You are currently viewing Czarterowe loty pucharowej stawki na początku sezonu pomysłem FIS na zmniejszenie ryzyka
Rukatunturi (fot. Julia Piątkowska)

Czarterowe loty pucharowej stawki na początku sezonu pomysłem FIS na zmniejszenie ryzyka

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Międzynarodowa Federacja Narciarska mająca pieczę nad zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich, zamierza zorganizować specjalne loty czarterowe dla wszystkich uczestników pucharowym zmagań w pierwszych tygodniach sezonu.

 

Inauguracyjne zawody PŚ w sezonie 2020/2021 odbędą się w Wiśle w dniach 20-22 listopada i tam poszczególne reprezentacje dotrą na własną rękę. Później jednak zawodników czekają dalekie podróże do fińskiej Ruki, rosyjskiego Niżnego Tagiłu i słoweńskiej Planicy. Jak zapowiedział dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile, 25 listopada FIS zorganizuje czarterowy lot z niemieckiego Monachium do Finlandii, aby cała pucharowa grupa podróżowała wspólnie, co ma zmniejszyć ryzyko kontaktu z osobami postronnymi, a co za tym idzie zminimalizować zagrożenie zarażenie się koronawirusem.

Przybywając do Wisły, każdy z uczestników zmagań będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dzięki izolacji całej międzynarodowej grupy, podczas podróży do Finlandii zostanie zwiększona pewność, że każdy na pokładzie samolotu jest zdrowy. - Każda osoba na pokładzie będzie miała akredytację na zawody w Ruce i, co będzie potwierdzeniem, że została przebadana na obecność wirusa. Ponadto spodziewamy się, że wjazd do Finlandii bezpośrednio w Kuusamo będzie mniej skomplikowany, niż gdyby wszystkie zespoły przyjechały do ​​Helsinek oddzielnie - podkreślił szef PŚ. Same zawody w Kraju Tysiąca Jezior odbędą się bez udziału publiczności, o czym wcześniej informował tamtejszy komitet organizacyjny.

Już po zakończeniu rywalizacji w Ruce (27-29 listopada), skoczków będzie czekała podróż do położonego na północy Finlandii Rovaniemi, a stamtąd czarterowy lot do rosyjskiego Jekaterynburga. Następnie cała pucharowa karuzela pojedzie do miejsca docelowego, czyli Niżnego Tagiłu, gdzie zawody PŚ odbędą się w dniach 4-6 grudnia. Trzecią z rzędu wspólną lotniczą podróżą międzynarodowej stawki będzie lot z Jekaterynburga do słoweńskiego Lublany, skąd zawodnicy i sztaby szkoleniowe udadzą się na mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Planicy (10-13 grudnia). Kolejne plany związane z przemieszczaniem się pucharowej karuzeli w pandemicznych realiach FIS przedstawi najprawdopodobniej w kolejnych tygodniach.

Pojawia się jednak pytanie, czy wszystkie reprezentacje zdecydują się skorzystać z czarterowych lotów i czy Międzynarodowa Federacja Narciarska może tego bezwzględnie wymagać, bądź tylko rekomendować. Już wcześniej nieoficjalnie mówiło się, że niektóre sztaby szkoleniowe mogą mieć inne plany związane z zimowym sezonem.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS

 

Dodaj komentarz