You are currently viewing Modernizacja skoczni w Hinterzarten opóźniona. Przyczyną problemy techniczne

Modernizacja skoczni w Hinterzarten opóźniona. Przyczyną problemy techniczne

Wydawało się, że nowa Rothaus-Schanze (HS 108) zostanie oddana do użytku już w grudniu tego roku, aby lokalni reprezentanci mogli na nim oddać pierwsze treningowe próby. Niestety skoczkowie i skoczkinie będą musieli się jeszcze wstrzymać. Powodem opóźnień w modernizacji obiektu są problemy techniczne, które niespodziewanie wystąpiły w trakcie przebudowy skoczni.

 

Jak się okazuje, błąd został zauważony zaledwie kilka dni temu i natychmiast został on zgłoszony przez biuro architektoniczne przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego oraz lokalnym władzom (na czele z burmistrzem Hinterzarten), które mają spory wkład w finansowanie całego przedsięwzięcia. Ten wyjaśnił, że pojawiły się znaczne różnice w wymiarach konstrukcji stalowej łączącej się z klatką schodową. Taka wada uniemożliwia na chwilę obecną terminowe i pomyślne zakończenie przebudowy.

Przyczyny oraz zakres tych różnic są obecnie rozpatrywane przez architektów i geodetów w kontekście dalszego przebiegu budowy. Z pewnością niezbędne są poprawki, a następnie ponowne wykonanie testów statycznych. Dopiero po sprostaniu tym warunkom będzie możliwe wznowienie prac budowlanych na terenie skoczni” – dowiadujemy się w oficjalnym komunikacie Komitetu Organizacyjnego zawodów w Hinterzarten.

Klaus-Michael Tatsch, przewodniczący komitetu organizacyjnego zawodów rozgrywanych w Hinterzarten, nie ukrywa niepokoju i rozgoryczenia związanego z przedłużającą się renowacją Rothaus-Schanze. „To ciężki cios dla społeczności Hinterzarten tak jak również dla całej ekipy w bazie federalnej” – ocenił.

Szefowa klubu narciarskiego Hinterzarten, Tanja Metzler, podobnie jak Tatsch, wyraża swoje rozżalenie, wspominając o ciężkiej pracy wolontariuszy, którzy ochoczo pomagali przy pracach remontowych na skoczni. We wrześniu wolontariusze naprawdę włożyli wiele wysiłku przy odrestaurowaniu desek na zeskoku skoczni. Prężnie pracowali jeszcze przed wdrożonymi pracami budowlanymi” – komentuje Metzler.

Wszystko wskazuje na to, że dawniejsza „skocznia orłów” zostanie oddana do użytku w późniejszym terminie niż to przewidywano. Pierwotny plan zakładał, że już w grudniu zawodnicy będą mieli szansę przeprowadzić sekcje treningowe a pod koniec stycznia 2021 roku panie będą mogły się zmierzyć w zawodach Pucharu Świata na odnowionej skoczni, której wielkość (HS) zostanie przesunięta ze 108. na 111. metr. Tym samym konstrukcja ta zostanie uznana za obiekt duży. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) jest wciąż w ścisłym kontakcie zarówno z Komitetem Organizacyjnym w Hinterzarten jak i Niemieckim Związkiem Narciarskim (DSV) w związku ze zmianami w organizacji zawodów międzynarodowych. Najprawdopodobniej zatem, pucharowe zmagania kobiet w dniach 30-31 stycznia odbędą się w innej niemieckiej lokalizacji.

 

Karolina Lisiewicz,
źródło: sommerskispringen-hinterzarten.de
zdjęcie główne: facebook.com/skispringenhinterzarten

 

Dodaj komentarz