany optymizm FIS przed zimą. Jakie problemy czekają Puchar Świata?
Dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile (fot. FIS)

Umiarkowany optymizm FIS przed zimą. Jakie problemy czekają Puchar Świata?

Działacze FIS podchodzą ze sporym optymizmem do nadchodzącego zimowego sezonu Pucharu Świata. Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej, terminarz zmagań nie uległ zmianie i Międzynarodowa Federacja Narciarska wyraziła nadzieję, że uda się rozegrać wszystkie zaplanowane konkursy. Nie oznacza to jednak, że nie są szykowane scenariusze "awaryjne". Na czym mogą polegać?

 

Wisła dała przykład, ale problemem będą podróże

Dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile, który przejął kierownictwo nad skokami narciarskimi w niełatwych czasach pandemii koronawirusa, stwierdził że optymizm w serca kierownictwa FIS wlały przede wszystkim letnie konkursy Grand Prix i Pucharu Kontynentalnego rozgrywane w Polsce. - Zawody w Wiśle były dla nas niezwykle ważne. Mogliśmy sprawdzić wiele rzeczy i zobaczyliśmy, że działa to bardzo dobrze, kiedy wszyscy mają jasne wskazówki i zasady, których przestrzegają. W Wiśle tak właśnie było i będziemy to stosować przez całą zimę - podkreślił Włoch cytowany przez portal fis-ski.com.

Bartol Lanisek Justin LPKWisla2020 Slowenia fot.JP  300x200 - Umiarkowany optymizm FIS przed zimą. Jakie problemy czekają Puchar Świata?
Słoweńscy skoczkowie w maseczkach (Bartol, Lanisek, Justin), fot. Julia Piątkowska

Wciąż niepewne są jednak kwestie związane z podróżami ekip do krajów, w których rozgrywane będą konkursy, a także sprawy związane choćby z obowiązkową kwarantanną, która może skomplikować sytuację zawodników i sztabów szkoleniowych. Jak już wspominaliśmy, teoretycznie możliwa jest sytuacja, że niektóre drużyny będą musiały być poddane kwarantannie, która uniemożliwi im dostanie się na miejsce i uczestniczenie w zawodach.

Dlatego federacja postanowiła dostosować zasady do zmieniającej się, dynamicznej sytuacji międzynarodowej. Działacze postanowili, że zawody odbędą się jedynie wówczas, gdy minimum siedem z dziesięciu najmocniejszych reprezentacji (według aktualnej klasyfikacji Pucharu Narodów) będzie miało możliwość swobodnej podróży bez konieczności odbywania przymusowej kwarantanny przy wjeździe, lub po wyjeździe z kraju, w którym rozgrywane będą konkursy. Szczegóły związane z poszczególnymi zawodami muszą być znane co najmniej trzydzieści dni przed odprawą techniczną i będą koordynowane przez FIS oraz komitet organizacyjny danej imprezy. Można zakładać, że jeśli powyższe warunki nie będą możliwe do spełnienia, konkursy po prostu się nie odbędą, gdyż w dużym stopniu ograniczałyby sprawiedliwą rywalizację poprzez liczne absencje.

- Najtrudniejszymi kierunkami będą dla nas z pewnością zawody w Rosji, Japonii i Chinach. Dlatego rozważamy zorganizowanie podróży wyczarterowanymi lotami w celu utrzymania całej grupy razem, co ułatwi przestrzeganie przepisów podróżniczych. Dzięki temu drużyny będą mogły skorzystać z możliwości treningów w Niżnym Tagile, tuż przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich, a także na olimpijskich skoczniach nieopodal Pekinu - poinformował nowy dyrektor Pucharu Świata, dla którego będzie to pierwsza zima w nowej roli.

 

Dystans w Zakopanem, czyli co z kibicami?

83907082 10158170949363420 8384701173193506816 n 300x225 - Umiarkowany optymizm FIS przed zimą. Jakie problemy czekają Puchar Świata?
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Anna Trybuś)

Jak przyznał Sandro Pertile, mimo iż wiele jest zależne od dobrej organizacji, to najważniejsze kwestie mogą być niezależne od działaczy FIS i poszczególnych zespołów. - Kluczowe są ograniczenia ustanawiane przez władze krajowe i lokalne i my musimy dołożyć wszelkich starań, aby je przestrzegać i zawsze postępować odpowiedzialnie, zarówno jednostki, jak i cała grupa - zaznaczył.

Dodajmy, że pod koniec września organizatorzy listopadowego Pucharu Świata w fińskiej Ruce poinformowali, że zawody na obiekcie Rukatunturi odbędą się bez udziału kibiców. Nieoficjalnie mówi się, że taki scenariusz rozważa więcej komitetów organizacyjnych, w tym choćby działacze w niemieckim Willingen. Niektórzy planują z kolei zapełnić trybuny tylko częściowo, jak na przykład włodarze niemiecko-austriackiego Turnieju Czterech Skoczni. Jak poinformowała Międzynarodowa Federacja Narciarska, podobny pomysł rozważają też organizatorzy zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, gdzie mają zostać wzniesione specjalne trybuny, dzięki którym ułatwione będzie zachowanie dystansu społecznego pomiędzy kibicami.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz