You are currently viewing Krajowe czempionaty w Kuopio i Kranju – Finowie i Słoweńcy powalczą o medale
Skocznie w Kuopio (fot. Anna Riege)

Krajowe czempionaty w Kuopio i Kranju – Finowie i Słoweńcy powalczą o medale

Już w czasie tego weekendu rozegrane zostaną letnie mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich na igelicie w Kuopio. W najbliższym czasie również Słoweńcy mają zaplanowane krajowy czempionat, który rozpocznie się we wtorek 6 października na skoczni w Kranju.

 

Letnie mistrzostwa Finlandii już po raz drugi mają miejsce w Kupoio na kompleksie Puijo. Zaplanowane są na sobotę i niedzielę. Tytułów mistrzów Finlandii będą bronić Niko Kytosaho i Susanna Forsstroem, a drużynowo triumfował wtedy Puijo Ski Club.

Kranj Bauhenk fot.sloski.si  300x200 - Krajowe czempionaty w Kuopio i Kranju - Finowie i Słoweńcy powalczą o medale
Skocznia w Kranju (fot. sloski.si)

Mistrzostwa rozpoczną się 3 października o 17:00 godzinie czasu polskiego konkursem mikstów na skoczni HS-70, który zostanie rozegrany w parach. Następnie jeszcze tego samego dnia będzie miał miejsce konkurs drużynowy na obiekcie HS-100, do którego zgłosiło się 12 trzyosobowych drużyn. W niedzielę, 4 października od godziny 11:15 czasu polskiego rozpoczną się konkursy indywidualne. Najpierw odbędzie się konkurs juniorek na obiekcie HS-70, do udziału w którym zgłosiło się całkiem sporo młodych skoczkiń, co wskazuje na rosnące zainteresowanie skokami wśród młodych dziewczyn w Finlandii. Później nadejdzie czas na rywalizację juniorów na skoczni HS-100, a jako ostatni o godzinie 15:00 o medale powalczą mężczyźni na skoczni HS-127.

Przypomnijmy, że Finowie ani razu tego lata nie wystartowali w zawodach międzynarodowych przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Trener kadry narodowej, Janne Väätäinen, powiedział, że jego podopieczni nie mogą doczekać się rozpoczęcia prawdziwej rywalizacji. - Chłopcy wykonali dobrą robotę, więc oczekuję wyrównanej rywalizacji. Antti Aalto nie będzie miał łatwo - powiedział szkoleniowiec przed krajowym czempionatem w Kuopio.

Mistrzostwa Słowenii rozpoczną się w przyszły wtorek na skoczni Bauhenk HS-109 w Kranju, a złotego medalu będą bronić Timi Zajc oraz Ema Klinec. Rywalizacja ma rozpocząć się 6 października o godzinie 16.30.

Przypomnijmy, że w tegorocznym Letnim Grand Prix najlepiej spisywał się wcześniej wspomniany mistrz Słowenii, 20-letni Timi Zajc, który w zawodach zajął kolejno 33. i 4. miejsce, a ostatecznie w klasyfikacji generalnej po konkursach w Wiśle znalazł się na 9. miejscu. W drugiej dziesiątce znalazło się trzech podopiecznych Gorazda Bertoncelja - Rok Justin (9. miejsce), Peter Prevc (15. miejsce) i Anze Lanisek (16. miejsce). Reszta Słoweńców znalazła się w trzeciej dziesiątce - Jan Bombek (23. miejsce) oraz Ziga Jelar (26. miejsce).

 

Emilia Kryzel,
źródło: sloski.si / hiihtoliitto.fi

 

Dodaj komentarz